mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Ślimaki na zachodniej obwodnicy Poznania

Ślimaki na zachodniej obwodnicy Poznania

Przy budowie ostatniego fragmentu Zachodniej Obwodnicy Poznania zostaną wykonane tylko takie działania, jakie wskazują eksperci od ochrony środowiska. Ci zaś wskazują, że populacja „poczwarówki jajowatej nie jest zagrożona - zaznacza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. 

Ślimaki na zachodniej obwodnicy Poznania
Zniszczenie około 5 % rozległego obszaru  zamieszkiwanego przez poczwarówkę jajowatą w dolinie Samicy Pamiątkowskiej nie powinno wpłynąć na jakość i zagęszczenie całej populacji zamieszkującej ten teren, ani na kondycję tego gatunku w skali kraju. To fragment ekspertyzy Pani Prof. dr hab. Beata Pokryszko z Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego – krajowego eksperta w zakresie poczwarówek – ślimaka, który według ekologów zamieszkuje na około 8,8 ha w rejonie, w szacunkowej ilości ponad 4,5 mln sztuk.

Około 0,44 ha z tego terenu to plac przeznaczony pod budowę ostatniego fragmentu Zachodniej Obwodnicy Poznania w ciągu drogi ekspresowej S11. Na tym obszarze potencjalne występowanie poczwarówki szacowane jest na około 200 tys. sztuk. Potencjalne, bowiem badania wykazały rownocześnie nierównomierne rozmieszczenie i liczebność poszczególnych populacji, co potwierdzają informacje literaturowe, wskazujące jako cechę gatunku wyspowe rozmieszczenie oraz zmienność występowania z roku na rok.

Opinia specjalisty malakologa była podstawą do wystąpienia przez GDDKIA z wnioskiem do Generalnej Dyrekcji Ochrony środowiska o wydanie ostatecznej decyzji w sprawie siedliska. Po wydaniu takiej decyzji, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zrealizuje wszystkie wytyczne organu kompetentnego w zakresie kwestii ochrony środowiska - infromuje GDDKiA w komunikacie. 
Tematy w artykule: obwodnice wielkopolskie Poznań

Podobne wiadomości:

Kierowca F1 na Poznan Motor Show!

auto motor i sport 0000-00-00

Na poznańskich targach zwiedzający będą mieli okazję na wyjątkowe spotkanie z jednym z najbardziej znanych kierowców Formuły 1.

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

Polskie drogi 2016-05-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.