mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Toruń dostanie pieniądze na nowy most

Toruń dostanie pieniądze na nowy most

Sukcesem zakończyły się starania władz Torunia o dofinansowanie budowy drugiego mostu drogowego przez Wisłę, który znajdzie się w ciągu drogi krajowej nr 1. Inwestycja ma być współfinansowana z funduszy europejskich. Na ten cel przewidziano kwotę w wysokości 327 mln zł.

Toruń dostanie pieniądze na nowy most
Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 2 lutego bieżącego roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Marszałek Piotr Całbecki przekazał oficjalną informację na temat dofinansowania budowy nowego mostu przez Wisłę w Toruniu. Inwestycja związana z budową obiektu będzie współfinansowana z funduszy europejskich. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ogłosiło ostateczną wersję listy projektów kluczowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Toruński most znalazł się w podstawowym wykazie projektów, z przewidywaną kwotą dofinansowania w wysokości 327 mln zł.

Zadowolenia z decyzji Ministerstwa Rozwoju Regionalnego nie krył prezydent Torunia Michał Zaleski. Według prezydenta mieszkańcy Torunia mogą odetchnąć z ulgą. Projekt, który jest dla nich najważniejszy (tak deklaruje 89% mieszkańców miasta) wszedł w kolejną fazę realizacji.

Warto przypomnieć, że ostatniego dnia ubiegłego roku do wojewody kujawsko-pomorskiego wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia na budowę nowego mostu drogowego dla Torunia. Jak powiedział wojewoda Rafał Bruski, pozwolenie na budowę zostanie wydane najpóźniej do 3 marca 2009 roku. Chwalił też taktykę i determinację prezydenta Zaleskiego związaną z prowadzeniem przygotowań inwestycji mostowej. Wysoki stan zaawansowania projektu oraz jasne określenie kolejnych etapów związanych z jego realizacją, były dla ministerstwa ważnym argumentem przy podejmowaniu decyzji i przeniesieniu tego zadania na listę podstawową POIiŚ.

Jeżeli nie będzie przeszkód i pozwolenie na budowę zostanie wydane na początku marca, to przetarg na wybór wykonawcy inwestycji zostanie ogłoszony już na przełomie drugiego i trzeciego kwartału bieżącego roku, a realizacja inwestycji powinna się rozpocząć w czwartym kwartale tego roku. Trwają też intensywne prace nad określeniem sposobu finansowania inwestycji w części leżącej po stronie miasta. Toruń będzie korzystać z kredytu lub obligacji miejskich.

W ramach inwestycji ma powstać tzw. Trasa Wschodnia licząca około 4 km. Oprócz samej przeprawy przez Wisłę powstanie także dwujezdniowa droga, dysponująca dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Wariant ten zakłada, że blisko połowa trasy będzie wiodła po obiektach mostowych (moście głównym i estakadach nad terenami po obu stronach rzeki). Cała Trasa Wschodnia zostanie skomunikowana z układem drogowym Torunia za pomocą węzłów Lubicka i Łódzka.

Podobne wiadomości:

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Polskie drogi 2016-08-26

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Komentuj:

~sz 2009-02-05

starego miasta to ty nie zobaczysz z tego mostu

~romek 2009-02-05

Prezydent dopiąl swego,brawo.Tylko te łuki strasznie wielgachne na tle koronkowego krajobrazu starego miasta

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.