mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Szlak Staropolski - wschód z zachodem

Szlak Staropolski - wschód z zachodem

Stowarzyszenie "Szlak Staropolski" w Częstochowie powstało celem uwzględnienia w Narodowym Programie Rozwoju i strategiach rozwoju krajowej sieci transportowej budowy drogi ekspresowej S-46 o przebiegu Włodawa - Lublin - Kielce - Częstochowa - Opole -Kudowa Zdrój do granicy państwa.

Szlak Staropolski - wschód  z zachodem

13 marca 2006 r., obradował w Częstochowie zarząd stowarzyszenia.  Zgromadzeni prezydenci stowarzyszonych miast relacjonowali ustalenia z gminami, powiatami i samorządami wojewódzkimi. We wszystkich regionach koncepcja Szlaku została wpisana do wojewódzkiego planu zagospodarowania przestrzennego i do strategii rozwojów. Rozważano możliwości finansowania projektów związanych z realizacją szlaku z funduszy przeznaczonych na rozwój "ściany wschodniej". Inicjatywa "Szlak Staropolski" wpisuje się  bowiem w potrzebę zrównoważonego rozwoju Polski wschód - zachód. 

W najbliższym czasie idei "Szlak Staropolski" poświęcona zostanie konferencja w Częstochowie. Za pośrednictwem Lublina zaproszono przedstawicieli województwa wołyńskiego i miasta Łucka (Ukraina) oraz miasta Brześć (Białoruś). Częstochowa zaprosiła konsula Czech Jana Byrtusa. W konferencji udział mają także wziąć udział reprezentanci Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Polskich Linii Kolejowych S.A. Zaproszeni też będą marszałkowie z pięciu województw, posłowie i eurodeputowani.

Wstępne projekty zakładają wykorzystanie istniejącej już infrastruktury drogowej. Droga wykorzystywać będzie istniejące obwodnice miejscowości Jędrzejów, Opole, Lubliniec, Dobrodzień oraz drogi krajowe z możliwością adaptacji w/w na drogę ekspresową.

Projektowana ekspresowa droga S-46 to alternatywa dla międzynarodowej E-40 i E-30. Stanowić będzie najdogodniejsze połączenie Ukrainy z Europą Zachodnią - przyszła droga ekspresowa S46  połączy Kijów na Ukrainie przez Polskę, Czechy, płd Niemcy, Francję do Santiago de Compostella w Hiszpanii. Tak więc "Szlak Staropolski" połączy nie tylko wschód z zachodem Polski, ale globalnie także wschodnią i zachodnią Europę. Umożliwi rozwój gospodarczy i turystyczny przyległym regionom oraz pozwoli na sprawne realizowanie procesów logistycznych.

Przeczytaj także:

Deklarowana S19 (2006-01-31)

Opolskie projekty drogowe (2005-12-06)

Inwestycje drogowe na Dolnym Śląsku (2006-02-01)

Omijamy Kije (2005-11-30)

 


Podobne wiadomości:

Droga S1 – trzy odcinki do 2022 roku

Droga S1 – trzy odcinki do 2022 roku

Polskie drogi 2016-12-06

Droga S7 - Szydłowiec, Wodzisław - zmiana ruchu

Droga S7 - Szydłowiec, Wodzisław - zmiana...

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

~LL 2006-10-28

mam nadzieję,że szybko powstanie droga ekspresowa S46

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Po ośmiu latach przyszedł czas na następcę Skody Yeti. Nowy model zmienił się tak bardzo, że otrzymał nową nazwę - Karoq. Znamy już pierwsze szczegóły na temat kompaktowego SUV-a z Mlada Boleslav.