mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Spór o Zakopiankę

Spór o Zakopiankę

Mieszkańcy Podhala protestują przeciwko planowanemu poszerzeniu drogi krajowej nr 7, które jest związane z modernizacji zakorkowanej trasy. Górale zapowiadają blokadę drogi z Krakowa do Zakopanego.

Modernizacja "Zakopianki", jednej z najbardziej uczęszczanych dróg w Polsce, trwa od lat. Zakończenie prac przewidziano na 2011 r., jednak ten termin może stać się nierealny, ponieważ mieszkańcy  Podhala nie zgadzają się na dewastację krajobrazu, która będzie następstwem budowy planowanych estakad i ekranów akustycznych oraz poszerzenia drogi. Największe kontrowersje wywołuje przedstawiony przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad projekt modernizacji na odcinku Poronin - Zakopane. Przewiduje on budowę dwujezdniowej drogi, ronda w Poroninie i przebudowę kilku skrzyżowań. Mieszkańcy nie są przeciwni modernizacji, tylko proponują budowę drogi jednojezdniowej, zarzucając jednocześnie GDDKiA przedstawienie im przebiegu drogi do akceptacji bez wcześniejszych konsultacji. Według Generalnej Dyrekcji droga jednojezdniowa nie rozwiąże problemu korków a obecny projekt był wcześniej negocjowany z mieszkańcami Podhala. Jeśli porozumienie będzie niemożliwe to po otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej, dzięki nowelizacji ustawy z grudnia ubiegłego roku, możliwe będzie przejęcie gruntów pod inwestycję na rzecz Skarbu Państwa.

Część mieszkańców Podhala gotowa jest na kompromis, ponieważ jeśli "Zakopianka" nie zostanie zmodernizowana, to za kilka lat turystyczna koniunktura zniknie i Podhale przestanie przyciągać turystów. Z drugiej jednak strony projektanci muszą pamiętać o tym, że widok ekranów akustycznych i bliskość estakad może odstraszać turystów.

Przeczytaj także:

Problem z Zakopianką (2007-10-10)

Ruszają prace na Zakopiance (2007-09-25)

Modernizacja Zakopianki Kraków - Myślenice (2007-08-21)


Wiesz więcej? - Zamieść własną relację i wygraj nagrody!

Podobne wiadomości:

Usterki w Volvo

auto motor i sport 0000-00-00

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

Komentuj:

~Wiśniowiecki 2007-11-13

Nie ma problemu ! Tępe matolstwo z Poronina, Szaflar i Białego Dunajca niech sobie protestuje. W tym czasie zmodernizują DK 7 na odcinku Kraków-Myślenice, skończą S7 Myślenice-Lubień, S7 Lubień-Rabka (wykonywany jest projekt), zmodernizują DK 7 na odcinku Rabka-Chyżne (wszystkie odcinki w trakcie budowy) i piękna, równa i wygodna droga na SŁOWACJĘ stanie otworem. A że u naszych południowych sąsiadów jest taniej i mniej tłoczno to wiedzą chyba wszyscy. GÓRALU CZY CI NIE ŻAL (kasy, która pojedzie na Słowację) ?????????

~sojomail 2007-11-13

ale ja wogole nie rozumiem problemu. wybudujcie szybka droge do granicy z czechami i slowacja - gdzies pod bielskiem biala. nasze wojewodztwo slaskie na tym zyska, powstana kolejne knajpy, bary, motele, stacje benzynowe przy trasie - nowe miejsca pracy, a my bedziemy sobie jeszcze wygodniej jezdzic do naszych poludniowych sasiadow na narty, gdzie nie dosc ze jest lepsza infrastruktura turystyczna (zeby nie powiedziec - wogole istnieje - w porownaniu do Polski) to mamy jeszcze uzdrowiska termalne, aquaparki i to wszystko jeszcze taniej jak u nas. kto by chcial jezdzic do zakopca? pfeee... glupi i chytry goral, ktory jest najbardziej sprzedajna istota na swiecie niech se idzie łowce paść...

~esteta 2007-11-12

feee

~as 2007-11-12

Górale na Madagaskar!

~astrolog 2007-11-10

Gorale zrobili sie wyjatkowo pazerni a dla kasy zrobia wszystko. Rzad nie moze im ustapic. Jak slysze te ich zapowiedzi, co to niby zrobia, ze beda z widlami i siekierami latac, to mnie na wymioty zbiera. Oni sa gorsi od Samoobrony.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.