mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Skanska wybuduje obwodnicę Siewierza

Skanska wybuduje obwodnicę Siewierza

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę dotyczącą budowy obwodnicy Siewierza w ciągu drogi krajowej nr 78. W ramach kontraktu firma Skanska zbuduje 5,7 km dwujezdniową drogę. Koszt tej inwestycji to 225 mln zł.

Skanska wybuduje obwodnicę Siewierza
23 października bieżącego roku miało miejsce oficjalne podpisanie umowy na budowę obwodnicy Siewierza w ciągu drogi krajowej nr 78. Dokument zawarty został pomiędzy Dyrektorem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztofem Rajem, a dyrekcją firmy Skanska S.A., wykonawcą inwestycji.

Budowa drogowego obejścia Siewierza ma ogromne znaczenie dla ruchu tranzytowego przebiegającego przez miasto drogą krajową nr 1 (Częstochowa – Bielsko-Biała) i drogą krajową nr 78 (Gliwice – Tarnowskie Góry – Kielce) oraz dla mieszkańców Siewierza. Oddanie do ruchu nowego odcinka skutkować będzie całkowitym odciążeniem siewierskiego rynku oraz umożliwi swobodny przejazd drogami krajowymi, na skrzyżowaniu których dochodzi obecnie do wielu utrudnień w ruchu. Skrzyżowanie to jest całkowicie nieprzystosowane do przenoszenie takiej ilości samochodów. Po wykonaniu obwodnicy nastąpi zamknięcie przejazdu poprzecznego przez krajową jedynkę w Siewierzu, co wyeliminuje korki. Z kolei cały ruch z drogi krajowej nr 78 przejmie nowa obwodnica.

W ramach zadania zostanie wybudowana dwujezdniowa droga klasy GP (główna przyspieszona) o długości 5,7 km, 8 obiektów mostowych, dwa przystanki autobusowe, ciągi piesze wzdłuż krajowej jedynki, wzdłuż drogi dojazdowej wokół cmentarza, wzdłuż drogi do ulicy Stoczkowej oraz w rejonie ronda wschodniego oraz 33 drogi gospodarcze o łącznej długości 6,8 km. Południowy przebieg obwodnicy powoduje konieczność przełożenia odcinka drogi wojewódzkiej nr 793 Siewierz – Myszków, co wymaga budowy nowego fragmentu o długości 1,25 km. Obwodnica będzie się łączyć z obecną drogą krajową nr 78 za pomocą skrzyżowań skanalizowanych. Natomiast z drogą krajową nr 1 obwodnica połączy się za pomocą węzła typu koniczyna. Nad drogami lokalnymi zaprojektowano wiadukty bez skomunikowania z obwodnicą. W ramach inwestycji nie przewiduje się zmiany przebiegu drogi krajowej nr 1. Budowa obwodnicy nie wymaga także wyburzeń budynków mieszkalnych.

Firma Skanska zapowiada, że prace ruszą już w listopadzie i potrwają 26 miesięcy. Koszt całości inwestycji wyniesie 225 mln zł. Nadzór inwestorski pełnić będzie konsorcjum firm Lafrentz-Polska Sp. z o.o. oraz Invest-Complex Sp. z o.o.

Podobne wiadomości:

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie realizacji

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie...

Polskie drogi 2017-07-26

Wykonawca jednego z czterech budowanych obecnie odcinków autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice zadeklarował zrealizowanie 50 proc. prac. Kierowcy pojadą tamtędy najwcześniej w 2019 roku.

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Komentuj:

kotarski 2009-05-13

Dziś z lotu ptaka miałem okazję podziwiać rozmach robót. Wszystko wskazuje na to, że za ok. 1,5 roku będziemy mogli korzystać z nowej obwodnicy, dzięki czemu ominiemy ciasną zabudowę centrum starego miasta Siewierza.

~mały 2008-10-28

dzięki za to umieszczanie mapek z przebiegiem drogi

~Piotrek 2008-10-28

Widać na pierwszy rzut oka, że tu sytuacja była prosta i przejrzysta - zwarte zabudowania, skupione w jednym okręgu miasto to i nic nie trzeba było wyburzać, gdyby w całej Polsce miasta miały taką konurbacje to nie byłoby problemów z wyburzaniem ... i jeszcze działki nie są ukształtowane w tzw. ulicówkę czyli równoległe, rozliczne pola. W takiej sytuacji negocjacje trzeba prowadzić z wieloma właścicielami, a tu kilku i już po sprawie.

~zauroczony 2008-10-28

to dziwne.. wcześniej żadnego szumu, żadnych protestów eko i lokalo, odwołań przetargów i tym podobnych, a tu nagle podpisano umowę! cóż za miła niespodzianka :o)

~Lilavati 2008-10-28

Całkiem po ludzku - bez wyburzeń budynków mieszkalnych ! A jaka to będzie ogromna ulga zarówno dla kierowców jak i mieszkańców Siewierza. Znam to, bo jechałem wielokrotnie tamtędy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Honda NSX po face liftingu
Honda NSX po face liftingu
Honda NSX przeszła face lifting, który wprowadził kilka istotnych zmian w napędzie samochodu. Jest teraz bardziej zwinny na torze, pokonując okrążenie toru testowego szybciej niż dotychczasowy model.