mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > S-69 w tunelu oddana do użytku

S-69 w tunelu oddana do użytku

Odcinek drogi ekspresowej S-69 Szare-Laliki z pierwszym w Polsce pozamiejskim tunelem drogowym został oddany do ruchu. Umowę na kwotę 391,5 mln zł podpisano w październiku 2007 roku z terminem zakończenia prac w listopadzie 2009 roku. Oddanie do ruchu odcinka Szare-Laliki kończy budowę pierwszego etapu drogi S-69.

S-69 w tunelu oddana do użytku

W ramach kontraktu powstał odcinek jednojezdniowej drogi ekspresowej o długości 4,7 km, węzeł drogowy Laliki I i pierwszy w Polsce pozamiejski tunel drogowy o długości 678m. Tunel w Lalikach przeprowadza drogę pod Sobczakową Grapą, górą Beskidu Żywieckiego. Jest tunelem jednonawowym, dwukierunkowym, z równoległym tunelem ewakuacyjnym, który łączy się z tunelem drogowym poprzez 4 przejścia. Drążony był metodą górniczą i odkrywkową z wykorzystaniem systemu NATM, tj. Nowej Austriackiej Technologii Drążenia Tuneli, w myśl której górotwór jest elementem nośnym tunelu. W pierwszej fazie powstała obudowa wstępna, która doprowadziła do samonośności tunelu, w drugiej – obudowa zasadnicza. Od momentu zakończenia robót budowlanych tunel wyposażany był w szereg skomplikowanych systemów służących obsłudze i bezpieczeństwu podróżujących.

Roboty budowlane prowadziło konsorcjum firm Bogl a Krysl i Doprastav, nadzór inwestorski sprawowała zaś firma Scott Wilson.

Droga ekspresowa S-69 jest częścią VI Paneuropejskiego Korytarza Transportowego przebiegającego z północy na południe Europy. Jej budowa została podzielona na trzy etapy:

1   Żywiec – Zwardoń, dł. 27 km

2.   Północno-Wschodnia Obwodowa Bielska-Białej (dł. 11,9 km)

2 a. Bielsko-Biała – Żywiec (dł. 15,3 km)

3.   Obejście Węgierskiej Górki, dł. 8,5 km

Oddanie do ruchu odcinka Szare-Laliki kończy budowę pierwszego etapu drogi S-69.

Przyszła droga S69 będzie drogą dostosowaną do nacisku 115kN/oś. Będzie to droga jednojezdniowa, z pasami szerokości 3,5 metra i pasami awaryjnymi po 2 m każdy. Droga ekspresowa S-69 z Bielska do Zwardonia, będzie jednym z najważniejszych połączeń między Polską i Słowacją.


Podobne wiadomości:

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Komentuj:

~lokalny kierowca 2010-03-16

heheh gratuluje znajomosci tematu, tunel jest w Lalikach, a na fotce jest widok na s 69 w okolicach Źywca czyli jakies 30 km dalej ;-))))

bolo333 2010-03-12

Gdzie jest mapa i lokalizacja tej inwestycji...? Weźcie się trochę do roboty, co...!

~lekki 2010-03-09

no dobra, a co to za tunel niby na tym zdjęciu??? co to jest???

~zainteresowany 2010-03-09

Mam pytanie: dlaczego na stronach GDDKiA odcinek S 69 Przybędza-Milówka (8,5 km)figuruje jako oddany do użytku i ukończony? Przecież Węgierska Górka leży mniej więcej w środku tego odcinka.

~Damian 2010-03-09

Kolejny artykuł mający za zadanie zamieszać w głowach mniej zorientowanym. Co to znaczy "kończy budowę pierwszego etapu drogi S-69". A Węgierska Górka która nie jest wybudowana to leży przepraszam gdzie ? Przecież dokładnie na tym pierwszym etapie. Resztę nie napiszę bo już mój przedmówca to sprawnie ujął. pozdrawiam forumowiczów

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.