mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Sąd zbada skargę RPO w sprawie obwodnicy Augustowa

Sąd zbada skargę RPO w sprawie obwodnicy Augustowa

W czwartek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zbada skargę Rzecznika Praw Obywatelskich na zgodę ministra środowiska w sprawie poprowadzenia obwodnicy Augustowa przez dolinę Rospudy.

Sąd zbada skargę RPO w sprawie obwodnicy Augustowa

W październiku 2006 r. Wojewoda Podlaski wydał zgodę na przeprowadzenie tej inwestycji. Odwołały się od niej organizacje ekologiczne, do których skargi przyłączył się rzecznik Janusz Kochanowski. Decyzję tę podtrzymał w lutym Minister Środowiska Jan Szyszko.

13 lutego bieżącego roku, RPO złożył skargę do WSA, wnosząc o uchylenie decyzji zarówno wojewody, jak i ministra. Według Kochanowskiego istnieje możliwość, że nie rozpatrzono alternatywnej trasy obwodnicy. Zgoda na realizację przedsięwzięcia, które może mieć negatywny wpływ na obszar siedlisk przyrodniczych oraz gatunków priorytetowych, dla których został wyznaczony obszar Natura 2000, powinna zostać wydana po uzyskaniu opinii Komisji Europejskiej.

Stronami postępowania przed WSA będzie też 10 organizacji ekologicznych, które walczą z planowanym przebiegiem obwodnicy, m.in. Greenpeace Polska, WWF Polska, Federacja Zielonych.

17-kilometrowa obwodnica Augustowa ma 500-metrową estakadą na specjalnych słupach przecinać cenną przyrodniczo dolinę Rospudy, chronioną w ramach unijnego programu Natura 2000. Według drogowców, to jedyny i najlepszy sposób, by zrealizować inwestycję. Mieszkańcy i władze Augustowa popierają budowę obwodnicy, skarżąc się na wieloletnie uciążliwości wynikające z międzynarodowego tranzytu przez centrum miasta.
Przeciw budowie protestują ekolodzy, którzy podkreślają unikatowy w Europie charakter torfowisk doliny Rospudy oraz konieczność ochrony siedlisk ptaków. Uważają, że obwodnicę można poprowadzić przez inne tereny.

Przeczytaj także:

Bój o Rospudę (2007-07-31)

Obwodnica nie przez Rospudę? (2007-07-19)

Tematy w artykule: obwodnice projekty drogowe podlaskie

Podobne wiadomości:

S8 z Wyszkowa do Białegostoku za 2,3 mld zł

S8 z Wyszkowa do Białegostoku za 2,3 mld zł

Polskie drogi 2016-02-23

Obwodnica Bargłowa Kościelnego już przejezdna

Obwodnica Bargłowa Kościelnego już przejezdna

Polskie drogi 2015-11-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.