mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Skanska wybudowała odcinek DTŚ

Skanska wybudowała odcinek DTŚ

Zakończyła się budowa 3,2 km odcinka Drogowej Trasy Średnicowej „Zachód” na terenie Rudy Śląskiej. Kierowcy mogą już korzystać z trasy, która ma umożliwić szybszy przejazd z Rudy do pozostałych miast aglomeracji śląskiej.

Skanska wybudowała odcinek DTŚ
Drogowa Trasa Średnicowa (DTŚ) to największy projekt infrastrukturalny na Górnym Śląsku. Jego realizacja rozpoczęła się w 1986 roku. Trasa ta będzie wykorzystywana głównie do ruchu lokalnego pomiędzy sąsiadującymi miastami aglomeracji śląskiej na linii: Katowice - Chorzów - Świętochłowice - Ruda Śląska - Zabrze - Gliwice.

Rudzki odcinek DTŚ realizowany był od kwietnia 2006 roku, a wykonawcą robót była firma Skanska S.A.. Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a jego koszt na terenie Rudy wyniósł 193,5 mln zł.

Zbudowany przez Skanska fragment trasy przebiega od dzielnicy Chebzie pod ulicami: Niedurnego, Styczyńskiego, 1-go Maja, do granicy z Zabrzem w rejonie ul. Klary. Trasa usytuowana jest równolegle do ul. Zabrzańskiej i łączy się poprzez dwupoziomowy węzeł drogowy z ul. Niedurnego oraz planowaną trasą N-S. W ramach kontraktu wybudowano 3,2 km drogi głównej dwujezdniowej (każda jezdnia ma po 3 pasy ruchu), przejście dla pieszych i sześć obiektów mostowych. Przebudowana została także kanalizacja sanitarna, deszczowa, sieć wodociągowa, cieplna, gazowa, energetyczna, teletechniczna oraz linia tramwajowa i kolejowa. Prace objęły również odwodnienie korpusu drogowego i wykonanie ekranów dźwiękochłonnych oraz murów oporowych. Pomimo złożoności wykonanych robót, trasę oddano pół miesiąca przed umownym terminem zakończenia inwestycji.

Ocenia się, że po zakończeniu prac przy budowie DTŚ między Katowicami i Gliwicami, co nastąpić ma za cztery lata, na odcinku rudzkim poruszać się będzie około 50 tys. pojazdów na dobę. Według prognoz nowa trasa pozwoli na skrócenie czasu przejazdu przez miasta Aglomeracji Śląskiej o około 76 proc., zmniejszy wypadkowość o ponad 80 proc. oraz ograniczy emisję spalin i zużycie paliwa. Urzędnicy liczą, że uda się pokonać wszystkie trudności finansowe i zgodnie z terminem będzie można przystąpić do kontynuacji budowy całej trasy. Rozpoczęły się już prace nad wschodnim odcinkiem DTŚ.
Tematy w artykule: slaskie obwodnice obiekty

Podobne wiadomości:

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy przetarg

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy...

Polskie drogi 2017-06-19

Autostrada A4 – oddano do użytku węzeł Rudno

Autostrada A4 – oddano do użytku węzeł Rudno

Polskie drogi 2017-06-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.