mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Sierpniowe weekendy na A1 za darmo

Sierpniowe weekendy na A1 za darmo

Premier Donald Tusk zapowiedział dziś, że do końca wakacji we wszystkie weekendy przejazd autostradą A1 będzie bezpłatny. Ma to pomóc rozładować pojawiające się w tych dniach kilometrowe korki.

Sierpniowe weekendy na A1 za darmo
Powodem takiej decyzji były ostatnie weekendy, podczas których kierowcy wracający znad polskiego morza, a także dopiero udający się na wypoczynek, zmuszeni byli zmierzyć się z olbrzymi korkami na punktach poboru opłat na autostradzie A1.

- Podjęliśmy decyzję, aby zwolnić z opłat kierowców na bramkach na autostradzie A1 we wszystkie weekendy sierpniowe. To powinno zmniejszyć korki - poinformował na dzisiejszej konferencji premier Donald Tusk. Dodał, że intencją rządu jest zareagowanie na sytuację, kiedy korki przekraczają wytrzymałość ludzi.

Zwolnienie z opłat będzie obowiązywało we wszystkie sierpniowe weekendy od piątku od godziny 16.00 do niedzieli do północy. Dodatkowo w tzw. długi weekend, związany ze świętem 15 sierpnia, zwolnienie z opłat będzie obowiązywało już od 14 sierpnia.

Premier podkreślił ponadto, że rząd będzie analizował, na ile analogiczna decyzja będzie uzasadniona 1 listopada.

Jednocześnie premier Tusk dodał, że obecne rozwiązania mają charakter doraźny, ale następny okres wakacyjny ma być już w innym rygorze poboru opłat. Wskazał również, że wśród przyszłych rozwiązań rząd rozważa wprowadzenie poboru elektronicznego lub systemu winiet.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Winiety 2018 - ile kosztują, gdzie kupić

Winiety 2018 - ile kosztują, gdzie kupić

Finanse i prawo 2017-12-05

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

lojalnaJola 2014-08-28

nie bądźcie aż takimi hejterami. myślę że było to robione z myślą o nas, kierowcach a nie przeciwko nam. na pewno zrobią jakieś badania w tym temacie apropo skuteczności, jestem bardzo ciekawa wyniku

~Miron 2014-08-18

No i dałem się namówić na jazdę autostradą A1 w niedzielę 15,08. Zwykle jeżdżę z przyczepką i wolę alternatywne drogi raz, że niepłatne (sprawdźcie ile kasują osobówkę z małą przyczepką) dwa, że nie zakorkowane i dobrej nawierzchni. Tym razem wyjechałem z Karwi o 12.30 - pierwszy korek przed Wejcherowem 40min (Puck w radiu zakorkowany) z Redy do obwodnicy 1,5h na obwodnicy wypadek i 2h korek na autostradzie dwa pasy non stop zajęte ( w porywach do 100km/h) przy zjeździe z A1 na A2 (3km) korek 1,5h nie wytrzymałem i pojechałem na Koluszki do Piotrkowa (droga choć wąska ale bez żadnego ruchu) Do Katowic gierkówką już bez przygód. Zwykle jadę 8-9 godzin bez dużego ruchu, tym razem 11godzin i w naprawdę ciężkich warunkach ( świadczą o tym zagotowane samochody na poboczach). Dla mnie pierwszy i ostatnia jazda autostradą w weekendy.

~michak11 2014-08-08

No tak są lepsi i lepsi Tuskowi sie pokiełbasiło jest jedna autostrada a reszta to tylko drogi wolnego ruchu bo nie wie że są inne autostrady i nie zna topografii terenu polski hi hi ale to jest typowy cwaniak ten nasz premier tylko nad morze a inni niech kwitną w korkach.

~warszawiak 2014-08-08

@robotnik: Zgadza się, jest to (choć grubo spóźnione) pójście na rękę, ale też nikt nie może być poszkodowany i płacić za np. 3 razy większy odcinek od faktycznie przejechanego. @mms i ssm: Na A1 Toruń-Gdańsk (tak samo jak na A2 Nowy Tomyśl-Rzepin) wszystkie opłaty bramkowe idą do państwa a państwo (decydując zresztą o wysokości oplat bramkowych) płaci koncesjonariuszowi za tzw dostępność niezależnie od wpływów. Tak więc w tym przypadku po podniesieniu bramek będzie to bezpłatny odcinek drogi, taki jaki jeszcze jest np na A1 Toruń-Stryków, czy A2 Stryków-Konotopa. A przypominam, że płacimy już masę pieniędzy w akcyzie za paliwo.

~mms 2014-08-08

ssm - jak uważasz że wszyscy za wszysto zaplacą- to jak ma być - nikt nie ma placic za nic - paranoja

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.

Zalando Zalando