mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Specustawa przyjęta

Specustawa przyjęta

Jedna decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji zamiast obecnych dwóch, kary za niewydajnie decyzji w terminie oraz uregulowanie kwestii „słusznego odszkodowania”. To zmiany, które zakłada projekt nowelizacji Ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (tzw. specustawa drogowa).

 

Specustawa przyjęta

Przyjęta ustawa przewiduje zastąpienie dwóch decyzji o ustaleniu lokalizacji drogi oraz o pozwoleniu na budowę – tylko jedną decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, co skróci czas na wydanie decyzji.

Specustawa drogowa wprowadza sankcje karne dla organu, który nie wyda decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej w terminie 90 dni od daty złożenia wniosku. Celem tego zapisu jest zobligowanie organów do szybkiego wydawania decyzji, aby w konsekwencji drogi powstawały szybciej.

Przyjęta ustawa reguluje również wysokość odszkodowania za nieruchomości przejęte pod budowę dróg, tak aby odpowiadało one przesłance „słusznego odszkodowania” określonej w Konstytucji RP. Dla osób sprzedających nieruchomości pod drogi są to rozwiązania dużo korzystniejsze od tych obowiązujących obecnie.

Wydłużony został termin na wydanie przez właścicieli nieruchomości przeznaczonej pod budowę drogi, z obecnych 30 dni do 4 miesięcy. Jednak wysokość odszkodowania zostanie powiększona o kwotę równą 5% wartości nieruchomości, gdy zostanie ona wydana zarządcy drogi w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna. Dodatkowo właściciele budynków lub lokali mieszkalnych otrzymają 10 000 zł na pokrycie dodatkowych wydatków np. związanych z poszukiwaniem nowej nieruchomości, podatkami i opłatami związanymi z jej nabyciem czy też przeprowadzką.

W obecnym stanie prawnym właściciele nieruchomości przewidzianych pod budowę dróg informowani są o inwestycji jedynie poprzez obwieszczenia. Specustawa drogowa nakłada na odpowiedni organ obowiązek wysyłania zawiadomienia o wszczęciu postępowania do wnioskodawcy oraz do właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości objętych wnioskiem. Wprowadzenie bezpośrednich powiadomień ma na celu zniwelowanie w przyszłości protestów społecznych, które często opóźniają rozpoczęcie budowy.


Podobne wiadomości:

Letnia promocja KIA

Letnia promocja KIA

Rynek 2005-06-23

Tesla S wyprzedana!

Tesla S wyprzedana!

Samochody luksusowe 2011-11-07

Komentuj:

~realista 2008-08-11

A PO TO potrafi. Gdzie będą budować te baseny przy autostradach?

~damian 2008-08-11

ale jak SLd poparlo to prezydent i tak przegra

~lekki 2008-08-11

do realisty : najlepsza partia nie daje się zapędzić w kąt, po prostu nie potrafili rządzić to niech dadzą innym...

~realista 2008-08-10

Bo to jak do tej pory najlepsza partia.

~nadrealista 2008-08-09

dla PISu, nie dla Polski, kolego... Pan Prezydent to wierny funkcjonariusz partyjny, już od dnia wyboru, i nigdy tego nie ukrywał.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross