mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Skanska wzniesie estakadę w Gliwicach

Skanska wzniesie estakadę w Gliwicach

Wiadomo już, kto wybuduje estakadę łączącą nowe rondo na skrzyżowaniu ulic Perseusza i Gwiazdy Polarnej z ul. Portową w Gliwicach. Najkorzystniejszą ofertę w przetargu nieograniczonym, rozpisanym przez Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach, przedstawiła firma Skanska. Estakada powstanie nad torami kolejowymi w pobliżu istniejącej bocznicy PKP. Zapewni zmotoryzowanym mieszkańcom osiedla Kopernika i Łabęd szybki i bezpieczny dojazd do centrum miasta, z pominięciem zatłoczonej ulicy Toszeckiej.

Skanska wzniesie estakadę w Gliwicach
Jak wynika z zapisów dokumentacji przetargowej, budowa estakady powinna ruszyć w I kwartale 2011 roku. Przewidywane zakończenie robót – 31 lipca 2012 roku. Realizacja przedsięwzięcia pochłonie około 24 mln zł brutto. Zostanie ono w całości sfinansowane ze środków budżetu miejskiego. Przypomnijmy, że oddanie estakady do użytku jest niezbędnym warunkiem gruntownej przebudowy starego i wysłużonego wiaduktu wzdłuż Drogi Krajowej 88 (nad ul. Portową). Na czas remontu trzeba go wyłączyć z eksploatacji. Estakada zapewni niezbędną trasę objazdu. Będzie też jednym z elementów nowego układu komunikacyjnego Gliwic.

Projekt estakady, opracowany przez konsorcjum dwóch gliwickich firm: INMOST-PROJEKT oraz A PROPOL, zakłada wzniesienie obiektu o długości 228 metrów i szerokości 13,2 metra. Konstrukcję nośną będzie stanowić 5 przęseł o rozpiętości od 35 do 47 metrów. Drogi dojazdowe do estakady będą poprowadzone na nasypach. Wzdłuż trasy przewidziano chodniki i ścieżkę rowerową.

Według pierwotnych zamierzeń budowa obiektu miała rozpocząć się w ubiegłym roku. Na przeszkodzie stanęły wtedy kwestie formalnoprawne. Zarząd Dróg Miejskich wystąpił więc z wnioskiem odpowiadającym znowelizowanym wymogom prawnym, co umożliwiło realizację inwestycji.

Podobne wiadomości:

Autostrada A4 – oddano do użytku węzeł Rudno

Autostrada A4 – oddano do użytku węzeł Rudno

Polskie drogi 2017-06-13

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.