mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Skanska wybudowała odcinek DTŚ

Skanska wybudowała odcinek DTŚ

Zakończyła się budowa 3,2 km odcinka Drogowej Trasy Średnicowej „Zachód” na terenie Rudy Śląskiej. Kierowcy mogą już korzystać z trasy, która ma umożliwić szybszy przejazd z Rudy do pozostałych miast aglomeracji śląskiej.

Skanska wybudowała odcinek DTŚ
Drogowa Trasa Średnicowa (DTŚ) to największy projekt infrastrukturalny na Górnym Śląsku. Jego realizacja rozpoczęła się w 1986 roku. Trasa ta będzie wykorzystywana głównie do ruchu lokalnego pomiędzy sąsiadującymi miastami aglomeracji śląskiej na linii: Katowice - Chorzów - Świętochłowice - Ruda Śląska - Zabrze - Gliwice.

Rudzki odcinek DTŚ realizowany był od kwietnia 2006 roku, a wykonawcą robót była firma Skanska S.A.. Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a jego koszt na terenie Rudy wyniósł 193,5 mln zł.

Zbudowany przez Skanska fragment trasy przebiega od dzielnicy Chebzie pod ulicami: Niedurnego, Styczyńskiego, 1-go Maja, do granicy z Zabrzem w rejonie ul. Klary. Trasa usytuowana jest równolegle do ul. Zabrzańskiej i łączy się poprzez dwupoziomowy węzeł drogowy z ul. Niedurnego oraz planowaną trasą N-S. W ramach kontraktu wybudowano 3,2 km drogi głównej dwujezdniowej (każda jezdnia ma po 3 pasy ruchu), przejście dla pieszych i sześć obiektów mostowych. Przebudowana została także kanalizacja sanitarna, deszczowa, sieć wodociągowa, cieplna, gazowa, energetyczna, teletechniczna oraz linia tramwajowa i kolejowa. Prace objęły również odwodnienie korpusu drogowego i wykonanie ekranów dźwiękochłonnych oraz murów oporowych. Pomimo złożoności wykonanych robót, trasę oddano pół miesiąca przed umownym terminem zakończenia inwestycji.

Ocenia się, że po zakończeniu prac przy budowie DTŚ między Katowicami i Gliwicami, co nastąpić ma za cztery lata, na odcinku rudzkim poruszać się będzie około 50 tys. pojazdów na dobę. Według prognoz nowa trasa pozwoli na skrócenie czasu przejazdu przez miasta Aglomeracji Śląskiej o około 76 proc., zmniejszy wypadkowość o ponad 80 proc. oraz ograniczy emisję spalin i zużycie paliwa. Urzędnicy liczą, że uda się pokonać wszystkie trudności finansowe i zgodnie z terminem będzie można przystąpić do kontynuacji budowy całej trasy. Rozpoczęły się już prace nad wschodnim odcinkiem DTŚ.
Tematy w artykule: slaskie obwodnice obiekty

Podobne wiadomości:

Droga S1 – trzy odcinki do 2022 roku

Droga S1 – trzy odcinki do 2022 roku

Polskie drogi 2016-12-06

Autostrada A4 w Katowicach: ruszyły prace

Autostrada A4 w Katowicach: ruszyły prace

Polskie drogi 2016-08-08

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo XC60 - pierwsze teasery
Volvo XC60 - pierwsze teasery
To będzie jedna z najważniejszych premier tego sezonu. Nie tylko globalnie, ale również pod kątem polskiego rynku. Model XC60 jest najpopularniejszym modelem Volvo, mimo że ma już swoje lata. Dlatego przyszedł czas na kolejną odsłonę, a tymczasem producent podgrzewa atmosferę przed premierą.