mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > S-69 w tunelu oddana do użytku

S-69 w tunelu oddana do użytku

Odcinek drogi ekspresowej S-69 Szare-Laliki z pierwszym w Polsce pozamiejskim tunelem drogowym został oddany do ruchu. Umowę na kwotę 391,5 mln zł podpisano w październiku 2007 roku z terminem zakończenia prac w listopadzie 2009 roku. Oddanie do ruchu odcinka Szare-Laliki kończy budowę pierwszego etapu drogi S-69.

S-69 w tunelu oddana do użytku

W ramach kontraktu powstał odcinek jednojezdniowej drogi ekspresowej o długości 4,7 km, węzeł drogowy Laliki I i pierwszy w Polsce pozamiejski tunel drogowy o długości 678m. Tunel w Lalikach przeprowadza drogę pod Sobczakową Grapą, górą Beskidu Żywieckiego. Jest tunelem jednonawowym, dwukierunkowym, z równoległym tunelem ewakuacyjnym, który łączy się z tunelem drogowym poprzez 4 przejścia. Drążony był metodą górniczą i odkrywkową z wykorzystaniem systemu NATM, tj. Nowej Austriackiej Technologii Drążenia Tuneli, w myśl której górotwór jest elementem nośnym tunelu. W pierwszej fazie powstała obudowa wstępna, która doprowadziła do samonośności tunelu, w drugiej – obudowa zasadnicza. Od momentu zakończenia robót budowlanych tunel wyposażany był w szereg skomplikowanych systemów służących obsłudze i bezpieczeństwu podróżujących.

Roboty budowlane prowadziło konsorcjum firm Bogl a Krysl i Doprastav, nadzór inwestorski sprawowała zaś firma Scott Wilson.

Droga ekspresowa S-69 jest częścią VI Paneuropejskiego Korytarza Transportowego przebiegającego z północy na południe Europy. Jej budowa została podzielona na trzy etapy:

1   Żywiec – Zwardoń, dł. 27 km

2.   Północno-Wschodnia Obwodowa Bielska-Białej (dł. 11,9 km)

2 a. Bielsko-Biała – Żywiec (dł. 15,3 km)

3.   Obejście Węgierskiej Górki, dł. 8,5 km

Oddanie do ruchu odcinka Szare-Laliki kończy budowę pierwszego etapu drogi S-69.

Przyszła droga S69 będzie drogą dostosowaną do nacisku 115kN/oś. Będzie to droga jednojezdniowa, z pasami szerokości 3,5 metra i pasami awaryjnymi po 2 m każdy. Droga ekspresowa S-69 z Bielska do Zwardonia, będzie jednym z najważniejszych połączeń między Polską i Słowacją.


Podobne wiadomości:

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~lokalny kierowca 2010-03-16

heheh gratuluje znajomosci tematu, tunel jest w Lalikach, a na fotce jest widok na s 69 w okolicach Źywca czyli jakies 30 km dalej ;-))))

bolo333 2010-03-12

Gdzie jest mapa i lokalizacja tej inwestycji...? Weźcie się trochę do roboty, co...!

~lekki 2010-03-09

no dobra, a co to za tunel niby na tym zdjęciu??? co to jest???

~zainteresowany 2010-03-09

Mam pytanie: dlaczego na stronach GDDKiA odcinek S 69 Przybędza-Milówka (8,5 km)figuruje jako oddany do użytku i ukończony? Przecież Węgierska Górka leży mniej więcej w środku tego odcinka.

~Damian 2010-03-09

Kolejny artykuł mający za zadanie zamieszać w głowach mniej zorientowanym. Co to znaczy "kończy budowę pierwszego etapu drogi S-69". A Węgierska Górka która nie jest wybudowana to leży przepraszam gdzie ? Przecież dokładnie na tym pierwszym etapie. Resztę nie napiszę bo już mój przedmówca to sprawnie ujął. pozdrawiam forumowiczów

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.