mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > S-69: 2 km drogi za 54 mln zł

S-69: 2 km drogi za 54 mln zł

Wyłoniono wykonawcę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S-69 Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń (granica państwa). Za budowę 1,8 km odcinka Laliki II – Zwardoń Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapłaci ponad 54 mln zł. Dodajmy, ze była to najniższa ze złożonych ofert, a kosztorys zakładał 39,7 mln zł.

S-69: 2 km drogi za 54 mln zł

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu dla odcinka Laliki II – Zwardoń złożyło konsorcjum firm Hermann Kirchner Bauunternehmung GmbH; Hermann Kirchner Polska Sp. z o.o. u; Przedsiębiorstwo Robót Mostowych “MOSTY-ŁÓDŹ” S.A.

W ramach inwestycji przewidziano m.in. budowę jednojezdniowej drogi ekspresowej o długości 1,78 km, budowę obiektów inżynierskich w tym przejście podziemne dla pieszych, most nad potokiem Roztoka, most nad potokiem Czerna, estakady w ciągu drogi ekspresowej S - 69 nad szlakiem migracji zwierząt, mury oporowe. To właśnie budowa tak dużej liczby obiektów inzynieryjnych na niespełna 2 km odcinku zwiększa koszt inwestycji.

Budowana droga ekspresowa zastąpi istniejącą drogę krajową DK-69, której parametry techniczne uniemożliwiają prowadzenie ruchu międzynarodowego: osobowego i ciężarowego.

Budowę z uwagi na możliwości finansowania podzielono na 3 etapy realizacyjne:

  • Etap I obejmuje budowę drogi ekspresowej jednojezdniowej na odcinku Żywiec – Zwardoń z wyłączeniem odcinka „Obejście Węgierskiej Górki”, na którym w I etapie realizowane będzie wzmocnienie istniejącej drogi DK 69.


  • Etap II obejmuje budowę drogi ekspresowej dwujezdniowej od Bielska Białej do Żywca.


  • Etap III obejmuje budowę drogi ekspresowej na odcinku przewidzianym w etapie I do wzmocnienia tj. Przybędza – Milówka (tzw. Obejście Węgierskiej Górki). Etap ten wydzielono ze względu na wysokie koszty realizacji tego odcinka w terenie górskim.

Kontrakty dotychczas zrealizowane:

1. Odcinek w Lalikach wraz z węzłem o długości 1,1 km (przed I etapem)
2. Przygraniczny odcinek D2 Zwardoń – Myto
3. W rejonie wybudowanej przez Śląski Urząd Wojewódzki platformy odpraw granicznych wykonano poszerzenie drogi ekspresowej pod stanowiska odpraw osobowych.
4. Odcinek A1 węzeł „Żywiec” – węzeł „Browar”, odcinek A2 węzeł „Browar” – węzeł „Przybędza, odcinek C1 Milówka – Szare. Odcinki oddano do ruchu 8 stycznia br.

Równolegle prowadzone są prace przygotowawcze na realizację pozostałych etapów budowy drogi ekspresowej S69 tj. odcinek Bielsko-Biała – Żywiec oraz obwodnica Węgierskiej Górki. Zakłada się, że realizacja odcinka Bielsko-Biała – Żywiec dł. 27,0 km drogi dwujezdniowej nastąpi w latach 2008 – 2010, a obwodnicy Węgierskiej Górki – o dł. 8,5 km drogi jednojezdniowej – w latach 2009 – 2011.

Przeczytaj także:

Ekspresową do Żywca (2007-01-08)

Szansa na kolejny odcinek A1 (2007-05-08)

 

 


Podobne wiadomości:

Szansa na kolejny odcinek A1

Szansa na kolejny odcinek A1

Polskie drogi 2007-05-08

Komentuj:

~Szpec 2008-12-27

Jednojezdniowa tylko od Żywca i ten ruch na granice wystarcza an jednojezdniowa choc milej by byly widziane bezpieczne 2 pasy po obu stornach . Oprocz tego beda miejsca z 3 pasami ( 2 w jenda stroe) by wpyrzedzic Tiry na podjazdach .

~michal 2007-05-21

a narzekali ze A1 droga (tylko 5 mln EURO za 1 km) ale przynajmneij autostrada a nie "budowę jednojezdniowej drogi" smiac mi sie chce

~Andrzej 2007-05-16

Jednojezdniowe ekspresowe są spoko. Najlepiej jest w Niemczech, tak jak na autostradach jest zalecana 130km/h, ale ograniczenia jako takiego nie ma. Także można pruć jak na autostradzie, a nie jest tak nudno jak na autostradzie.

~Piti 2007-05-15

Jednojezdniowa ekspresówka i tak jest zdecydowanie lepsza od zwykłej drogi (wystarczy zobaczyć obwodnicę Kielc czy Torunia). Przynajmniej nie trzeba co chwilę zatrzymywać się na skrzyżowaniach.

~adam 2007-05-14

mam rodzine w tym terenie i czesto odwiedzam i wydaje mi sie (ale nie jestem pewien), ze ruch tamtendy nie jest astronimiczny. Punkt tej dorgi jest wybudowanie polaczenia ze Slowacja, zeby TIRy ze Slowacji nie musialy jechac przez Czechy i wjezdzac przez Cieszyn do Polski, bo to duzy objazd. Wydaje mi sie (ale nie jestem pewien), ze jednojezdniuwka tutaj na razie wystarczy, byle by to bylo z mozliwoscia ewentualnego przetwozenia na dwujezdniowke czym chyba jest.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.