mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Świętokrzyskie krajówki w TEN-T

Świętokrzyskie krajówki w TEN-T

Żadna ze świętokrzyskich dróg nie została zakwalifikowana do Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T, kiedy to negocjowaliśmy ten układ w 2002 roku. Teraz w TEN-T mają szansę znaleźć się drogi krajowe nr 7 i 74.

Świętokrzyskie krajówki w TEN-T
Przez województwo świętokrzyskie przebiegają dwie ważne drogi krajowe, nr 7 Warszawa – Kielce – Kraków i nr 74 Piotrków Trybunalski – Kielce – Nisko. Do tej pory nie wchodziły one w skład Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T, jednak teraz może się to zmienić. Trasy te mają szansę na włączenie do układu TEN-T, ponieważ ich odcinki znalazły się na liście opublikowanej przez Ministerstwo Infrastruktury. Jest to wstępna propozycja modyfikacji sieci drogowej. Do 20 sierpnia potrwają ogłoszone przez ministerstwo konsultacje w sprawie modyfikacji i uzupełnienia sieci TEN-T na terenie Polski.

Istniejący układ Transeuropejskiej Sieci Transportowej na terenie Polski został wynegocjowany z Komisją Europejską w 2002 roku, ale wtedy nie ujęto w nim żadnej ze świętokrzyskich dróg. Transeuropejskie korytarze transportowe ominęły region świętokrzyski i Kielce. Na przełomie 2006 i 2007 roku wojewoda świętokrzyski zwrócił się do Ministerstwa Infrastruktury o uwzględnienie w sieci TEN-T zaproponowanych przez kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dróg nr 7 Warszawa – Kielce – Kraków i nr 74 Piotrków – Kielce – Nisko.

Świętokrzyskie krajówki są ważnymi szlakami. Krajową siódemką można dotrzeć do tras prowadzących do Bielska Białej i drogi krajowej nr 69, co oznacza, że cały ciąg mógłby stanowić odcinek uzupełniający sieć TEN-T od Warszawy do Słowacji i Czech. Ze względu na fakt, że odcinek siódemki od Gdańska do Warszawy znajduje się już w sieci TEN-T , cała trasa nr 7 stanowiłaby połączenie polskich portów nadbałtyckich z południem Europy. Na uwagę zasługuje także możliwość dojazdu drogą nr 7 do przyszłej autostrady A2, autostrady A4, do drogi krajowej nr 8 prowadzącej do granicy polsko-litewskiej w Budzisku, do drogi nr 17 prowadzącej do granicy polsko-ukraińskiej w Hrebennem oraz do drogi nr 1 prowadzącej do granicy z Czechami w Cieszynie.

Z kolei droga krajowa nr 74 Piotrków – Kielce – Nisko łączy się siecią TEN-T w Piotrkowie. Może ona przenosić ruch z autostrad A1 i A2 w kierunku Bałkanów do przejścia granicznego w Barwinku. Droga nr 74 ma połączenie z przyszłą autostradą A1 prowadzącą od Gdańska do granicy z Czechami w Gorzycach, z drogą nr 8 prowadzącą do granicy polsko-litewskiej w Budzisku, drogą nr 17 prowadzącą do granicy polsko-ukraińskiej w Hrebennem oraz drogą nr 19 prowadzącą do granicy z Białorusią.

Sieć TEN-T ma zapewnić rozwój stałej mobilności osób i towarów zgodnie z celami Unii Europejskiej, wzmocnienie współdziałania pomiędzy sektorem ekonomicznym, a społecznym, sprawne funkcjonowanie rynku wewnętrznego UE, jak najlepsze warunki przewozu towarów i osób. Zakwalifikowanie dróg do sieci TEN-T oznacza przystosowanie ich do ruchu pojazdów o nacisku 11,5 tony na oś. Daje również szansę na pozyskanie pieniędzy na rozbudowę dróg z Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i funduszu TEN-T. To szczególnie ważne dla drogi krajowej nr 74, która aktualnie znajduje się na listach rezerwowych inwestycji finansowanych z programów unijnych. Po wpisaniu do sieci TEN-T droga miałaby szansę na szybszą rozbudowę.

Podobne wiadomości:

S7 Kraków - Warszawa: uruchomiono kolejny odcinek

S7 Kraków - Warszawa: uruchomiono kolejny...

Polskie drogi 2017-07-13

Droga S7 - Szydłowiec, Wodzisław - zmiana ruchu

Droga S7 - Szydłowiec, Wodzisław - zmiana...

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

~Bartoszek 2008-07-23

Mnie martwi nadal co będzie z pozostałym odcinkiem DK 74...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.