mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Sierpc będzie miał obwodnicę

Sierpc będzie miał obwodnicę

Najdalej do 2010 roku zostaną rozwiązane problemy komunikacyjne układu drogowego centrum Sierpca (woj. mazowieckie). Wszystko dzięki planowanej budowie obwodnicy.

Obecnie ruch tranzytowy przebiega przez centrum Sierpca ulicami stanowiącymi drogi wojewódzkie nr 541 i 560. „Niewątpliwie „wąskim gardłem” układu komunikacyjnego Sierpca jest przejście przez rzekę Sierpiętnicę, na której jest most o niedostatecznej nośności na obecne potrzeby ruchu. Od dawna w planach zagospodarowania przestrzennego Sierpca planowane były nowe przebiegi naszych dróg jako obejście miasta. Początkowo planowaliśmy przebieg obejścia w wariancie północnym. Jednak był on do wykonania technicznie skomplikowany, bowiem przecinał obszar doliny Sierpiętnicy, co wymagało budowy dwustumetrowej estakady. Władze miasta szukały więc alternatywnego rozwiązania. Zaproponowały przebieg nowej drogi po stronie południowo-wschodniej miasta. Według tego wariantu – jadąc od strony Warszawy - omija się miasto, wjeżdżając wcześniej na obejście w przebiegu dróg nr 541 i 560, po przekroczeniu Sierpiętnicy dalej ruch poprowadzony zostanie ulicą Witosa do drogi, którą będzie budować miasto, następnie – do ulicy Płockiej, gdzie mam nadzieję wkrótce uda się wybudować rondo rozprowadzające ruch” – komentuje Michał Lesiński, Kierownik Biura Inżynierii Ruchu w Departamencie Nieruchomości i Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego.

Obwodnica Sierpca będzie mierzyć około 3 kilometrów. W pierwszym etapie powstanie półtora kilometra nowej drogi oraz przeprawa mostowa, w drugim – kolejny odcinek oraz wiadukt nad torami kolejowymi.

Samorząd województwa mazowieckiego i miasta Sierpc podpisały 26 lutego br. porozumienie w sprawie: budowy nowego odcinka drogi gminnej (ul. Witosa) od ulicy Płockiej do skrzyżowania z nowym odcinkiem drogi wojewódzkiej, która zostanie wybudowana na odcinku od drogi wojewódzkiej nr 560 (ul. Płocka) do drogi krajowej nr 10. Realizacja tych zadań w efekcie utworzy oczekiwaną przez mieszkańców Sierpca wschodnią obwodnicę wyprowadzającą ciężki ruch z centrum na obrzeża miasta. 

W ramach zobowiązań przyjętych w porozumieniu samorząd Sierpca przeprowadzi procedury projektowe i realizacyjne związane z budową nowego odcinka drogi gminnej (ul. Witosa), zleci wykonanie i sfinansuje koncepcję programowo-przestrzenną planowanego do budowy odcinka drogi wojewódzkiej, ponadto wyda decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację nowego odcinka drogi wojewódzkiej. Miasto zobowiązało się również do nieodpłatnego – jako darowizna – przekazania województwu gruntów w projektowanym pasie drogowym nowego odcinka drogi wojewódzkiej, a także do wykonania na tym odcinku uzbrojenia podziemnego jeszcze przed rozpoczęciem zasadniczych robót budowlanych.

Władze Województwa Mazowieckiego przyjęły natomiast zobowiązanie, że podejmą starania o wpisanie budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej do Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Samorządu Województwa Mazowieckiego na lata 2006-2009 oraz zlecą i sfinansują opracowanie dokumentacji projektowej budowy tego odcinka drogi zgodnie z koncepcją programowo-przestrzenną i decyzjami o ustaleniu lokalizacji oraz o środowiskowych uwarunkowaniach. Województwo – po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia na budowę – zapewni realizację przedsięwzięcia poprzez sfinansowanie go z własnych środków budżetowych oraz ze środków pozyskanych ze źródeł zewnętrznych.

Przeczytaj także:

Obwodnica Siedlec (2007-02-19)

W 2009 r. obwodnice Gostynina i Płońska (2007-02-08)

Nowa ul. Wyszogrodzka do mostu w Płocku (2007-02-13)

Obwodnica Radomia na dobrej drodze (2007-01-16)

 


Podobne wiadomości:

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Autostrada A2 rusza na wschód

Autostrada A2 rusza na wschód

Polskie drogi 2017-07-26

Komentuj:

~M.Grodzicki 2007-03-01

przez sierpc przepływa rzeka SIERPIENICA !!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.