mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Szczeciński System Zarządzania Ruchem najlepszy w kraju

Szczeciński System Zarządzania Ruchem najlepszy w kraju

Gmina Miasto Szczecin została doceniona przez specjalistów zajmujących się inteligentnymi systemami transportowymi. Podczas odbywającego się w Warszawie VI kongresu ITS szczeciński system otrzymał tytuł “Lider” za najlepsze wdrożenie roku 2012.

Szczeciński System Zarządzania Ruchem najlepszy w kraju
System Zarządzania Ruchem to jedyne tak nowoczesne w Polsce narzędzie, które przekazuje kierowcom informacje o czasie przejazdu pomiędzy odcinkami drogi oraz informuje o natężeniu i płynności ruchu. Dzięki temu kierowcy w wyznaczonym obszarze otrzymują informacje jak ominąć utrudnienia w ruchu.

Pierwszy etap budowy systemu objął drogi pomiędzy prawo a lewobrzeżem Szczecina (miejski odcinek drogi krajowej nr 10). Zamontowanych zostało 5 tablic o wymianach 5 x 6 metrów (4 na drodze wjazdowej do miasta: Szosa Stargardzka, ul. Struga, wjazd na Most Pionierów, na ul. Gdańskiej oraz przy Bramie Portowej dla kierunku wyjazdowego z miasta), na których kierowcy uzyskują informacje na temat rzeczywistego czasu przejazdu pomiędzy odcinkami. Czas mierzony jest za pomocą kamer na podstawie odczytu tablic rejestracyjnych pojazdów, które ten odcinek właśnie pokonały. Dowiadują się płynności ruchu za pomocą kolorów tożsamych z kolorami na sygnalizatorach (czerwony – znaczne utrudnienia w ruchu, żółty spowolnienie ruchu, zielony – przejazd bez utrudnień). Na tablicach wyświetlane są także informacje na temat zdarzeń w ruchu drogowym oraz wskazywane są alternatywne trasy.

Tablice umieszczone są przed rozwidleniami dróg, by kierowcy mogli podjąć decyzję o wyborze trasy. Zamontowanych zostało także 10 tablic zmiennej treści pokazujące treści tożsame z informacjami ze znaków drogowych.

Na pięciu skrzyżowaniach przebudowana została sygnalizacja świetlna na akomodacyjną (Most Długi, ul. Struga – Gryfińska, Autostrada Poznańska – Ustowska oraz dwa skrzyżowania w Podjuchach).

Na potrzeby SZR dostosowane zostały pomieszczenia w Urzędzie Miasta, w których zostało stworzone centrum zarządzania ruchem, gdzie pracownicy mają podgląd na blisko 50 kamer. W ramach systemu powstało 6 kamer a pozostałe są częścią monitoringu miejskiego). Dzięki tym narzędziom pracownicy centrum mogą reagować na utrudnienia w ruchu.

Koszt budowy systemu to ok. 7 milionów złotych dofinansowany ze środków RPO.


 

Podobne wiadomości:

Strategia Rozwoju Transportu na Śląsku przyjęta

Strategia Rozwoju Transportu na Śląsku...

Polskie drogi 2014-04-10

Auta przyszłości będą gigantycznymi komputerami?

Auta przyszłości będą gigantycznymi...

Technika 2013-11-28

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.