mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Szosa Lubicka połączyła Toruń z A1

Szosa Lubicka połączyła Toruń z A1

Jest już wygodny dojazd z Torunia do A1. Zakończyła się modernizacja kilometrowego odcinka Szosy Lubickiej - fragmentu drogi krajowej nr 80, którym można z Torunia wjechać na autostradę. Za budowę miasto zapłaci 38 mln zł, ale na 85 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji miasto zdobyło fundusze europejskie.

Szosa Lubicka połączyła Toruń z A1
- Toruński węzeł to póki co pierwsze i jedyne połączenie Torunia z autostradą, bo budowa węzła Turzno jeszcze się nie rozpoczęła - mówił podczas otwarcia drogi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Drugi etap modernizacji Szosy Lubickiej - odcinek od Strugi Lubickiej do węzła autostrady A1 - ruszył  z początkiem 2010 roku. Wykonawcą robót było Konsorcjum EUROVIA POLSKA S.A. i EUROVIA CS a.s. pod nadzorem inwestorskim DRO-KONSULT  Sp. z o.o. z Warszawy. Unia Europejska dopłaci do tej inwestycji 29,77 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, co stanowi 85 proc. kosztów kwalifikowanych. Koszty po stronie miasta to 12,5 mln zł.

Powstał  dwujezdniowy układ drogowy. Drogowcy wybudowali nad linią kolejową PKP dwa wiadukty, które zapewniają bezkolizyjny przejazd nad torami. Powstało też około 1,3 kilometra dróg serwisowych, umożliwiających połączenie z dotychczas istniejącą siecią dróg lokalnych  - mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.

Przypomnijmy, że w pierwszym etapie przebudowy Szosy Lubickiej,  realizowanym w latach 2005-2006, przebudowany został prawie dwukilometrowy odcinek od rozwidlenia z ulicą Olsztyńską do Strugi Toruńskiej.  Niebezpieczna, jednojezdniowa droga została poszerzona do dwujezdniowej, powstały dwa skrzyżowania i bezkolizyjne podziemne przejście dla pieszych. Prace realizowała firma Strabag, a z 23 mln zł kosztów ogólnych zadania 75 proc. pochodziło ze środków unijnych.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Oto najostrzejsze Audi A1

auto motor i sport 0000-00-00

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Komentuj:

~topjarzyna83 2011-12-14

Węzeł Czerniewice jest tymczasowy - będzie istniał tylko do wybudowania A1 Toruń-Kowal, może o to mu chodziło

Jotgie 2011-11-26

Ni całkiem prawda, że to jedyne połaczenie z autostradą, gdyż istnieje także drugie, po drugiej stronie Wisły (tam też jest Toruń Panie Prezydencie!) w ciągu drogi S10 (węzeł Czerniewice).

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.