mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Sośnica czy Gliwice?

Sośnica czy Gliwice?

Gliwice chcą, aby powstające skrzyżowanie autostrad A1, A4 i drogi krajowej nr 44, czyli węzeł Sośnica, otrzymał nową nazwę (węzeł Gliwice). Niestety wygląda na to, że Generalna Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nie jest zainteresowana zmianą.

Sośnica czy Gliwice?
Prezydent Gliwic po raz kolejny zaapelował do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o zmianę nazwy budowanego, największego w Polsce węzła Sośnica. Wkrótce stanie się on niezwykle ważnym punktem na komunikacyjnej mapie Europy. Skrzyżowanie połączy ul. Pszczyńską (droga krajowa nr 44) oraz dwie autostrady, A1 i A4. Według władz Gliwic, obecna nazwa Sośnica (pochodzi od dzielnicy miasta, położonej w pobliżu autostrady) brzmi znajomo dla gliwiczan i mieszkańców regionu, ale stanowi wielką niewiadomą dla kierowców z dalszych stron Polski i innych krajów. Jadąc autostradą, często w ogóle nie wiedzą, że mijają Gliwice.

Poprzedni wniosek w tej sprawie został złożony przez prezydenta Zygmunta Frankiewicza w GDDKiA we wrześniu ubiegłego roku. Wnioskował on o zmianę i uczytelnienie nazw gliwickich węzłów autostradowych. Niestety Generalna Dyrekcja go odrzuciła. W odpowiedzi przesłanej prezydentowi miasta w listopadzie, przedstawiciele GDDKiA twierdzili m.in., że nazwy węzłów mają pochodzić od najbliżej położonych miejscowości.

Zygmunt Frankiewicz wystosował do GDDKiA kolejne pismo, w którym odnosi się do argumentów Generalnej Dyrekcji. Według niego propozycja miasta nie łamie przyjętych zasad, które i tak nie są w pełni stosowane. Przykładów jest wiele. Wystarczy wspomnieć o funkcjonującej nazwie zabrzańskiego węzła Wspólna (autostrada A4), która nie pochodzi od nazwy miejscowości. Katowicki węzeł Francuska (również na A4) też przeczy tej zasadzie. Zdaniem prezydenta węzły Sośnica, Bojków i Ostropa nie leżą w rejonie miasta, tylko na terenie Gliwic, a ich nazwy pochodzą nie od najbliższych miejscowości, tylko od nazw gliwickich dzielnic. Węzeł Sośnica natomiast nie leży najbliżej dzielnicy Gliwic o tej samej nazwie.

Żelazną zasadą nazewnictwa węzłów jest to, że nazwa musi się składać z jednego wyrazu (w praktyce także nie jest to zawsze przestrzegane, przykładem jest węzeł Rzeszów Wschód) i nie może pojawiać się w niej element powtarzający się. Dlatego też prezydent Gliwic wnioskuje, żeby budowany węzeł na skrzyżowaniu autostrad A1 i A4 nosił nazwę Gliwice. Będzie to nazwa pochodząca od miejscowości, w granicach której węzeł jest usytuowany. Jego odległość od pierwszej zabudowy miasta wynosi zaledwie kilkaset metrów.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Audi A1 – oficjalnie

auto motor i sport 0000-00-00

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Komentuj:

~Albin z Przyszowic 2009-07-31

W tym tygodniu Teleexpres poinformował, ze wezeł sośnicka zamykany jest na czas wykonywania specjalnych robot. Tym samym problem z nazwa wezła sie jakgdyby rozwiazał. Wezeł dostał nazwe na cześc piosenkarki sośnickiej. Tylko, nie wiem dokładnie czy ona sie urodziła w Gliwicach czy śpiewała. A tak na marginesie, to wezeł najblizej ma do Przyszowic.

~Marek Z Torunia 2009-01-30

... No i jeszcze jedno - PANOWIE! Numeracja tychże węzłów! niech to będzie jakoś logicznie z południa na pólnoc albo odwrotnie , ale niech będzie... Węzeł nr 1,2,3,4......... i td. Jak już budujemy nową sieć autostrad to zróbmy chociaż dobrą numerację i nazewnictwo... Pozdrawiam!!!

~Marek Z Torunia 2009-01-30

Potwierdzam! GŁupota z tymi węzłami "Swarożyn" - zamiast Gdańsk-południe, "Nowe Marzy" - zamiast" "Grudziądz" , "Kopytkowo" - zamiast "Skórcz" lub "Starogard Gd"... Któż z podróżujących z południa Polski czy z innego kraju będzie kojarzył - co to za miejsce? I dalej ma tak być , bo na budowanym właśnie odcinku A1 do Torunia węzeł obok Chełmży ma się nazywać jak?- no oczywiście "Dźwierzno" - jakby ktokolwiek w Polsce wiedział gdzie to jest....... Z nazwami MOP-ów jest OK! Ale z nazwą węzłów nie popisaliście się PANOWIE z GDDKiA!!! Tacy tam myśliciele pracują , a takiej podstawowej rzeczy nie potrafili zrobić...???

~osskaa 2009-01-29

Dyletanctwo GDDKiA w kwestii nazewnictwa węzłów jest horrendalne!! Na A1 mamy takie węzły jak: Rusocin, Stanisławie, Kopytkowo czy Nowe Marzy!! Czy komuś to cokolwiek Mówi???? Dlaczego nie Gdańsk Południe, Tczew, Kwidzyn czy Grudziądz Wschód? Głupota i idiotyzm!! Do tego na S6 nazwany jest jeden węzeł - Kwiatkowskiego. BEz sensu!!

~realista 2009-01-29

cóż, GDDKiA jest tak skrajnie niekompetentna, że na A4 symbole kolejnych węzłów są ściągnięte z niemiec, tylko tam taki symbol oznacza... skrzyżowanie 2 autostrad, a u nas po prostu zjazd. straszne! a już tłumaczenie, że tak stanowi taka czy inna ustawa czy zarządzenie - muppet show dyletanctwa i głupoty, jakby NIKT z pracujących tam osób NIGDY nie jeździł po europie. .. co nie wygląda nieprawdopodobnie... ONI raczej latają :o)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.