mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Startują prace projektowe dla ekspresowej szóstki

Startują prace projektowe dla ekspresowej szóstki

W ciągu 10 miesięcy powstaną koncepcje programowe dla 4 odcinków drogi ekspresowej S6 w województwie zachodniopomorskim. Dokumentacja ta pozwoli na ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie drogi.

Startują prace projektowe dla ekspresowej szóstki
Obecną jednojezdniową i przebiegającej przez wiele miejscowości „krajowej szóstkę” zastąpi nowa bezkolizyjna droga ekspresowa. Będzie miała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w każdą stronę, zostanie poprowadzona w znacznej części po nowym śladzie, a możliwość wjazdu i zjazdu będzie możliwa przez węzły drogowe. Dzięki temu znacznie poprawi się płynność ruchu i wzrośnie bezpieczeństwo ruchu drogowego. Trzeba pamiętać, iż DK nr 6 przebiega wzdłuż wybrzeża bałtyckiego i w okresie wakacyjnym jest mocno obciążona ruchem, co obecnie powoduje częste korki.

Umowy na prace projektowe na odcinkach Goleniów – początek obwodnicy Nowogardu, koniec obwodnicy Nowogardu – Płoty – Modlimowo, Modlimowo – Kołobrzeg, Kołobrzeg – Borkowice – Koszalin zostały podpisane w marcu tego roku. Koncepcje programowe będą wykonywały 2 biura projektowe, które złożyły najkorzystniejsze oferty w przetargu. Dla 2 odcinków położonych na wschód od Koszalina, czyli Sianów – Sławno i Sławno – początek obwodnicy Słupska została rozpoczęta nowa procedura przetargowa, ponieważ firma projektowa, której oferta była najkorzystniejsza w pierwotnym przetargu uchyliła się od podpisania umów. Całkowita długość wszystkich 6 odcinków dla których zostaną opracowane koncepcje programowe wyniesie 161 kilometrów. Obecnie istnieje obwodnica Nowogardu, a od ubiegłego roku projektowana jest obwodnica Koszalina i Sianowa.

 

Podobne wiadomości:

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

Polskie drogi 2017-08-17

Komentuj:

~romek 2013-04-17

Budowa S6 jest uzupełnieniem brakujacej trasy ekspresowej na Pomorzu .Historycznie rzecz biorac projekty pierwotne jeszce z lat 50-60 zakładały projktowanie i wybudowanie tej drogi z wykorzystaniem istniejącego już pasa terenu wraz z czesciowo przygotowanymi nasypami czyli starej Berlinki .Droga projektowana w latach 30 zakładała njlepsze połaczenie Berlina z Królewcem .Trasa ta przechodziła w niewielkiej odległosci od Szczecina i praktycznie została wykonana do wezła w Chociwlu (jeden pas).Przesuniecie granic spowodowało ze stała sie jedyna autostrada oznaczona A6 łączącą Szczecin z Berlinem.Oczywiscie potrzeby transpotowe Szczecina w tym kierunku w latach 50-60 były niewielkie tak ze nowiutka autostrada stała sie obiektem o zminimalizowanym charakterze transportowym.Powiem wiciej obiektem zazdrości na który mozna było przyjechac i poznac sposoby budowy czy rozwiazania obiektów mostowych.Odbudowa po jednej nitce mostów za Regalicy i Odrze podyktowana została względami czysto wojskowymi gdyz w tym czasie w tym rejonie stacjonowało sporo swieckich jednostek wojskowych W Szczecine most pontonowy ,nad jez Miedwie lotnisko,Swinoujscie baza morska niszczycieli.Jedynym jasnym punktem było wybudowanie bazy promowej w Swinoujsciu z kad odpływał prom Gryf do Ystad.W latach 60 korzstanie z tego pomu zarezerwoane zostało dla notabli z PZPR czy SB.Ponadto tło polityczne budowy tego połaczenia było rózne najczesciej korzystano z niego TIRy z bułgarskimi i wegierskimi znakami któe woziły pomidory z ciepłego południa do zimnej Szwecji.Rozbudowa w latach 70 portu w Swinoujsciu spowodował dołożenie drugiego pasa do S3 od Goleniowa do wezła w Rzesnicy gdzie stara Berlinka wyginała na kierunek Królewiecki przechodząc w droge jednopasmową.I tak decydenci połaczyli starą A6 z droga S3 zasypujac jeden pas z naturalnego ciagu autostrady.Dzisiaj autostrada A6 jest najwazniejszą arterią z tego kierunku Swinoujscie Goleniów modernizowana od lat 90 ale na krótkim odcinku.Zastanawijacy jest wybór takiej koncepcji budowy S6 od miejscowosci Goleniów w kierunku na Koszalin i dlaj Słupsk do Gdanska.Prosta wytyczona za pmoca linijki na odcinku Berlin Szczecin Gdansk przemawia za budowa A6 po jej pierwotnym śladzie zo korekta i połaczeniam z projektowanymi trasami w kierunku południkowym.Droga taka ma jak najlepsze persektywy gdyz od wielu lat obserwje sie dymaniczny rozwój tranzytu do krajów Litwa Łotwa Estonia Finlandia .Brak obecnie przyzwoitej drogi na tym kierunku nie mozebyć podstawa do twierdzen o niskiej jej wykorzystaniu .Niemcy podejmujac budowe autostrad w latach 30 wytyczali kierunki rozwoju gospodarki inwestujac awansem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.