mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Standaryzacja inwestycji drogowych

Standaryzacja inwestycji drogowych

Ministerstwo Transportu chce opracować wzorcowe metody wykonywania inwestycji drogowych. Będą one wykorzystane przy budowie autostrad i tras szybkiego ruchu oraz mają pomóc w przeprowadzaniu przetargów. Trwają przygotowania do rozpisania konkursu, który wyłoni wykonawcę dokumentacji.

Standaryzacja inwestycji drogowych

W projekt służący standaryzacji inwestycji budowy dróg za publiczne pieniądze, ma być zaangażowana czołówka polskich naukowców i instytutów badawczych z zakresu drogownictwa. Zdaniem wiceminister transportu Barbary Kondrat dokumentacja ma określić, z jakich materiałów i za pomocą jakich technologii będą budowane poszczególne odcinki dróg. Nie planuje się stworzenia jednego obowiązującego wzorca a jego wybór będzie uzależniony od podłoża, po którym będzie biegła trasa. Powstanie wzorców ma pozwolić na lepszą kontrolę nad inwestycjami drogowymi - zaznaczyła wiceminister transportu. 

"W latach 2007-2013 polskie drogi staną się olbrzymim placem budowy. Trudno będzie centralnie kontrolować każdą z nich. Standaryzacja ułatwi nam stworzenie - wzorem innych państw europejskich oraz USA - automatycznego systemu nadzoru - wyjaśnia wiceminister. Będzie także istotna z ekonomicznego punktu widzenia. Znając materiały oraz technologie, które mają zostać wykorzystane w budowie, będzie można oszacować jej przeciętny koszt. To pozwoli określić, które oferty składane w przetargach mają zbyt niską, wręcz dumpingową cenę, i odrzucić je" - dodaje.

Jak informuje Parkiet zgodnie z planami resortu transportu dokumentacja ma powstać w ciągu 6-8 miesięcy. Zostanie sfinansowana ze środków unijnych. Koszt projektu nie został jeszcze określony.

Przeczytaj także:

NIK: Ile kosztują polskie autostrady? (2006-10-03)

Rząd zapowiada budowę dróg (2006-10-05)

Ma być łatwiej i szybciej (2006-09-15)

 

Tematy w artykule: projekty drogowe

Podobne wiadomości:

Ma być łatwiej i szybciej

Ma być łatwiej i szybciej

Polskie drogi 2006-09-15

Rząd zapowiada budowę dróg

Rząd zapowiada budowę dróg

Polskie drogi 2006-10-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.