Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Toruń: Albo most, albo paraliż drogowy

Toruń: Albo most, albo paraliż drogowy

Prezydent Torunia wydał kolejny apel w sprawie potrzeby budowy nowej przeprawy przez Wisłę. Jeżeli nowy most nie powstanie, to miastu grozi paraliż komunikacyjny. Dlatego też władze miasta zwracają się do parlamentarzystów o podjęcie skutecznych działań w tej sprawie.

Toruń: Albo most, albo paraliż drogowy
11 września bieżącego roku, podczas XXXII sesji Rady Miasta Torunia, prezydent Michał Zaleski wydał specjalne oświadczenie, w którym zaapelował do wszystkich sił politycznych województwa kujawsko-pomorskiego, a w szczególności parlamentarzystów koalicji rządzącej z okręgu toruńsko-włocławskiego, o podjęcie skutecznych działań w sprawie budowy nowego mostu drogowego w Toruniu.

Realizacja budowy nowej przeprawy przez Wisłę w Toruniu to bardzo istotna sprawa. Toruń oczekuje na drugi most, bo bez niego miastu grozi komunikacyjny paraliż. W przypadku awarii na jedynej istniejącej obecnie rzecznej przeprawie, lewobrzeżne osiedla zostaną odcięte od reszty miasta, w tym wszystkich, istniejących w Toruniu szpitali. Toruń potrzebuje mostu oddalonego od średniowiecznej starówki, która dziś tonie w spalinach tysięcy aut.

Prezydent Torunia poruszył także sprawę upublicznionej informacji o przeznaczeniu przez rząd, w drodze własnej decyzji, 230 mln zł na budowę mostu w Kwidzynie. Most w ciągu drogi krajowej nr 90 ma mieć dwa pasy ruchu. Z publikacji prasowych wynika, że decyzja ta zapadła m.in. dzięki lobbingowi polityków reprezentujących województwo pomorskie w sejmie, senacie i rządzie RP.

Michał Zaleski zaapelował do wszystkich sił politycznych o wykazanie się taką samą skutecznością. Jeśli dla mostu mającego służyć 40-tysięcznej, lokalnej społeczności Kwidzyna można było wywalczyć środki finansowe, będące w dyspozycji instytucji państwowych, tym bardziej jest to możliwe dla 200-tysięcznego Torunia, przez który przebiegają cztery drogi krajowe, w tym droga krajowa nr 1, będąca jedyną nieodpłatną alternatywą dla budowanej autostrady A1. Oczekiwana pomoc ze środków zewnętrznych na budowę mostu w Toruniu to nie 100% kosztów całej inwestycji - jak w Kwidzynie - a około 60-70%.

Podobne wiadomości:

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

~dushek 2008-09-19

O. Dyr. nic nie robi, bo wszystko ma zlokalizowane po jednej stronie, a wylotówka na bydgoszcz właśnie jest ładnie zrobiona, więc z radia do szkoły może sobie ładnie jeździć - korków nie ma. No i na dodatek, skąd pomysł że jemy zależy by ludziom było dobrze, nie znacie powiedzenia - "Jak trwoga to do Boga"? i jemu właśnie zależy, by ta trwoga była. O most nie tak szybko, bo ceny nieruchomości z właściwej strony spadną za szybko, a z nie właściwej jeszcze nie są wywindowane odpowiednio.

~rafalson 2008-09-16

Po 1 wojnie. Za wikipedią: Upadek kajzerowskich Niemiec zniweczył plany pruskiej ekspansji. Olbrzymi most w Opaleniu (ponad kilometr długości) w 1920 znalazł się na terenie Polski. Jednak okazał niepotrzebny, gdyż prowadził w teren odcięty po 800 metrach granicą od reszty Polski. Z powodu dużych potrzeb inwestycyjnych II Rzeczypospolitej postanowiono go wykorzystać. Został w 1927-1929 zdemontowany i na nowo wykorzystany w 1934 w dwóch miejscach: * w Toruniu jako most drogowy ? większa część konstrukcji z Opalenia. Most w Toruniu w 2007 został efektownie podświetlony. * w Koninie na Warcie ? mniejsza część konstrukcji z Opalenia Przeniesiono oczywiście tylko konstrukcje stalowe, a filary w obu nowych lokalizacjach wybudowano ponownie.

~MarKowy 2008-09-15

Kwestia mostu w Toruniu jest przypominana srednio co tydzien i za kazdym razem ludze sie ze w koncu w newsie znajdzie sie cos interesujacego a tu klops... apel prezydenta haha, to chyba nowa formula dzialania organow administracji - apelowanie. Zenada

~Karol 2008-09-15

No właśnie, dziwi mnie to że ojciec Dyktator nic w tej sprawie nie robi

~Karol 2008-09-15

No właśnie, dziwi mnie to że ojciec Dyktator nic w tej sprawie nie robi

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Twórca DSG pozywa koncern VW
Twórca DSG pozywa koncern VW
Szefostwo koncernu Volkswagen nie ma łatwego życia przez ostatni rok. Cały czas ciągnie się afera Dieselgate, a do listy problemów dołączył były szef marki Bentley i Bugatti, który pozwał niemieckiego producenta do sadu.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj