mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Toruń: Jest pozwolenie na budowę mostu

Toruń: Jest pozwolenie na budowę mostu

W dniu wczorajszym (4 marca 2009 roku), prezydent Torunia odebrał z rąk wojewody kujawsko-pomorskiego decyzję o pozwoleniu na budowę mostu drogowego przez Wisłę, który znajdzie się w ciągu drogi krajowej nr 1. Teraz miasto może ogłosić przetarg na wybór wykonawcy.

Toruń: Jest pozwolenie na budowę mostu
Realizacja najważniejszej toruńskiej inwestycji infrastrukturalnej weszła w decydującą fazę. Prezydent Torunia Michał Zaleski odebrał od Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Rafała Bruskiego decyzję o pozwoleniu na budowę drugiego mostu drogowego przez Wisłę w Toruniu. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności, co pozwoli na przyspieszenie realizacji tego zadania. Miasto może już więc rozpocząć procedurę przygotowawczą, mającą na celu wyłonienie wykonawcy robót.

Pozwolenie na budowę to jeden z ważniejszych dokumentów w całym procesie inwestycyjnym. W przypadku mostu daje on zielone światło do jak najszybszego rozpoczęcia budowy. Dokumentacja budowlana przeprawy jest już gotowa. Trwają prace nad projektem wykonawczym. Do końca marca znany będzie aktualny kosztorys inwestycji.

Prawdopodobnie już w połowie roku Miejski Zarząd Dróg w Toruniu ogłosi przetarg na realizację inwestycji. Jesienią, już po jego rozstrzygnięciu, możliwe będzie wbicie pierwszej łopaty na placu budowy. Pierwsze samochody powinny przejechać po nowej przeprawie w 2012 roku.

Na początku lutego bieżącego roku toruńska inwestycja została przeniesiona na listę podstawową projektów kluczowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a tym samym uzyskała zapewnienie unijnej dotacji w wysokości 327 mln zł. Aktualnie opracowywana jest inżynieria finansowa trasy mostowej. Pozostałe środki na budowę mogą być pozyskane z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Tę możliwość otrzymania preferencyjnego kredytu miasto rozważa w pierwszej kolejności. Pod uwagę brana jest także emisja obligacji lub zaciągnięcie kredytu w jednym z komercyjnych banków.

W ramach inwestycji ma powstać tzw. Trasa Wschodnia licząca około 4 km. Oprócz samej przeprawy przez Wisłę, która znajdzie się w ciągu drogi krajowej nr 1, powstanie także dwujezdniowa droga, dysponująca dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Wariant ten zakłada, że blisko połowa trasy będzie wiodła po obiektach mostowych (moście głównym i estakadach nad terenami po obu stronach rzeki). Cała Trasa Wschodnia zostanie skomunikowana z układem drogowym Torunia za pomocą węzłów Lubicka i Łódzka.

Podobne wiadomości:

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Polskie drogi 2016-07-15

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

Komentuj:

~romek 2009-03-10

Po tym starym moscie w Toruniu jezdzi sie zupełnie swobodnie jest bardzo szeroki problemem stanowui tranzyt w dalszej części miasta .Trasa na nowej przeprawie bardzo sie przyda .Dalej z Torunia do Włocławka o chyba 60kmzaczyna sie prawidzwy horror.Przejazd przez Włocławek droga dwupasmowa pamietajacą czasy Gierka chyba zbudowana na wyrost ,nalezało by przemyslec wybudowanie obwodnicy tego miasta.Po lewej Zakłady Azotowe po prawej blok 10 pietrowy który kiedys był hotelem dla montazystów z Angli ,czerwoni ogrodzili go wysoka siatką aby zatrzymac swobodna wymiane mysli skad my to znamy (Berlin).Ale wracajac do drogi fatalna dziura na dziurze prawdziwa wizytówka "czerwonego Włocławka" .Tu jakby czas sie zatrzymał dalej az do Ciechocinka i Kowala DW1 poprzecinana pęknieciami.Droga nazywa sie DK 1 czyli najwazniejsza z dróg w kraju.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.