mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Skanska wzniesie estakadę w Gliwicach

Skanska wzniesie estakadę w Gliwicach

Wiadomo już, kto wybuduje estakadę łączącą nowe rondo na skrzyżowaniu ulic Perseusza i Gwiazdy Polarnej z ul. Portową w Gliwicach. Najkorzystniejszą ofertę w przetargu nieograniczonym, rozpisanym przez Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach, przedstawiła firma Skanska. Estakada powstanie nad torami kolejowymi w pobliżu istniejącej bocznicy PKP. Zapewni zmotoryzowanym mieszkańcom osiedla Kopernika i Łabęd szybki i bezpieczny dojazd do centrum miasta, z pominięciem zatłoczonej ulicy Toszeckiej.

Skanska wzniesie estakadę w Gliwicach
Jak wynika z zapisów dokumentacji przetargowej, budowa estakady powinna ruszyć w I kwartale 2011 roku. Przewidywane zakończenie robót – 31 lipca 2012 roku. Realizacja przedsięwzięcia pochłonie około 24 mln zł brutto. Zostanie ono w całości sfinansowane ze środków budżetu miejskiego. Przypomnijmy, że oddanie estakady do użytku jest niezbędnym warunkiem gruntownej przebudowy starego i wysłużonego wiaduktu wzdłuż Drogi Krajowej 88 (nad ul. Portową). Na czas remontu trzeba go wyłączyć z eksploatacji. Estakada zapewni niezbędną trasę objazdu. Będzie też jednym z elementów nowego układu komunikacyjnego Gliwic.

Projekt estakady, opracowany przez konsorcjum dwóch gliwickich firm: INMOST-PROJEKT oraz A PROPOL, zakłada wzniesienie obiektu o długości 228 metrów i szerokości 13,2 metra. Konstrukcję nośną będzie stanowić 5 przęseł o rozpiętości od 35 do 47 metrów. Drogi dojazdowe do estakady będą poprowadzone na nasypach. Wzdłuż trasy przewidziano chodniki i ścieżkę rowerową.

Według pierwotnych zamierzeń budowa obiektu miała rozpocząć się w ubiegłym roku. Na przeszkodzie stanęły wtedy kwestie formalnoprawne. Zarząd Dróg Miejskich wystąpił więc z wnioskiem odpowiadającym znowelizowanym wymogom prawnym, co umożliwiło realizację inwestycji.

Podobne wiadomości:

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie realizacji

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie...

Polskie drogi 2017-07-26

Wykonawca jednego z czterech budowanych obecnie odcinków autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice zadeklarował zrealizowanie 50 proc. prac. Kierowcy pojadą tamtędy najwcześniej w 2019 roku.

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy przetarg

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy...

Polskie drogi 2017-06-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jeremy Clarkson prawie otarł się o śmierć
Jeremy Clarkson prawie otarł się o śmierć
Znany, brytyjski dziennikarz motoryzacyjny wyjawił w felietonie, że otarł się o śmierć.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech