mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Szlak Staropolski w sieci TEN-T?

Szlak Staropolski w sieci TEN-T?

Samorządowcy z pięciu województw chcą ubiegać się o wpisanie tzw. Szlaku Staropolskiego, czyli drogi ekspresowej S46 do Transeuropejskiej Sieci Transportowej. Umożliwiłoby to szybsze pozyskanie funduszy niezbędnych do powstania tej trasy.

Szlak Staropolski w sieci TEN-T?
W Kielcach zorganizowano spotkanie dotyczące budowy Szlaku Staropolskiego. Wzięli w nim udział m.in. prezydenci miast leżących wzdłuż planowanej trasy, parlamentarzyści z regionu świętokrzyskiego oraz Ewa Sayor, dyrektor kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Idea Szlaku Staropolskiego zrodziła się kilka lat temu. Szlak to w zamierzeniu przyszła droga ekspresowa S46 biegnąca od granicy z Czechami w Kudowie przez Opole, Częstochowę, Jędrzejów, Kielce, Kraśnik, Lublin do Włodawy czyli do wschodniej granicy. W ramach Szlaku Staropolskiego ma być rozbudowana również linia kolejowa od Międzylesia przez Wrocław, Opole, Częstochowę, Kielce, Lublin do Dorohuska. Przewodniczący powstałego w 2006 roku Stowarzyszenia Szlak Staropolski prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona oraz prezydent Kielc Wojciech Lubawski przedstawili parlamentarzystom ideę szlaku łączącego nie tylko regiony, ale i państwa europejskie i prosili o wsparcie w staraniach o włączenie drogi ekspresowej S46 do sieci TEN-T, która ma być weryfikowana w 2010 roku.

Wpisanie Szlaku Staropolskiego do sieci TEN-T oznacza możliwość szybszego sfinansowania przedsięwzięcia. Na terenie regionu świętokrzyskiego trasa pokrywa się z istniejąca siecią dróg krajowych, a tworzą go odcinki Szczekociny - Jędrzejów (droga krajowa nr 78), Jędrzejów – Kielce (droga krajowa nr 7) i Kielce – Opatów (droga krajowa nr 74). Drogi nr 7 i 74 ujęte są już w planach rozbudowy na najbliższe lata. Wpisanie szlaku do sieci TEN-T oznacza zatem dodatkową szansę na rozbudowę drogi krajowej nr 78 oraz szybszą budowę południowo-wschodniej obwodnicy Kielc.

Podobne wiadomości:

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Polskie drogi 2017-08-24

Na cztery łapy – Lexus LS460 AWD

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~scyzoryk 2008-10-10

"Szlak Staropolski" ? Patrząc na mapę między Czestochową a Bugiem wygląda jak ślad slalomu narciarskiego. Sensu nijakiego tu ni ma.

~kierovca 2008-10-10

Trasa S46 jest bardzo potrzebna, główny ruch z Czech i pd Niemiec na Wawę, Rosję, państwa bałt. idzie właśnie DK46 przez Nysę, Opole do Częstochowy (nakrótszy dojazd na gierkówkę). Z czestochowy do Szczekocin jest trochę luźniej, ale od Szczekocin DK46 wpada do DK78 i tu idzie duży ruch ze Śląska i Zagłębia na Kielce/Lublin.

~piotronk22 2008-10-09

a po co komu taka trasa???!!!

~p 2008-10-09

No super. Teraz z Opatowa do Kudowy będzie można przejechać szybciej niż z Wieczystej na Bielany już nie wspominając o wyprawie na trasę Nowa Huta - Balice.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.