mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Toruń dostanie pieniądze na nowy most

Toruń dostanie pieniądze na nowy most

Sukcesem zakończyły się starania władz Torunia o dofinansowanie budowy drugiego mostu drogowego przez Wisłę, który znajdzie się w ciągu drogi krajowej nr 1. Inwestycja ma być współfinansowana z funduszy europejskich. Na ten cel przewidziano kwotę w wysokości 327 mln zł.

Toruń dostanie pieniądze na nowy most
Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 2 lutego bieżącego roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Marszałek Piotr Całbecki przekazał oficjalną informację na temat dofinansowania budowy nowego mostu przez Wisłę w Toruniu. Inwestycja związana z budową obiektu będzie współfinansowana z funduszy europejskich. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ogłosiło ostateczną wersję listy projektów kluczowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Toruński most znalazł się w podstawowym wykazie projektów, z przewidywaną kwotą dofinansowania w wysokości 327 mln zł.

Zadowolenia z decyzji Ministerstwa Rozwoju Regionalnego nie krył prezydent Torunia Michał Zaleski. Według prezydenta mieszkańcy Torunia mogą odetchnąć z ulgą. Projekt, który jest dla nich najważniejszy (tak deklaruje 89% mieszkańców miasta) wszedł w kolejną fazę realizacji.

Warto przypomnieć, że ostatniego dnia ubiegłego roku do wojewody kujawsko-pomorskiego wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia na budowę nowego mostu drogowego dla Torunia. Jak powiedział wojewoda Rafał Bruski, pozwolenie na budowę zostanie wydane najpóźniej do 3 marca 2009 roku. Chwalił też taktykę i determinację prezydenta Zaleskiego związaną z prowadzeniem przygotowań inwestycji mostowej. Wysoki stan zaawansowania projektu oraz jasne określenie kolejnych etapów związanych z jego realizacją, były dla ministerstwa ważnym argumentem przy podejmowaniu decyzji i przeniesieniu tego zadania na listę podstawową POIiŚ.

Jeżeli nie będzie przeszkód i pozwolenie na budowę zostanie wydane na początku marca, to przetarg na wybór wykonawcy inwestycji zostanie ogłoszony już na przełomie drugiego i trzeciego kwartału bieżącego roku, a realizacja inwestycji powinna się rozpocząć w czwartym kwartale tego roku. Trwają też intensywne prace nad określeniem sposobu finansowania inwestycji w części leżącej po stronie miasta. Toruń będzie korzystać z kredytu lub obligacji miejskich.

W ramach inwestycji ma powstać tzw. Trasa Wschodnia licząca około 4 km. Oprócz samej przeprawy przez Wisłę powstanie także dwujezdniowa droga, dysponująca dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Wariant ten zakłada, że blisko połowa trasy będzie wiodła po obiektach mostowych (moście głównym i estakadach nad terenami po obu stronach rzeki). Cała Trasa Wschodnia zostanie skomunikowana z układem drogowym Torunia za pomocą węzłów Lubicka i Łódzka.

Podobne wiadomości:

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Polskie drogi 2016-07-15

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

~sz 2009-02-05

starego miasta to ty nie zobaczysz z tego mostu

~romek 2009-02-05

Prezydent dopiąl swego,brawo.Tylko te łuki strasznie wielgachne na tle koronkowego krajobrazu starego miasta

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.