mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Strabag: prace na odcinku D A2 zgodnie z harmonogramem

Strabag: prace na odcinku D A2 zgodnie z harmonogramem

- Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych na 17,6 km odcinku D autostrady A2 prace odbywają się zgodnie z kalendarzem prowadzenia inwestycji. Ich finał będzie można zobaczyć w czerwcu 2012 roku - zapewnia wykonawca firma Strabag Sp. z o.o.

Strabag: prace na odcinku D A2 zgodnie z harmonogramem
Kontrakt realizowany przez Strabag, to kontrakt typu „Zaprojektuj i zbuduj". Pierwszy jego etap (zaprojektowanie odcinka D autostrady A2 Stryków-Konotopa) rozpoczął się 5 października 2009 roku i jest dziełem 40 inżynierów. Kolejny etap prac, tym razem już budowlanych rozpoczął się 12 sierpnia 2010 roku.

Obecnie na trasie głównej odcinka D kończone są już prace ziemne i układane są kluczowe warstwy konstrukcyjne (mrozochronna, gruntu stabilizowanego cementem, kruszywa łamanego, podbudowa bitumiczna oraz warstwa wiążąca). Zakończono także przebudowę kolizji energetycznych, gazowych, telekomunikacyjnych i wodociągowych. Na zaawansowanym etapie jest też budowa oświetlenia, kanalizacji i łączności autostradowej. Do tej pory budowniczy zużyli 4 mln 300 tys. ton piasku (80% z planowanej całości), 700 tys. ton kruszywa (82%). Do przewozu materiałów wykorzystany jest głównie transport kołowy (85%) oraz kolejowy (15%).

Na odcinku D autostrady A2 pracuje 210 pracowników. Do budowy drogi wykorzystują oni 500 jednostek transportowych i 170 jednostek sprzętowych w tym m.in. koparki LIBHER 944, spycharki CAT D6, LIEBHERR 734 oraz wozidła A40.

Na odcinku pomiędzy Strykowem, a Konotopą realizowanym przez Strabag wprowadzono innowacyjne rozwiązania budowlane. Wiadukty nad autostradą wykonane są z ograniczonym udziałem deskowań. Wykorzystywane są też prefabrykowane płyty żelbetowe, które zastąpiły tradycyjne deskowanie pomostu. Zastosowano też prototyp belki żelbetowej sprężonej, pozwalającej na uzyskanie rozpiętości przęseł powyżej 30 metrów. Metoda ta pozwala na znaczne przyspieszenie budowy wiaduktów i przeniesienie wykonania elementów do zakładów prefabrykacji, co powoduje uniezależnienie części robót od niedogodności atmosferycznych.

                                     

Inwestycja musi spełniać określone warunki podyktowane przepisami o ochronie środowiska. Wśród nich jest m.in. budowa ekranów akustycznych, zbiorników retencyjnych oraz budowa przejść dla zwierząt, których zgodnie z projektem na odcinku D jest 54 i których budowa już się zakończyła. Trwają natomiast prace, których efektem będą obiekty użyteczności publicznej. Na odcinku budowy, za który odpowiada Strabag, zgodnie z projektem ma powstać m.in. stacja poboru opłat (SPO - Tłuste) i punkt poboru opłat w pobliżu Pruszkowa (PPO - Pruszków), a w pobliżu Brwinowa dwa miejsca obsługi podróżnych (MOP - Brwinów), w których docelowo powstaną stacje benzynowe i budynki gastronomiczno motelowe. Obiekty te są w trakcie realizacji, zgodnie z harmonogramem zostaną ukończonew przyszłym roku. Według prognoz, w 2012 roku tym odcinkiem będzie jeździć ponad 70 tys. pojazdów na dobę.

Wartość całego projektu realizowanego przez Strabag to 527,7 mln zł netto. W październiku 2011r. poziom zaawansowania prac osiągnie poziom 45%, co będzie równowartością 237 mln zł netto. Cała inwestycja pochłonąć ma 20 tys. m3 betonu mostowego, 3 tys. ton stali zbrojeniowej, obejmie 3 mln m3 robót ziemnych.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Audi A2 Concept - pierwsze zdjęcia

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~STRABAG 2011-09-12

THE BEST TYLKO MY MOZEMY COŚ W TYM KRAJU ZBUDOWAĆ

~Obserwator 2011-09-10

Fajnie! Znaczy, że już za 9 miesięcy będzie autostrada z Brwinowa do Konotopy. Strategiczna droga...dla mieszkańców Brwinowa i Pruszkowa!

~fuuuu 2011-09-08

Liczbą.

~Alfista 2011-09-08

70tys poj. na dobę? Na pewno nie na tym odcinku... Na odcinku E (Pruszków-Konotopa, bezpłatny), to może jeszcze uwierzę, ale i tak wydaje się to cyfrą co najmniej lekko przesadzoną.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.