mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Sąd uchylił decyzję ministra Szyszko w/s Rospudy

Sąd uchylił decyzję ministra Szyszko w/s Rospudy

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił postanowienie ministra Jana Szyszko dopuszczające, by obwodnica Augustowa w dolinie rzeki Rospudy mogła zostać zrealizowana w jednym z dwóch wariantów - tunel drogowy lub estakada. Zgodnie z decyzją ministra środowiska wybór wariantu, po przeanalizowaniu kosztów, miał należeć do inwestora.

Sąd uchylił decyzję ministra Szyszko w/s Rospudy

Podejmując tę decyzję minister przekonywał, że związany decyzją z 2004 r. i wpisaniem trasy w lokalne plany zagospodarowania przestrzennego nie może rozpatrywać innej możliwości przebiegu obwodnicy.

Zdaniem sądu plany te uchwalone przed wejściem Polski do Unii Europejskiej w żaden sposób nie wiązały ministra, bowiem po akcesji zmienił się status prawny terenów Doliny Rospudy - zostały one objęte ochroną w ramach sieci Natura 2000.

Na razie nie wiadomo, jakie będą konsekwencje tego nieprawomocnego wyroku. Nieoficjalnie specjaliści od prawa ochrony środowiska twierdzą, że może on stać się podstawą do uchylenia pozwolenia na budowę.

Polski rząd dotychczas zaprzeczał, jakoby naruszał unijne dyrektywy dotyczące ochrony środowiska. Tłumaczył, że proponując działania kompensacyjne wypełnił wszelkie wymagania związane z unijnym programem ochrony obszarów Natura 2000. Argumentem przemawiającym za budową obwodnicy jest dla Polski bezpieczeństwo drogowe.

W przesłanym do KE na początku marca liście polski rząd argumentował też, że decyzja o inwestycji zapadła przed wejściem Polski do UE, kiedy Polska nie była związana surowymi wymogami unijnych dyrektyw: ptasiej i siedliskowej, których złamanie w związku z inwestycją zarzuca jej Komisja Europejska.

Jeśli Polska przegra z KE w Trybunale i nie zastosuje się do jego wyroku, Komisja może wystąpić do Trybunału Sprawiedliwości o nałożenie kary finansowej.

Przeczytaj także:

Zakaz zalesiania w dolinie Rospudy (2007-04-20)

Referendum w/s obwodnicy przez Rospudę (2007-04-13)

Ruszyły prace ziemne przy obwodnicy Augustowa (2007-04-02)

Ministrowie liczą na korzystny werdykt w/s Rospudy (2007-03-22)

Obwodnice w Trybunale Sprawiedliwości UE (2007-03-21)

 


Podobne wiadomości:

Zakaz zalesiania w dolinie Rospudy

Zakaz zalesiania w dolinie Rospudy

Polskie drogi 2007-04-20

Referendum w/s obwodnicy przez Rospudę

Referendum w/s obwodnicy przez Rospudę

Polskie drogi 2007-04-13

Komentuj:

~As 2007-05-05

jak jestes taka mądra to idz na dyrektora gddkia i buduj

~Casandra 2007-05-01

Wcale nie trujesz. Polscy urzednicy przespali moment kiedy Polska weszla do Unii. Mysleli ze bedzie mozna "po staremu" jakos to zalatwic posadzi sie troche drzewek tu i tam i bedzie git. A teraz tlumacza ze jezeli nie zbuduja tej obwodnicy w takim wariancie to projekt i budowa drogi gdzie indziej zajmie ponad 12 lat. Wiec jak wydajny jest ten urzad ktoremu potrzeba tyle lat aby wubudowac glupia dwupasmowa droge!

~Stary Z. 2007-05-01

Tu mogę napisać a nie mówiłem(mój komentrz zdążyć z autostradą A2). Zieloni mają rację i to oni działają zgodnie z prawem, a nasz rząd i dyrekcja dróg łamie to prawo.Ciekawe jak wybrną z tego impasu. Droga musi powstać.Już kończę bo sobie pomyślicie ale ten dziad truje, nie może spać, czy co.Cześć.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.