mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Stryków ? największy węzeł drogowy

Stryków ? największy węzeł drogowy

Za rok ruszy pod Strykowem budowa największego węzła drogowego w kraju, który połączy dwie autostrady A1 i A2. Takiej konstrukcji jeszcze w Polsce nie widziano. Trzypoziomowy węzeł stanie na kilkunastu hektarach i utworzy go aż trzynaście wiaduktów.

Stryków ? największy węzeł drogowy
Na węźle Łódź koło Strykowa spotkają się autostrady A1 z A2. Projekt łódzkiego giganta już jest gotowy; powstał w firmie Mosty Katowice. Takiej konstrukcji jeszcze w Polsce nie widziano. Trzypoziomowy węzeł stanie na kilkunastu hektarach i utworzy go aż trzynaście wiaduktów, z których ruch będzie się rozchodził w cztery strony świata: autostradą A2 na zachód do Berlina i na wschód do Moskwy, zaś A1 na północ do Gdańska i na południe, a poprzez czeską autostradę D2 aż do Grecji. Drugie skrzyżowanie autostrad (węzeł Sośnica) powstanie pod Gliwicami i złączy A1 z A4.

„Do połowy tego roku projektanci złożą kompletną dokumentację techniczną inwestycji” - informuje Maciej Zalewski z łódzkiego oddziału GDDKiA. – „Potem wystąpimy o pozwolenie na budowę i rozpiszemy dwustopniowy przetarg, by wyłonić wykonawcę. Jeśli wszystko przebiegnie bez przeszkód, to wiosną 2010 roku powinny rozpocząć się roboty. Budowa całego węzła ma się skończyć w 2011 roku. Aktualnie gotowy jest północny pas wjazdowy A2 na węzeł i odchodząca na północ łącznica, która dochodzi do drogi krajowej nr 14. Północny odcinek A1 z kujawsko-pomorskiego, który dotrze do węzła Łódź, ma zostać wybudowany z budżetu państwa i z dotacji unijnych do maja 2011 roku. Południowy, który dotrze do gierkówki pod Piotrkowem Trybunalskim, a potem na Śląsk, zbuduje Autostrada Południe SA do czerwca 2012 roku”.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Komentuj:

~Kazik 2009-04-09

A jakis projekcik. albo chociaż koncepcję pokażą? A picture is worth a million words.

~kierowca 2009-04-08

Już za cztery lata Polska będzie mistrzem świata

~maras49 2009-04-08

fakt ze 13 wiaduktów w tak "wygodnym" terenie to przesada wręcz populistyczna, ale 5-6 wystarczyłoby na pełne trąbki ze wszystkich stron o niezawężonej ilości pasow. Ale firma projektowa znana z "nieskromności" w zachowaniu w stosunku do większości uczestników Kontraktow ma to gdzieś. Są typowym przykładem budowy kartelu w kapitalizmie. Jedni pracują inni politykują w gospodaeczym lobby. Jak już coś sprzedadzą to z kijem nie podchodź. Jesteś intruzem, jak im wytkniesz błędy - a jest ich sporo - i tych drobnych i tych grubych.

~wojak 2009-04-08

kurcze jaki pompatyczny artykuł....! koło mojej chałupy w Rzeszowie też jest skrzyżowanie z którego dojadę do Berlina, Grecji czy Moskwy... nawet z tych dwóch pierwszych skorzystałem - na wschód na razie się nie wybieram...:)

~Damian 2009-04-08

hiena: masz rację koniczyna jest przeżytkiem, na zachodzie stosuje się tylko w przypadku rozjazdów gdzie jest stosunkowo niewielki ruch ze względów ekonomicznych sobi : też jestem zdziwiony , jak podpisano umowę na "sośnicę" to ktoś napisał że to będzie "największy węzeł w Europie" - widać biedny dziennikarz nie miał pojęcia o czym pisze lecz to nie zmienia faktu iż to "sośnica " będzie największym węzłem w Polsce. Ale widać że każdy następny jest "bigger", a z tego forum dowiedziałem się że nawet to może być będzie "wielicki" (!?) sekocen: radzę nuczyć się co to znaczy "skrzyżowanie" autostrad bo A4 z A18 to jest tylko rozjazd lub połaczenie w zależności od której strony jedziesz pozdrawiam forumowiczów

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.