Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Szlak Staropolski w sieci TEN-T?

Szlak Staropolski w sieci TEN-T?

Samorządowcy z pięciu województw chcą ubiegać się o wpisanie tzw. Szlaku Staropolskiego, czyli drogi ekspresowej S46 do Transeuropejskiej Sieci Transportowej. Umożliwiłoby to szybsze pozyskanie funduszy niezbędnych do powstania tej trasy.

Szlak Staropolski w sieci TEN-T?
W Kielcach zorganizowano spotkanie dotyczące budowy Szlaku Staropolskiego. Wzięli w nim udział m.in. prezydenci miast leżących wzdłuż planowanej trasy, parlamentarzyści z regionu świętokrzyskiego oraz Ewa Sayor, dyrektor kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Idea Szlaku Staropolskiego zrodziła się kilka lat temu. Szlak to w zamierzeniu przyszła droga ekspresowa S46 biegnąca od granicy z Czechami w Kudowie przez Opole, Częstochowę, Jędrzejów, Kielce, Kraśnik, Lublin do Włodawy czyli do wschodniej granicy. W ramach Szlaku Staropolskiego ma być rozbudowana również linia kolejowa od Międzylesia przez Wrocław, Opole, Częstochowę, Kielce, Lublin do Dorohuska. Przewodniczący powstałego w 2006 roku Stowarzyszenia Szlak Staropolski prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona oraz prezydent Kielc Wojciech Lubawski przedstawili parlamentarzystom ideę szlaku łączącego nie tylko regiony, ale i państwa europejskie i prosili o wsparcie w staraniach o włączenie drogi ekspresowej S46 do sieci TEN-T, która ma być weryfikowana w 2010 roku.

Wpisanie Szlaku Staropolskiego do sieci TEN-T oznacza możliwość szybszego sfinansowania przedsięwzięcia. Na terenie regionu świętokrzyskiego trasa pokrywa się z istniejąca siecią dróg krajowych, a tworzą go odcinki Szczekociny - Jędrzejów (droga krajowa nr 78), Jędrzejów – Kielce (droga krajowa nr 7) i Kielce – Opatów (droga krajowa nr 74). Drogi nr 7 i 74 ujęte są już w planach rozbudowy na najbliższe lata. Wpisanie szlaku do sieci TEN-T oznacza zatem dodatkową szansę na rozbudowę drogi krajowej nr 78 oraz szybszą budowę południowo-wschodniej obwodnicy Kielc.

Podobne wiadomości:

S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg

S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg

Polskie drogi 2016-09-21

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

~scyzoryk 2008-10-10

"Szlak Staropolski" ? Patrząc na mapę między Czestochową a Bugiem wygląda jak ślad slalomu narciarskiego. Sensu nijakiego tu ni ma.

~kierovca 2008-10-10

Trasa S46 jest bardzo potrzebna, główny ruch z Czech i pd Niemiec na Wawę, Rosję, państwa bałt. idzie właśnie DK46 przez Nysę, Opole do Częstochowy (nakrótszy dojazd na gierkówkę). Z czestochowy do Szczekocin jest trochę luźniej, ale od Szczekocin DK46 wpada do DK78 i tu idzie duży ruch ze Śląska i Zagłębia na Kielce/Lublin.

~piotronk22 2008-10-09

a po co komu taka trasa???!!!

~p 2008-10-09

No super. Teraz z Opatowa do Kudowy będzie można przejechać szybciej niż z Wieczystej na Bielany już nie wspominając o wyprawie na trasę Nowa Huta - Balice.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień
Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień
Na początku września oddano do ruchu wiadukt na autostradzie A4 na odcinku od węzła Rzeszów Wschód do węzła Jarosław Zachód.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj