mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Tańsza i krótsza obwodnica Suwałk i Augustowa

Tańsza i krótsza obwodnica Suwałk i Augustowa

Ekolodzy zaprezentowali alternatywny wariant budowy 41-kilometrowej drogi omijającej Augustów i Suwałki. Według ich wyliczeń obwodnica byłaby tańsza, omijałaby wszystkie obszary chronione Natura 2000 (m.in. Dolinę Rospudy) i powstała już wiosną 2012 roku.

Tańsza i krótsza obwodnica Suwałk i Augustowa

Zgodnie z tą propozycją obwodnica omijałaby Augustów, rzekę Rospudę przecinałaby w okolicach wsi Chodorki, następnie prowadziłaby w kierunku Suwałk, gdzie częściowo pokrywałaby się z zachodnim wariantem obwodnicy miasta- na odcinku od  tzw. węzła Lotnisko do tzw. węzła Szwajcaria.  Obwodnica miałaby być krótsza od planowanej przez drogowców o około 3 km i o około 100 mln zł tańsza. Zdaniem ekologów  obwodnica w takim kształcie mogłaby kosztować niecałe 969 mln zł. Jak twierdzą  ze względu na to, że omijałaby cenne przyrodniczo obszary Natura 2000 mogłaby być w znacznej części sfinansowana przez Unię Europejską. 

Władze Suwałk i Augustowa opowiadają się za jak najszybszą budową obwodnic swoich miejscowości. "Zależy mi by Suwałki miały obwodnicę jak najszybciej  bo to przez nasze miasto przejeżdża najwięcej TIRów, co wykazują nawet statystyki Generalnej Dyrekcji Dróg  Krajowych i Autostrad. Niestety  władze Suwałk nie mają wpływu na decyzje w tej sprawie.  Decyzje w sprawie obwodnic podejmują władze regionalne i krajowe" - powiedział W. Marczewski, z-ca prezydenta Suwałk.

Przeczytaj także:

Obwodnica pójdzie przez dolinę Rospudy (2006-07-21)

Obwodnica górą (2006-07-18)

Obwodnica, która uczy cierpliwości (2006-06-19)

Obwodnice Wasilkowa, Sztabina i Augustowa - budowa jeszcze w tym roku (2006-06-26)

 


Podobne wiadomości:

Via Baltica - wielu chętnych na budowę odcinka

Via Baltica - wielu chętnych na budowę...

Polskie drogi 2017-08-11

S8 z Wyszkowa do Białegostoku za 2,3 mld zł

S8 z Wyszkowa do Białegostoku za 2,3 mld zł

Polskie drogi 2016-02-23

Komentuj:

~j-no 2006-09-20

oczywiście najważniejsza kasa kasa i jeszcze raz KASA! Nikt nie patrzy na to że ochrona przyrody jest konieczna do naszego życia a i patrząc z perspektywy kasy i tego co się wyprawia na Swiecie w przyszłości moze się zwrócić krocie z turystyki.. opamietajcie się ludzie!

~sa 2006-08-10

do przedmówcy - rozumiem, że na podlasiu ewolucja jakby nie nadąża ale żeby aż do takiego stopnia...? a może jakiś krewny tych "mózgowców" z gddkia topaczewskim czy jak mu tam na czele???

~osskaa 2006-08-09

co to znaczy że zaprezentowali alternatywę?? Niech przedstawią potwierdzone studium wykonalności (geologiczne, koszt wykupu gruntów, etc). Takie plany to każdy sobie może zrobić. A jak się okaze że ich plan nie jest taki dobry, to niech oddadzą kasę za blokowanie inwestycji. W takiej wysokości jak inwestor płaci za każdy dzień opóźnienia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.