mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Toruń: Albo most, albo paraliż drogowy

Toruń: Albo most, albo paraliż drogowy

Prezydent Torunia wydał kolejny apel w sprawie potrzeby budowy nowej przeprawy przez Wisłę. Jeżeli nowy most nie powstanie, to miastu grozi paraliż komunikacyjny. Dlatego też władze miasta zwracają się do parlamentarzystów o podjęcie skutecznych działań w tej sprawie.

Toruń: Albo most, albo paraliż drogowy
11 września bieżącego roku, podczas XXXII sesji Rady Miasta Torunia, prezydent Michał Zaleski wydał specjalne oświadczenie, w którym zaapelował do wszystkich sił politycznych województwa kujawsko-pomorskiego, a w szczególności parlamentarzystów koalicji rządzącej z okręgu toruńsko-włocławskiego, o podjęcie skutecznych działań w sprawie budowy nowego mostu drogowego w Toruniu.

Realizacja budowy nowej przeprawy przez Wisłę w Toruniu to bardzo istotna sprawa. Toruń oczekuje na drugi most, bo bez niego miastu grozi komunikacyjny paraliż. W przypadku awarii na jedynej istniejącej obecnie rzecznej przeprawie, lewobrzeżne osiedla zostaną odcięte od reszty miasta, w tym wszystkich, istniejących w Toruniu szpitali. Toruń potrzebuje mostu oddalonego od średniowiecznej starówki, która dziś tonie w spalinach tysięcy aut.

Prezydent Torunia poruszył także sprawę upublicznionej informacji o przeznaczeniu przez rząd, w drodze własnej decyzji, 230 mln zł na budowę mostu w Kwidzynie. Most w ciągu drogi krajowej nr 90 ma mieć dwa pasy ruchu. Z publikacji prasowych wynika, że decyzja ta zapadła m.in. dzięki lobbingowi polityków reprezentujących województwo pomorskie w sejmie, senacie i rządzie RP.

Michał Zaleski zaapelował do wszystkich sił politycznych o wykazanie się taką samą skutecznością. Jeśli dla mostu mającego służyć 40-tysięcznej, lokalnej społeczności Kwidzyna można było wywalczyć środki finansowe, będące w dyspozycji instytucji państwowych, tym bardziej jest to możliwe dla 200-tysięcznego Torunia, przez który przebiegają cztery drogi krajowe, w tym droga krajowa nr 1, będąca jedyną nieodpłatną alternatywą dla budowanej autostrady A1. Oczekiwana pomoc ze środków zewnętrznych na budowę mostu w Toruniu to nie 100% kosztów całej inwestycji - jak w Kwidzynie - a około 60-70%.

Podobne wiadomości:

Alonso w Warszawie!

auto motor i sport 0000-00-00

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

Komentuj:

~dushek 2008-09-19

O. Dyr. nic nie robi, bo wszystko ma zlokalizowane po jednej stronie, a wylotówka na bydgoszcz właśnie jest ładnie zrobiona, więc z radia do szkoły może sobie ładnie jeździć - korków nie ma. No i na dodatek, skąd pomysł że jemy zależy by ludziom było dobrze, nie znacie powiedzenia - "Jak trwoga to do Boga"? i jemu właśnie zależy, by ta trwoga była. O most nie tak szybko, bo ceny nieruchomości z właściwej strony spadną za szybko, a z nie właściwej jeszcze nie są wywindowane odpowiednio.

~rafalson 2008-09-16

Po 1 wojnie. Za wikipedią: Upadek kajzerowskich Niemiec zniweczył plany pruskiej ekspansji. Olbrzymi most w Opaleniu (ponad kilometr długości) w 1920 znalazł się na terenie Polski. Jednak okazał niepotrzebny, gdyż prowadził w teren odcięty po 800 metrach granicą od reszty Polski. Z powodu dużych potrzeb inwestycyjnych II Rzeczypospolitej postanowiono go wykorzystać. Został w 1927-1929 zdemontowany i na nowo wykorzystany w 1934 w dwóch miejscach: * w Toruniu jako most drogowy ? większa część konstrukcji z Opalenia. Most w Toruniu w 2007 został efektownie podświetlony. * w Koninie na Warcie ? mniejsza część konstrukcji z Opalenia Przeniesiono oczywiście tylko konstrukcje stalowe, a filary w obu nowych lokalizacjach wybudowano ponownie.

~MarKowy 2008-09-15

Kwestia mostu w Toruniu jest przypominana srednio co tydzien i za kazdym razem ludze sie ze w koncu w newsie znajdzie sie cos interesujacego a tu klops... apel prezydenta haha, to chyba nowa formula dzialania organow administracji - apelowanie. Zenada

~Karol 2008-09-15

No właśnie, dziwi mnie to że ojciec Dyktator nic w tej sprawie nie robi

~Karol 2008-09-15

No właśnie, dziwi mnie to że ojciec Dyktator nic w tej sprawie nie robi

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.