mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Są umowy na całą A1 Stryków - Tuszyn

Są umowy na całą A1 Stryków - Tuszyn

Jeden z bardziej strategicznych odcinków autostrad w naszym kraju, który łączy dwie autostrady z drogą ekspresową, w końcu doczekał się podpisania umów. Jest więc szansa, że latem 2016 roku pojedziemy już całym odcinkiem autostrady A1 ze Strykowa do Tuszyna.

Są umowy na całą A1 Stryków - Tuszyn
Liczący 40 kilometrów odcinek Stryków-Tuszyn jest ważny jeszcze z jednego powodu. Otóż stanowi on jednocześnie wschodnią obwodnicę Łodzi i pozwoli znacznie przyspieszyć podróż samochodem z południa kraju na północ.

Wczoraj w siedzibie łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisana została umowa na wykonanie trzeciego, ostatniego już odcinka autostrady A1 ze Strykowa do Tuszyna. Cały fragment "A-jedynki" został bowiem podzielony na trzy odcinki, co powinno przyspieszyć budowę całości.

I odcinek zaczyna się na węźle Łódź Północ, gdzie krzyżują się autostrady A1 i A2, a kończy na węźle Brzeziny, czyli skrzyżowaniu z drogą krajową 72. Odcinek ten liczy 14,1 kilometrów i zostanie wybudowany przez konsorcjum firm Strabag-Budimex. Wartość tego kontraktu opiewa na 339.623.175,69 zł.

Za realizację drugiego odcinka - od Brzezin do węzła Romanów (skrzyżowanie z drogą wojewódzką 714) - o długości 11 kilometrów odpowiedzialna jest firma Mota-Engil. Jego wybudowanie będzie kosztować 360.747.073,93 zł.

I wreszcie trzeci odcinek, na którego budowę podpisano umowę w dniu wczorajszym, połączy węzeł Romanów z węzłem Tuszyn, gdzie A1 będzie się krzyżować z drogą krajową 91. Cały odcinek liczy ok. 16 kilometrów, ale do wybudowania pozostało ok. 13,3 km. Istnieje bowiem już 2,7 km trasy, która powstała w ramach budowanego odcinka S8, będącego fragmentem węzła Łódź Południe. Koszt wybudowania trzeciego odcinka wyniesie 327.041.625,00 zł, a wybuduje go konsorcjum firm Budimex i Strabag.Cała wschodnia obwodnica Łodzi, która będzie kosztować ponad 1 mld zł, będzie miała nawierzchnię betonową, której trwałość ma wynosić, bez konieczności przeprowadzania gruntownych remontów, od 30 do 40 lat. Wszystkie trzy odcinki powinny zostać wybudowane w okresie 22 miesięcy, nie licząc okresów zimowych.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Komentuj:

~warszawiak 2014-10-10

NOOOOO, NARESZCIE!!!!!!!!!! Ślimaczyło się to niemiłosiernie. Według wymienionych w artykule kontraktów, termin dokończenia tego najważniejszego autostradowego odcinka w Polsce (po wybudowaniu A2 Warszawa-Łódź) przypada na 31.08.2016 r. To "tylko" ponad 3 lata później od terminu pierwotnego. Miejmy nadzieję, że tym razem żadnych opóźnień już nie będzie. Nie rozumiem tylko, w jaki sposób podział całego fragmentu A1 Stryków-Tuszyn na 3 odcinki ma przyspieszyć prace. Ale mniejsza z tym. A z powodu niewywalenia przez GDDKiA nieudacznika Polimexu z budowy co najmniej rok wcześniej od czasu, gdy to nastąpiło, cały sezon budowlany 2014 r. został stracony.

~konjo 2014-10-07

wychodzi na to, że wszystko powinny budować budimeks, skanska i strabag....

~Jumper 2014-10-07

Dodać należy, że poprzedni wykonawca Polimex Mostostal, który nie wywiązał się z roboty i zszedł z placu budowy twierdząc że Gdaka na pewno nie zapłaci - otrzymał w prezencie od Gdaki 40 mln PLN, podobnie jak partner tej firmy - Doprastav. Lekką ręką wywala się prawie 90 mln PLN z kasy państwa a przecież można było zapłącić gwarancjami które udzieliły chińskie banki a które to pieniądze przecież nam się należą i na pewno polski rząd zrobi wszystko i je odzyska ;-) Masakra co się dzieje w tym kraju...

~kierowca 2014-10-07

No straszliwy sukces gospodarczy. przecież ten odcinek miał być gotowy jeszcze przed Euro 2012. Propaganda sukcesu i mydlenie ludziom oczu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.