mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > S-8 wrocławska wylotówka

S-8 wrocławska wylotówka

Kierowcy stojący w korkach na trasie wylotowej z Wrocławia w kierunku Warszawy muszą uzbroić się w cierpliwość. Budowa obwodnicy Oleśnicy oraz dalsza przebudowa "wąskich gardeł" na krajowej ósemce zakończy się w przyszłym roku.

S-8 wrocławska wylotówka

Dotychczas oddany został zmodernizowany odcinek Wrocław - Oleśnica o długości 12,4 km, na którym wzmocniono konstrukcje jezdni do nośności 100 kN/oś oraz przebudowano miejsca szczególnie niebezpieczne. Analogiczne przedsięwzięcie realizowane jest na odcinku Syców - Oleśnica (17,6 km).

Przebudowany będzie także 1,6 km odcinek przechodzący przez miejscowość Smardzów. Kierowcy mogą wreszcie odetchnąć z ulgą ponieważ oprócz remontu istniejącej jezdni zaplanowana jest dobudowa drugiej. Takie rozwiązanie wynika właśnie z konieczności zlikwidowania "wąskiego gardła" na połączeniu z przyszłą obwodnicą Oleśnicy.

Tu zobacz galerie zdjęć: S-8 wrocławska wylotówka

Ale to właściwie budowa obwodnicy Oleśnicy jest pierwszym etapem realizacji drogi ekspresowej S-8 na odcinku Wrocław - Syców. Budowę trasy o długości 12,75 km podzielono na dwa zadania realizowane równocześnie:

  • Etap I odcinek Polanka - Węzeł Dąbrowa od km 0+000 do km 4+800. Wykonawcą jest firma Skanska, która wykona prace o wartości ponad 74,9 mln zł netto.  
  • Etap II odcinek Węzeł Dąbrowa - Cieśle od km 4+800 do km 12+750. Kontrakt o wartości ponad 88,8 mln zł netto został podpisany z firmą Budimex-Dromex.

Kontrakt finansowany jest z programu AFI ze środków Krajowego Funduszu Drogowego oraz  Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Zakres inwestycji rozpoczętej w listopadzie 2004 roku, obejmuje budowę od km 0+000 przypadającego za miejscowością Smardzów do km 3+600 drogi ruchu pośpiesznego klasy Gp  i łącznicy bezpośredniej jednokierunkowej nad obwodnicą w kierunku Wrocławia oraz drogi ekspresowej dwujezdniowej na odcinku od km 3+600 do km 11+100 wraz z węzłami "Dąbrowa" i "Gęsia Górka" , a na odcinku od km 11+100 do km12+750 drogi klasy Gp o przekroju jednojezdniowym do włączenia do drogi krajowej nr 8 za miejscowością Cieśle.

Tu zobacz galerię zdjęć: Budowa obwodnicy Oleśnicy w ciągu drogi krajowej nr 8

Na skrzyżowaniach projektowanej drogi z istniejącymi drogami przewiduje się budowę dwupoziomowych ,bezkolizyjnych przejazdów bez dostępności do drogi ekspresowej poprzez wybudowanie obiektów nad lub w ciągu drogi. Do układu dróg podłączono sieci dróg dojazdowych zapewniających obsługę terenu przeciętego drogą ekspresową. Ponadto w ciągu obwodnicy powstanie pięć wiaduktów drogowych, dwa mosty i estakada. Zakończenie robót planowane jest na październik 2006 roku.

Projektowana droga ekspresowa S-8 na terenie województwa dolnośląskiego (odcinek Wrocław - Syców o długości 45 km) jest jednym z etapów budowy drogi ekspresowej na kierunku Wrocław - Warszawa i poprzez autostradę A-4 połączy południowo-zachodni obszar przygraniczny ze stolicą.


Podobne wiadomości:

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

Polskie drogi 2017-07-11

Komentuj:

~wwiktor 2006-11-28

Dzisiaj została w koncu otwarta obwodnica Olesnicy. Oj jaka to ulga dla mieszkancow i kierowców

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.