mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Start bursztynowej trasy A1

Start bursztynowej trasy A1

Od wmurowania bursztynowego kamienia węgielnego rozpoczęto jedną z najważniejszych polskich inwestycji drogowych - budowę autostrady A1. Inauguracja prac budowlanych odbyła się w piątkowe popołudnie w Goszynie pod Tczewem. Cała trasa A1 łącząca północ z południem powinna być gotowa do 2011 r.

Start bursztynowej trasy A1

Wmurowany w Goszynie bursztynowy kamień węgielny będzie jednak przeniesiony do Rusocina pod Gdańskiem, gdzie rozpoczynają się pierwsze kilometry autostrady.

Zgodnie z harmonogramem jako pierwszy budowany będzie 90 km odcinek prowadzący od Rusocin do miejscowości Nowe Marzy pod Grudziądzem. Koncesjonariuszem a zarazem wykonawcą jest Gdańsk Transport Company konsorcjum złożone z firm NDI, Skanska, Intertoll i Laing Roads.

Pierwszy 152 km odcinek na trasie Gdańsk - Toruń ma być ukończony do 2009 roku. Przypomnijmy, że koszt budowy 1 km autostrady A1 został ustalony na poziomie 5,6 mln euro. Konsorcjum GTC posiada umowę na budowę i eksploatację tego odcinka autostrady do 2040 roku, po tym okresie przejdzie pod skrzydła skarbu państwa. Według umowy spółka GTC będzie zajmować się utrzymaniem północnego odcinka autostrady oraz pobieraniem opłat lecz o ich wysokości będą decydować polskie władze państwowe. Do dnia dzisiejszego nie wiadomo jeszcze ile dokładnie będziemy płacić za przejazd tym odcinkiem autostrady A1.

Polska A1 będzie wchodzić w skład europejskiego korytarza transportowego, łączącego kraje Skandynawii z krajami z południa Europy oraz Bliskim Wschodem. Według opinii Ministerstwa Infrastruktury  cała trasa A1 powinna być gotowa do 2011 r. Przedsięwzięcia zakładające powstanie korytarzy transportowych A1 oraz S3 na linii Północ - Południe mają niewątpliwie strategiczne znaczenie dla rozwoju polskich portów.


Podobne wiadomości:

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Polskie drogi 2016-12-21

Co z trasą S6 na Pomorzu?

Co z trasą S6 na Pomorzu?

Polskie drogi 2016-12-06

Komentuj:

~mis 2008-08-26

szszszszszsybko

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Punkty karne przez internet od 24 kwietnia
Punkty karne przez internet od 24 kwietnia
Wielu kierowców długo czekało na taką możliwość. Usługa umożliwiająca sprawdzenie liczby punktów karnych jest już praktycznie gotowa. Jednak premiera nastąpi prawdopodobnie później niż to komunikowano.