mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > S8 się buduje...

S8 się buduje...

Trwa budowa wszystkich 9 odcinków drogi ekspresowej S8 od Walichnowów do Łodzi o łącznej długości 114 km. Prace mają się zakończyć wiosną 2014 roku. Dzięki inwestycji  powstanie wygodne połączenie Łodzi z Dolnym Śląskiem.

S8 się buduje...
Budowę drogi ekspresowej S8 w woj. łódzkim podzielono na dziewięć etapów. Z początkiem stycznia br. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowy z wykonawcami na budowę czterech ostatnich odcinków (2, 3, 4 i 5) ekspresowej S8 z miejscowości Walichnowy do węzła Łódź – Południe. Łączna długość tych odcinków to ponad 78 km, a wartość kontraktów to blisko 2,9 miliarda złotych. Wykonawcy mają czas na wyzwiązanie się z umowy do marca 2014 roku.

Latem ubiegłego roku podpisano umowę na pierwszy odcinek – budowę węzła Walichnowy. Węzeł powinien być gotowy w marcu 2013 roku – zapewnia firma Budimex, wykonawca prac.  Umowy na odcinki  6, 7, 8  9 od węzła Łask do połączenia się z autostradą A1 w rejonie Rzgowa o łącznej długości 33,5 km podpisano jesienią. Prace dla tych odcinków mają zakończyć się z początkiem 2014 roku.

Przypomnijmy, prace prowadzone są według wariantu łódzkiego, zgodnie z którym droga będzie biegła w okolicy Złoczewa, Sieradza, Zduńskiej Woli, Łasku i Łodzi.

W sumie powstanie ponad 100 km nowej trasy ekspresowej od miejscowości Walichnowy do węzła Łódź Południe. Dalej trasa pobiegnie od Piotrkowa Trybunalskiego w kierunku Warszawy, gdzie droga krajowa nr 8 jest przebudowywana do standardów drogi ekspresowej.

Według planów droga ekspresowa S8 ma mieć 557 km długości i połączyć Wrocław z Łodzią i Warszawą oraz dalej z Białymstokiem. Przebiegać będzie przez województwa: dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i podlaskie. Z Wrocławia droga biegnie do Łodzi, dalej do stolicy będzie można dojechać autostradą A2. Odcinkiem drogi S8 będzie też fragment obecnej drogi krajowej nr 8 zwanej gierkówką z Warszawy do Piotrkowa Trybunalskiego. Trasa na odcinku Wrocław – Ostrów Maz. stanowi polską część trasy E67, natomiast odcinek Warszawa – Ostrów Maz. to polski odcinek trasy Via Baltica.

Podobne wiadomości:

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Polskie drogi 2017-08-24

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Komentuj:

~Alfista 2012-07-06

W GDDKiA jest koncepcja przedłużenia S8 z węzła "Wrocław" (S8xA1 pod Łodzią) w okolice Tomaszowa Mazowieckiego. W ten sposób ciąg drogowy S8 byłby utrzymany i miałby sens! Taki wariant jest znacznie lepszy od wariantu przez Bełchatów - bo zbiera większy ruch. A jak będzie się trasa zapychać, to przecież jest rezerwa na 3 pas. Ale panowie, spokojnie - na razie mamy problem przeładowanych jednojezdniówek!

~Piotrek 2012-07-05

Więcej informacji o S8 na mojej stronie: [pkt.5 regulaminu forum.admin]

~Lodzianin 2012-07-05

Baron, widze dwa zagrozenia w twoim spojrzeniu. Po pierwsze primo znajac nasze wladze kiedy juz wybuduja te S 8 to bedzie ona.....(juz na pewno wszyscy wiedza co chce powiedziec) platna. Po drugie primo nikomu sie nie bedzie chcialo nadrabiac prwie 40 km z Pabianic do Piotrkowa A 1 (platna) na Katowice, by dojechac do kontynuacji S 8. Jest jeszcze 3 primo. Wlasnie te miasta ( Sieradz, Zdunska, Lask)sa dzisiaj blokowane przez ruch tranzytowy; rowniez osobowy, ktory to podazy droga ekspresowa odciazajac strara 8. To jest pieknie widoczne jak sie rozluznila od wszelkiego rzelastwa droga krajowa nr 2 po oddaniu kolczykowki. Pozdrawiam

~B. 2012-07-05

Nie mówiąc już o tym, ze ktoś kto wjedzie na S8 w Białymstoku powinien dojechać tą drogą do choćby Wrocławia, bo takie pewno bedą informacje na znakach i nie musi wiedzieć, że w międzyczasie powinien zjechać na A2 w kierunku Poznania i A1 w kierunku Katowic, skoro w Warszawie znaki będą kierować na S8 z napisem Wrocław (przez Piotrków). Najlepiej byłoby dociagnac łódzki wariant S8 nie do A1 (chyba powstanie) a do... S8 gdzieś miedzy Piotrkowem a Tomaszowem. Wtedy niebyłoby przerwy drogi o tym samym oznaczeniu.

~baron 2012-07-05

lodzianin-nic sie nie zleje,kto jechal bezplatna to dalej pojedzie S8. ASieradz,Zd.Wola,Lask,Pabianice byly by miastami dalej zakorkowanymi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando