mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Samorządy chcą 26 mld zł na EURO2012

Samorządy chcą 26 mld zł na EURO2012

Na początku lipca Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przedstawi strategię inwestycyjną oraz listę projektów na potrzeby Euro 2012. Mają na niej znaleźć się te projekty, których realizacja jest konieczna do organizacji turnieju finałowego. Główny ciężar ich sfinansowania będzie bazował na funduszach unijnych, które Polska dostanie w latach 2007-2013.

Samorządy chcą 26 mld zł na EURO2012

Na razie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego poprosiło miasta i województwa, na terenie których boje toczyć będą uczestnicy mistrzostw, o przedstawienie potrzeb inwestycyjnych. Wyniki są szokujące. Tylko same województwa chciałyby na przygotowania do turnieju 26,5 mld zł. Prym wiedzie w tym województwo małopolskie, które zgłosiło listę inwestycji opiewającą na 9 mld zł.

Z planów samorządów wynika, że stawiają one właśnie na infrastrukturę transportową. Ich przedstawiciele deklaruje, że większość zgłoszonych projektów jest niezbędna do organizacji tak dużej imprezy jak EURO 2012.

Również sektor transportu duże zmiany szykuje w budowie nowych dróg i autostrad oraz linii kolejowych. Mimo, że w ubiegłym roku zatwierdzona została lista najważniejszych inwestycji, które dostaną unijne pieniądze w ramach programu Infrastruktura i Środowisko, to wiele wskazuje na to, że szykują się przesunięcia. Wśród projektów drogowych, na które mogą znaleźć się na liście priorytetów są: budowa drogi ekspresowej S5 Wrocław - Poznań, dwóch odcinków trasy S7 Janki - Grójec i granica woj. Świętokrzyskiego - Kraków oraz S17 Lublin - granica z Ukrainą. Unijne środki mogą też pójść na modernizacje linii kolejowych Katowice - Kraków - Medyka oraz Warszawa - Lublin - Hrebenne. Może okazać się zatem, że projekty na potrzeby EURO 2012 zostaną zrealizowane kosztem innych -  czytamy w Gazecie Prawnej.


Przeczytaj także:

Większe nakłady na inwestycje drogowe (2007-05-17)

Przyśpieszy budowa dróg (2007-04-19)

Chińczycy wybudują nam drogi? (2007-05-25)

 


Podobne wiadomości:

Północna obwodnica Krakowa gotowa w 2022 roku - ruszyły prace

Północna obwodnica Krakowa gotowa w 2022 roku...

Polskie drogi 2017-01-16

S16 Borki - Mrągowo - jest rozstrzygnięcie przetargu

S16 Borki - Mrągowo - jest rozstrzygnięcie...

Polskie drogi 2017-01-16

Komentuj:

~Casandra 2007-05-31

S5 tylko pomiedzy Poznaniem a Wroclawiem? A jak dojechac z Poznania do Gdanska A2 i A1?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Po ośmiu latach przyszedł czas na następcę Skody Yeti. Nowy model zmienił się tak bardzo, że otrzymał nową nazwę - Karoq. Znamy już pierwsze szczegóły na temat kompaktowego SUV-a z Mlada Boleslav.