mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Start bursztynowej trasy A1

Start bursztynowej trasy A1

Od wmurowania bursztynowego kamienia węgielnego rozpoczęto jedną z najważniejszych polskich inwestycji drogowych - budowę autostrady A1. Inauguracja prac budowlanych odbyła się w piątkowe popołudnie w Goszynie pod Tczewem. Cała trasa A1 łącząca północ z południem powinna być gotowa do 2011 r.

Start bursztynowej trasy A1

Wmurowany w Goszynie bursztynowy kamień węgielny będzie jednak przeniesiony do Rusocina pod Gdańskiem, gdzie rozpoczynają się pierwsze kilometry autostrady.

Zgodnie z harmonogramem jako pierwszy budowany będzie 90 km odcinek prowadzący od Rusocin do miejscowości Nowe Marzy pod Grudziądzem. Koncesjonariuszem a zarazem wykonawcą jest Gdańsk Transport Company konsorcjum złożone z firm NDI, Skanska, Intertoll i Laing Roads.

Pierwszy 152 km odcinek na trasie Gdańsk - Toruń ma być ukończony do 2009 roku. Przypomnijmy, że koszt budowy 1 km autostrady A1 został ustalony na poziomie 5,6 mln euro. Konsorcjum GTC posiada umowę na budowę i eksploatację tego odcinka autostrady do 2040 roku, po tym okresie przejdzie pod skrzydła skarbu państwa. Według umowy spółka GTC będzie zajmować się utrzymaniem północnego odcinka autostrady oraz pobieraniem opłat lecz o ich wysokości będą decydować polskie władze państwowe. Do dnia dzisiejszego nie wiadomo jeszcze ile dokładnie będziemy płacić za przejazd tym odcinkiem autostrady A1.

Polska A1 będzie wchodzić w skład europejskiego korytarza transportowego, łączącego kraje Skandynawii z krajami z południa Europy oraz Bliskim Wschodem. Według opinii Ministerstwa Infrastruktury  cała trasa A1 powinna być gotowa do 2011 r. Przedsięwzięcia zakładające powstanie korytarzy transportowych A1 oraz S3 na linii Północ - Południe mają niewątpliwie strategiczne znaczenie dla rozwoju polskich portów.


Podobne wiadomości:

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

Polskie drogi 2017-07-11

Obwodnica Kościerzyny już otwarta

Obwodnica Kościerzyny już otwarta

Polskie drogi 2017-10-02

Komentuj:

~mis 2008-08-26

szszszszszsybko

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando