mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > S-69: 2 km drogi za 54 mln zł

S-69: 2 km drogi za 54 mln zł

Wyłoniono wykonawcę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S-69 Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń (granica państwa). Za budowę 1,8 km odcinka Laliki II – Zwardoń Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapłaci ponad 54 mln zł. Dodajmy, ze była to najniższa ze złożonych ofert, a kosztorys zakładał 39,7 mln zł.

S-69: 2 km drogi za 54 mln zł

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu dla odcinka Laliki II – Zwardoń złożyło konsorcjum firm Hermann Kirchner Bauunternehmung GmbH; Hermann Kirchner Polska Sp. z o.o. u; Przedsiębiorstwo Robót Mostowych “MOSTY-ŁÓDŹ” S.A.

W ramach inwestycji przewidziano m.in. budowę jednojezdniowej drogi ekspresowej o długości 1,78 km, budowę obiektów inżynierskich w tym przejście podziemne dla pieszych, most nad potokiem Roztoka, most nad potokiem Czerna, estakady w ciągu drogi ekspresowej S - 69 nad szlakiem migracji zwierząt, mury oporowe. To właśnie budowa tak dużej liczby obiektów inzynieryjnych na niespełna 2 km odcinku zwiększa koszt inwestycji.

Budowana droga ekspresowa zastąpi istniejącą drogę krajową DK-69, której parametry techniczne uniemożliwiają prowadzenie ruchu międzynarodowego: osobowego i ciężarowego.

Budowę z uwagi na możliwości finansowania podzielono na 3 etapy realizacyjne:

  • Etap I obejmuje budowę drogi ekspresowej jednojezdniowej na odcinku Żywiec – Zwardoń z wyłączeniem odcinka „Obejście Węgierskiej Górki”, na którym w I etapie realizowane będzie wzmocnienie istniejącej drogi DK 69.


  • Etap II obejmuje budowę drogi ekspresowej dwujezdniowej od Bielska Białej do Żywca.


  • Etap III obejmuje budowę drogi ekspresowej na odcinku przewidzianym w etapie I do wzmocnienia tj. Przybędza – Milówka (tzw. Obejście Węgierskiej Górki). Etap ten wydzielono ze względu na wysokie koszty realizacji tego odcinka w terenie górskim.

Kontrakty dotychczas zrealizowane:

1. Odcinek w Lalikach wraz z węzłem o długości 1,1 km (przed I etapem)
2. Przygraniczny odcinek D2 Zwardoń – Myto
3. W rejonie wybudowanej przez Śląski Urząd Wojewódzki platformy odpraw granicznych wykonano poszerzenie drogi ekspresowej pod stanowiska odpraw osobowych.
4. Odcinek A1 węzeł „Żywiec” – węzeł „Browar”, odcinek A2 węzeł „Browar” – węzeł „Przybędza, odcinek C1 Milówka – Szare. Odcinki oddano do ruchu 8 stycznia br.

Równolegle prowadzone są prace przygotowawcze na realizację pozostałych etapów budowy drogi ekspresowej S69 tj. odcinek Bielsko-Biała – Żywiec oraz obwodnica Węgierskiej Górki. Zakłada się, że realizacja odcinka Bielsko-Biała – Żywiec dł. 27,0 km drogi dwujezdniowej nastąpi w latach 2008 – 2010, a obwodnicy Węgierskiej Górki – o dł. 8,5 km drogi jednojezdniowej – w latach 2009 – 2011.

Przeczytaj także:

Ekspresową do Żywca (2007-01-08)

Szansa na kolejny odcinek A1 (2007-05-08)

 

 


Podobne wiadomości:

Szansa na kolejny odcinek A1

Szansa na kolejny odcinek A1

Polskie drogi 2007-05-08

Komentuj:

~Szpec 2008-12-27

Jednojezdniowa tylko od Żywca i ten ruch na granice wystarcza an jednojezdniowa choc milej by byly widziane bezpieczne 2 pasy po obu stornach . Oprocz tego beda miejsca z 3 pasami ( 2 w jenda stroe) by wpyrzedzic Tiry na podjazdach .

~michal 2007-05-21

a narzekali ze A1 droga (tylko 5 mln EURO za 1 km) ale przynajmneij autostrada a nie "budowę jednojezdniowej drogi" smiac mi sie chce

~Andrzej 2007-05-16

Jednojezdniowe ekspresowe są spoko. Najlepiej jest w Niemczech, tak jak na autostradach jest zalecana 130km/h, ale ograniczenia jako takiego nie ma. Także można pruć jak na autostradzie, a nie jest tak nudno jak na autostradzie.

~Piti 2007-05-15

Jednojezdniowa ekspresówka i tak jest zdecydowanie lepsza od zwykłej drogi (wystarczy zobaczyć obwodnicę Kielc czy Torunia). Przynajmniej nie trzeba co chwilę zatrzymywać się na skrzyżowaniach.

~adam 2007-05-14

mam rodzine w tym terenie i czesto odwiedzam i wydaje mi sie (ale nie jestem pewien), ze ruch tamtendy nie jest astronimiczny. Punkt tej dorgi jest wybudowanie polaczenia ze Slowacja, zeby TIRy ze Slowacji nie musialy jechac przez Czechy i wjezdzac przez Cieszyn do Polski, bo to duzy objazd. Wydaje mi sie (ale nie jestem pewien), ze jednojezdniuwka tutaj na razie wystarczy, byle by to bylo z mozliwoscia ewentualnego przetwozenia na dwujezdniowke czym chyba jest.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!
Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!
Mercedes zaprezentował trzecią odsłonę luksusowego modelu CLS, który kilkanaście lat temu zapoczątkował erę czterodrzwiowych sedanów.