mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Śląska autostrada A1

Śląska autostrada A1

Już cały, 167-kilometrowy, odcinek autostrady A1 w granicach województwa śląskiego posiada decyzje lokalizacyjne. Dzięki temu możliwe jest podjęcie prac przygotowawczych oraz wykup nieruchomości.

Śląska autostrada A1

Lokalizacja autostrady ustalona została zgodnie ze wskazaniami lokalizacyjnymi ministra spraw wewnętrznych i administracji dla autostrady płatnej A1 dla odcinka Łódź (Tuszyn) - granica państwa z Republiką Czeską w Gorzyczkach.

Trasa obejmuje oprócz pasa drogowego budowę ośmiu węzłów autostradowych (dwa na odcinku Woźniki- Piekary Śląskie i po trzy na odcinkach Piekary Śląskie - Maciejów i Maciejów - Sośnica), dwóch placów poboru opłat (w Ożarowicach i na granicy Zbrosławic i Gliwic), sześciu miejsc obsługi podróżnych, dwóch obwodów utrzymania autostrady, 76 obiektów inżynierskich, infrastruktury towarzyszącej, a także oświetlenie węzłów autostrad i przebudowę dróg.

Budowa autostrady realizowana będzie w systemie koncesyjnym oraz tradycyjnym ze środków pomocowych Unii Europejskiej i ze środków krajowych. Dla odcinka długości 75,6 km od granicy z województwem łódzkim do Pyrzowic Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na wybór koncesjonariusza, który zrealizuje ten odcinek.

Aktualnie oddział w Katowicach GDDKiA prowadzi wykupy nieruchomości na odcinku od granicy z województwem łódzkim do Rząsawy. Na kolejny odcinek od Rząsawy do Pyrzowic ogłoszono przetarg na wykup nieruchomości.

Ponadto w ramach budowy autostrady A1 w obrębie lotniska w Pyrzowicach wybudowany zostanie węzeł "Pyrzowice", do którego włączona zostanie realizowana droga ekspresowa S1 Podwarpie - Pyrzowice.

W drugiej połowie 2006 roku planuje się rozpocząć, finansowane przez Unię Europejską, roboty na odcinku Sośnica - Gorzyczki, w pierwszej kolejności na odcinku długości 15,4 km Sośnica - Bełk. Dla tego odcinka autostrady A1 prowadzi się obecnie wykupy gruntów, a w końcowej fazie są opracowania projektowe. Podobnie jest na odcinku przygranicznym z Czechami Świerklany - Gorzyczki, długości 18,3 km. Dla odcinka środkowego Bełk - Świeklany, długości 14,1 km, jeszcze w bieżącym roku ogłoszony zostanie przetarg na wykupy gruntów i opracowanie dokumentacji projektowej. Czynione są jednocześnie starania o pozyskanie środków z Funduszu Spójności dla realizacji węzła "Sośnica" na skrzyżowaniu autostrady A1 z autostradą A4 wraz z przyległym odcinkiem Sośnica - Maciejów. Równolegle trwają prace przygotowawcze dla ogłoszenia przetargu na wykup nieruchomości i opracowanie dokumentacji projektowej.

Po wydaniu decyzji lokalizacyjnej można przystąpić też do uściślenia terminów realizacji na odcinku Pyrzowice - Maciejów, długości 35,2 km.

Przeczytaj także:

Polskie drogi w budowie (2005-09-14)

Inwestycja MAN-a + lepsze drogi (2005-08-17)

 

Tematy w artykule: autostrady slaskie autostrada A1

Komentuj:

~t 2007-07-30

pamietajmy ze wiekszosc teraz realizowanych autostrad byla zapoczatkowana za wczesniejszych rzadow, wyniki obecnej wladzy zobaczymy najwczesniej za rok

~KRAK 2007-03-17

JEST DOBRZE LEPIEJ NIŻ ZA NIEUDACZNIKA POLA-MOŻNA JESZCZE SZYBCIEJ BO KRAJ DUSI SIĘ W KORKACH. POLICJA TYLKO KARZE MANDATAMI A BRAK PROFESJI I PRACY W ROZŁADOWANIU ZATŁOCZONYCH ULIC .

~LED 2007-03-08

INWESTYCJE SĄ BARDZO POWOLI REALIZOWANE ,BRAK DYNAMIKI. ALE DUŻO LEPIEJ NIŻ ZA CZASÓW NIEUDACZNIKA "POLA".

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nissan Micra Bose Personal Edition
Nissan Micra Bose Personal Edition
Bose, to jeden z liderów na rynku zestawów audio. Nissan wraz z Bose zaprezentował specjalną edycję modelu Micra.