mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Siedem projektów otrzyma wsparcie z UE

Siedem projektów otrzyma wsparcie z UE

Polska otrzyma ponad 24 mln euro na realizację 7 projektów z zakresu transportu drogowego, kolejowego i lotniczego. Przyznanie Polsce ponad 19 % ogólnie dostępnej puli środków oznacza, iż Polska, podobnie jak w roku ubiegłym, uzyskała w warunkach konkursowych najwięcej środków z rocznego unijnego budżetu TEN-T (transeuropejskiej sieci transportowej).

Siedem projektów otrzyma wsparcie z UE

Komisja Europejska wybrała 7 wniosków spośród 9 złożonych przez Polskę, w których wnioskowano o dofinansowanie w wysokości prawie 27,6 milionów euro. Komisja Europejska pozytywnie oceniła 7 ze złożonych projektów i zadecydowała o przyznaniu Polsce środków finansowych w łącznej kwocie 24,2 milionów euro. Projekty będą realizowane w latach 2006-2009.

Wszystkie polskie projekty dotyczą przygotowania dokumentacji projektowej dla przyszłych inwestycji. Projekty opracowania dokumentacji przygotowawczej są współfinansowane z budżetu TEN-T do wysokości 50% kosztów kwalifikowanych.

Wykaz projektów, którym przyznano współfinansowanie:

1. „Projekt budowlany, wykonawczy oraz materiały przetargowe dla autostrady A-4 na odcinku Tarnów – Rzeszów”. Wartość projektu: 12 mln EUR; wartość współfinansowania TEN-T: 6 mln EUR.

2. „Podstawowa dokumentacja techniczna, dokumentacja do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia oraz decyzji o ustaleniu lokalizacji autostrady A-4 na odcinku Przeworsk – Korczowa”. Wartość projektu: 4 mln EUR; wartość współfinansowania TEN-T: 2 mln EUR.

3. „Podstawowa dokumentacja techniczna, dokumentacja do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia oraz decyzji o ustaleniu lokalizacji autostrady A-2 na odcinku Warszawa – Kukuryki”. Wartość projektu: 10 mln EUR; wartość współfinansowania TEN-T: 5 mln EUR.

4. „Projekt budowlany i wykonawczy oraz materiały przetargowe dla Obwodnicy Południowej Miasta Gdańska (odc. Obwodnica Zachodnia Trójmiasta - Koszwały) wraz ze studium techniczno – ekonomiczno – środowiskowym, dokumentacją programowo - lokalizacyjną dla drogi S-7 na odcinku Koszwały – Kazimierzowo”. Wartość projektu: 3,5 mln EUR; wartość współfinansowania TEN-T: 1,5 mln EUR.

5. „Kompleksowa dokumentacja studialna, programowo - lokalizacyjna, budowlana i przetargowa dla budowy drogi ekspresowej S-69 Bielsko Biała - Żywiec - Zwardoń, odcinek Przybędza - Milówka (obejście Węgierskiej Górki)”. Wartość projektu: 4,9 mln EUR; wartość współfinansowania TEN-T: 2,4 mln EUR.

6. Przygotowanie przedsięwzięcia „Modernizacja i rozbudowa Warszawskiego Węzła Kolejowego”. Wartość projektu: 9,8 mln EUR; wartość współfinansowania TEN-T: 4,9 mln EUR.

7. „Dostosowanie Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II w Krakowie – Balicach, węzła sieci TEN-T, kluczowego portu Małopolski do obecnych i przyszłych potrzeb w zakresie ruchu z uwzględnieniem wymogów ochrony i bezpieczeństwa oraz wymogów ochrony środowiska”. Wartość projektu: 4,95 mln EUR; wartość współfinansowania TEN-T: 2,4 mln EUR.

Polska realizuje już 9 projektów współfinansowanych z budżetu TEN-T, które otrzymały pomoc finansową w latach 2004-2005. W 2005 r. dofinansowanie w łącznej wysokości ponad 22,6 milionów euro przyznano 6 projektom. W 2004 r. Polska otrzymała dofinansowanie w łącznej wysokości 4,25 milionów euro przyznane na realizację 3 projektów.

Przeczytaj także:

Miliardy dotacji do wykorzystania (2006-12-14)

Dokumentacja dla A1 (2007-01-02)

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Miliardy dotacji do wykorzystania

Miliardy dotacji do wykorzystania

Polskie drogi 2006-12-14

Komentuj:

~do Miska 2007-01-12

no tak Misiek, ale od przybytku głowa nie boli - i takie poddawanie sie posłów PIS w stylu nie walczymy o kase z budzetu rzadowego bo dostaniemy z UE jest śmieszne. Zawsze ta uzyskana inną pulę z budzetu mozna przeciez przelokować na inną inwestycje - sprytniejsi tak robią:-)

~Misiek 2007-01-11

A jednak Podkarpacie dostało pieniądze z UE na A4. Nie żebym bronił PiS i pana Szlachtę ale tym razem miał rację. Posłowie PO i PSL zarzekali się że na ten projekt nie dostaniemy kasy z Unii, a tu proszę...

~reyh 2007-01-11

A dzięki ekologom i urzędnikom już straciliśmy ogromne pieniadze na mosernizację lonii kolejowej Wrocław - Rawicz...

~WS 2007-01-11

będą drogi..., jasne... jeżeli odpuści ostatnia staruszka której nie można wywłaszczyć z gruntu, ostatni nawiedzony ekolog, ostatni polityk podgryzający aktualnie będących przy korycie, ostatni nieudolny urzędnik który niedotrzymał terminu, ostatni... itd itd itd...

~kris 2007-01-11

Jest kasa, bedzie i droga. Oby jak najlepiej i najszybciej!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.