mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Specustawa przyjęta

Specustawa przyjęta

Jedna decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji zamiast obecnych dwóch, kary za niewydajnie decyzji w terminie oraz uregulowanie kwestii „słusznego odszkodowania”. To zmiany, które zakłada projekt nowelizacji Ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (tzw. specustawa drogowa).

 

Specustawa przyjęta

Przyjęta ustawa przewiduje zastąpienie dwóch decyzji o ustaleniu lokalizacji drogi oraz o pozwoleniu na budowę – tylko jedną decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, co skróci czas na wydanie decyzji.

Specustawa drogowa wprowadza sankcje karne dla organu, który nie wyda decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej w terminie 90 dni od daty złożenia wniosku. Celem tego zapisu jest zobligowanie organów do szybkiego wydawania decyzji, aby w konsekwencji drogi powstawały szybciej.

Przyjęta ustawa reguluje również wysokość odszkodowania za nieruchomości przejęte pod budowę dróg, tak aby odpowiadało one przesłance „słusznego odszkodowania” określonej w Konstytucji RP. Dla osób sprzedających nieruchomości pod drogi są to rozwiązania dużo korzystniejsze od tych obowiązujących obecnie.

Wydłużony został termin na wydanie przez właścicieli nieruchomości przeznaczonej pod budowę drogi, z obecnych 30 dni do 4 miesięcy. Jednak wysokość odszkodowania zostanie powiększona o kwotę równą 5% wartości nieruchomości, gdy zostanie ona wydana zarządcy drogi w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna. Dodatkowo właściciele budynków lub lokali mieszkalnych otrzymają 10 000 zł na pokrycie dodatkowych wydatków np. związanych z poszukiwaniem nowej nieruchomości, podatkami i opłatami związanymi z jej nabyciem czy też przeprowadzką.

W obecnym stanie prawnym właściciele nieruchomości przewidzianych pod budowę dróg informowani są o inwestycji jedynie poprzez obwieszczenia. Specustawa drogowa nakłada na odpowiedni organ obowiązek wysyłania zawiadomienia o wszczęciu postępowania do wnioskodawcy oraz do właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości objętych wnioskiem. Wprowadzenie bezpośrednich powiadomień ma na celu zniwelowanie w przyszłości protestów społecznych, które często opóźniają rozpoczęcie budowy.


Podobne wiadomości:

C63 od Brabusa

C63 od Brabusa

Samochody luksusowe 2008-09-08

Inżynierowie firmy Brabus opracowali nowy "zestaw" podnoszący moc Mercedesa C63 AMG. Brabus B63 S Performance Kit pozwoli wydobyć z 6,2 litrowej jednostki 530 koni mechanicznych oraz moment obrotowy rzędu 650Nm.

Lamborghini planuje SUVa

Lamborghini planuje SUVa

Samochody luksusowe 2010-07-26

Komentuj:

~realista 2008-08-11

A PO TO potrafi. Gdzie będą budować te baseny przy autostradach?

~damian 2008-08-11

ale jak SLd poparlo to prezydent i tak przegra

~lekki 2008-08-11

do realisty : najlepsza partia nie daje się zapędzić w kąt, po prostu nie potrafili rządzić to niech dadzą innym...

~realista 2008-08-10

Bo to jak do tej pory najlepsza partia.

~nadrealista 2008-08-09

dla PISu, nie dla Polski, kolego... Pan Prezydent to wierny funkcjonariusz partyjny, już od dnia wyboru, i nigdy tego nie ukrywał.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Opel Adam Black Jack - polskie ceny
Opel Adam Black Jack - polskie ceny
Lifestylowy maluch Opla będzie teraz dostępny w kolejnej, specjalnej wersji. Model Adam Black Jack lada moment pojawi się w polskich salonach, a importer właśnie opublikował cennik.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech