mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Śląska autostrada A1

Śląska autostrada A1

Już cały, 167-kilometrowy, odcinek autostrady A1 w granicach województwa śląskiego posiada decyzje lokalizacyjne. Dzięki temu możliwe jest podjęcie prac przygotowawczych oraz wykup nieruchomości.

Śląska autostrada A1

Lokalizacja autostrady ustalona została zgodnie ze wskazaniami lokalizacyjnymi ministra spraw wewnętrznych i administracji dla autostrady płatnej A1 dla odcinka Łódź (Tuszyn) - granica państwa z Republiką Czeską w Gorzyczkach.

Trasa obejmuje oprócz pasa drogowego budowę ośmiu węzłów autostradowych (dwa na odcinku Woźniki- Piekary Śląskie i po trzy na odcinkach Piekary Śląskie - Maciejów i Maciejów - Sośnica), dwóch placów poboru opłat (w Ożarowicach i na granicy Zbrosławic i Gliwic), sześciu miejsc obsługi podróżnych, dwóch obwodów utrzymania autostrady, 76 obiektów inżynierskich, infrastruktury towarzyszącej, a także oświetlenie węzłów autostrad i przebudowę dróg.

Budowa autostrady realizowana będzie w systemie koncesyjnym oraz tradycyjnym ze środków pomocowych Unii Europejskiej i ze środków krajowych. Dla odcinka długości 75,6 km od granicy z województwem łódzkim do Pyrzowic Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na wybór koncesjonariusza, który zrealizuje ten odcinek.

Aktualnie oddział w Katowicach GDDKiA prowadzi wykupy nieruchomości na odcinku od granicy z województwem łódzkim do Rząsawy. Na kolejny odcinek od Rząsawy do Pyrzowic ogłoszono przetarg na wykup nieruchomości.

Ponadto w ramach budowy autostrady A1 w obrębie lotniska w Pyrzowicach wybudowany zostanie węzeł "Pyrzowice", do którego włączona zostanie realizowana droga ekspresowa S1 Podwarpie - Pyrzowice.

W drugiej połowie 2006 roku planuje się rozpocząć, finansowane przez Unię Europejską, roboty na odcinku Sośnica - Gorzyczki, w pierwszej kolejności na odcinku długości 15,4 km Sośnica - Bełk. Dla tego odcinka autostrady A1 prowadzi się obecnie wykupy gruntów, a w końcowej fazie są opracowania projektowe. Podobnie jest na odcinku przygranicznym z Czechami Świerklany - Gorzyczki, długości 18,3 km. Dla odcinka środkowego Bełk - Świeklany, długości 14,1 km, jeszcze w bieżącym roku ogłoszony zostanie przetarg na wykupy gruntów i opracowanie dokumentacji projektowej. Czynione są jednocześnie starania o pozyskanie środków z Funduszu Spójności dla realizacji węzła "Sośnica" na skrzyżowaniu autostrady A1 z autostradą A4 wraz z przyległym odcinkiem Sośnica - Maciejów. Równolegle trwają prace przygotowawcze dla ogłoszenia przetargu na wykup nieruchomości i opracowanie dokumentacji projektowej.

Po wydaniu decyzji lokalizacyjnej można przystąpić też do uściślenia terminów realizacji na odcinku Pyrzowice - Maciejów, długości 35,2 km.

Przeczytaj także:

Polskie drogi w budowie (2005-09-14)

Inwestycja MAN-a + lepsze drogi (2005-08-17)

 

Tematy w artykule: autostrady slaskie autostrada A1

Komentuj:

~t 2007-07-30

pamietajmy ze wiekszosc teraz realizowanych autostrad byla zapoczatkowana za wczesniejszych rzadow, wyniki obecnej wladzy zobaczymy najwczesniej za rok

~KRAK 2007-03-17

JEST DOBRZE LEPIEJ NIŻ ZA NIEUDACZNIKA POLA-MOŻNA JESZCZE SZYBCIEJ BO KRAJ DUSI SIĘ W KORKACH. POLICJA TYLKO KARZE MANDATAMI A BRAK PROFESJI I PRACY W ROZŁADOWANIU ZATŁOCZONYCH ULIC .

~LED 2007-03-08

INWESTYCJE SĄ BARDZO POWOLI REALIZOWANE ,BRAK DYNAMIKI. ALE DUŻO LEPIEJ NIŻ ZA CZASÓW NIEUDACZNIKA "POLA".

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.