mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Szlak Staropolski - wschód z zachodem

Szlak Staropolski - wschód z zachodem

Stowarzyszenie "Szlak Staropolski" w Częstochowie powstało celem uwzględnienia w Narodowym Programie Rozwoju i strategiach rozwoju krajowej sieci transportowej budowy drogi ekspresowej S-46 o przebiegu Włodawa - Lublin - Kielce - Częstochowa - Opole -Kudowa Zdrój do granicy państwa.

Szlak Staropolski - wschód  z zachodem

13 marca 2006 r., obradował w Częstochowie zarząd stowarzyszenia.  Zgromadzeni prezydenci stowarzyszonych miast relacjonowali ustalenia z gminami, powiatami i samorządami wojewódzkimi. We wszystkich regionach koncepcja Szlaku została wpisana do wojewódzkiego planu zagospodarowania przestrzennego i do strategii rozwojów. Rozważano możliwości finansowania projektów związanych z realizacją szlaku z funduszy przeznaczonych na rozwój "ściany wschodniej". Inicjatywa "Szlak Staropolski" wpisuje się  bowiem w potrzebę zrównoważonego rozwoju Polski wschód - zachód. 

W najbliższym czasie idei "Szlak Staropolski" poświęcona zostanie konferencja w Częstochowie. Za pośrednictwem Lublina zaproszono przedstawicieli województwa wołyńskiego i miasta Łucka (Ukraina) oraz miasta Brześć (Białoruś). Częstochowa zaprosiła konsula Czech Jana Byrtusa. W konferencji udział mają także wziąć udział reprezentanci Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Polskich Linii Kolejowych S.A. Zaproszeni też będą marszałkowie z pięciu województw, posłowie i eurodeputowani.

Wstępne projekty zakładają wykorzystanie istniejącej już infrastruktury drogowej. Droga wykorzystywać będzie istniejące obwodnice miejscowości Jędrzejów, Opole, Lubliniec, Dobrodzień oraz drogi krajowe z możliwością adaptacji w/w na drogę ekspresową.

Projektowana ekspresowa droga S-46 to alternatywa dla międzynarodowej E-40 i E-30. Stanowić będzie najdogodniejsze połączenie Ukrainy z Europą Zachodnią - przyszła droga ekspresowa S46  połączy Kijów na Ukrainie przez Polskę, Czechy, płd Niemcy, Francję do Santiago de Compostella w Hiszpanii. Tak więc "Szlak Staropolski" połączy nie tylko wschód z zachodem Polski, ale globalnie także wschodnią i zachodnią Europę. Umożliwi rozwój gospodarczy i turystyczny przyległym regionom oraz pozwoli na sprawne realizowanie procesów logistycznych.

Przeczytaj także:

Deklarowana S19 (2006-01-31)

Opolskie projekty drogowe (2005-12-06)

Inwestycje drogowe na Dolnym Śląsku (2006-02-01)

Omijamy Kije (2005-11-30)

 


Podobne wiadomości:

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Polskie drogi 2017-08-24

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie realizacji

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie...

Polskie drogi 2017-07-26

Wykonawca jednego z czterech budowanych obecnie odcinków autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice zadeklarował zrealizowanie 50 proc. prac. Kierowcy pojadą tamtędy najwcześniej w 2019 roku.

Komentuj:

~LL 2006-10-28

mam nadzieję,że szybko powstanie droga ekspresowa S46

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.