mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Są pieniądze na S5 i południową obwodnicę Warszawy

Są pieniądze na S5 i południową obwodnicę Warszawy

800 mln euro kredytu na sfinansowanie dwóch inwestycji drogowych - drogi ekspresowej S5 oraz południowej obwodnicy Warszawy - od Europejskiego Banku Inwestycyjnego otrzymał Bank Gospodarstwa Krajowego.

Są pieniądze na S5 i południową obwodnicę Warszawy
Kwota długoterminowego kredytu (ok. 3,4 mld zł)z EBI pozwoli sfinansować dwa zadania. Większa część (550 mln euro) zostanie przeznaczona na wybudowanie kilku odcinków drogi ekspresowej S5 od autostrady A1 aż do Wrocławia. Łącznie za uzyskane pieniądze powstanie 162,5 km nowej drogi ekspresowej - pomiędzy miejscowością Nowe Marzy, Bydgoszczą i Mielnem oraz pomiędzy Wronczynem a Radomickiem.

Druga część kredytu w wysokości 250 mln euro pozwoli sfinansować budowę południowego odcinka obwodnicy Warszawy pomiędzy ulicami Puławską a Lubelską, o długości 18,6 km. Część kredytu przeznaczona zostanie również na budowę nowego mostu na Wiśle, który odciąży ruch na ośmiu mostach drogowych w stolicy.

Oba projekty to nie tylko budowa nowych ale rówież pełnej infrastruktury zwiększającej bezpieczeństwo na drogach i zapewniającej ochronę środowiska. Powstaną nowe ekrany akustyczne, wybudowane zostaną przejścia dla zwierząt oraz kanały melioracyjne.

- Środki finansowe EBI przyczynią się do zmniejszenia zatłoczenia na drogach i skrócenia czasu przejazdów, a tym samym do większej przepustowości, poprawy jakości jazdy i bezpieczeństwa ruchu drogowego. W dłuższym okresie przełoży się to na większą konkurencyjność gospodarki Polski i polepszenie jakości życia jej mieszkańców - powiedział László Baranyay, wiceprezes EBI odpowiedzialny za operacje banku w Polsce.

BGK już od 11 lat zapewnia obsługę Krajowego Funduszu Drogowego. Do tej pory bank dostarczył finansowanie projektów drogowych o wartości blisko 100 mld zł (ok. 25 mld EUR). Część środków pochodzi od partnerów zagranicznych, takich jak EBI, z którym BGK zawarł łącznie 29 umów kredytowych na rzecz KFD o wartości 11,1 mld EUR.

Sektor transportu jest głównym beneficjentem kredytów EBI udzielanych Polsce. Od początku działalności EBI w Polsce w 1990 r. wysokość współfinansowania inwestycji transportowych przez EBI osiągnęła około 40 proc. zobowiązań kredytowych banku na rzecz Polski w tym okresie. W zeszłym roku EBI udzielił kredytów w wysokości ponad 1,8 mld EUR na budowę kilku odcinków polskich dróg ekspresowych.

Podobne wiadomości:

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.