mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Transportowe priorytety Warszawy przed EURO 2012

Transportowe priorytety Warszawy przed EURO 2012

Odciążenie Okęcia, rozbudowa dróg wojewódzkich, usprawnienie połączeń transportowych Warszawy z regionem - to najważniejsze zadania z zakresu transportu, jakie planują władze Warszawy i Mazowsza w związku z przygotowaniami do Euro 2012.

Do kluczowych inwestycji w infrastrukturę transportową zaliczono m.in:

  • Odciążenie Okęcia za pomocą lotnisk regionalnych na Mazowszu. Regionalne lotniska, z założenia mają obsługiwać tanie linie lotnicze, które są z reguły wybierane przez podróżujących.

  • Stworzenie dobrych i szybkich połączeń kolejowych i drogowych łączących regionalne lotniska ze stolicą. W pierwszej kolejności modernizowane będą drogi: nr 630 Nowy Dwór Mazowiecki – Jabłonna, nr 580 Warszawa – Leszno – Kampinos – Żelazowa Wola – Sochaczew, nr 575 Płock – Nowy Kazuń.


  • Uruchomienie linii kolejowej łączącej nowopowstały Port Lotniczy Warszawa-Modlin ze stolicą i lotniskiem Okęcie.


  • Usprawnienie połączeń transportowych łączących Warszawę i obszar metropolitalny z regionem. Do najważniejszych inwestycji w tym zakresie zaliczono modernizacje m.in. dróg: nr 634 Warszawa – Zielonka – Wołomin – Miąse – Tłuszcz – Wólka Kozłowska; nr 719 Warszawa – Pruszków – Żyrardów – Kamion; nr 721 Nadarzyn – Piaseczno – rz. Wisła – Wiązowna – Duchnów; nr 724 Warszawa – Konstancin – Jeziorna – Góra Kalwaria.


  • Rozwój nowoczesnego transportu publicznego miejskiego i podmiejskiego (budowa II linii metra, modernizacja i rozbudowa WKD i SKM, linii tramwajowych i integracja systemu transportu szynowego, budowa parkingów „Park&Ride”, zwiększenie liczby połączeń, modernizacja i zakup taboru).


  • Utworzenie ekspresowej obwodnicy Warszawy na odcinku węzeł „Puławska” – węzeł „Lubelska”, uzupełnienie obwodnicy drogą ekspresową S8/S7 węzeł Opacz – węzeł Paszków wraz z powiązaniami z drogą krajową nr 7 w węźle Magdalenka oraz budowę drogi ekspresowej S17 na odcinku węzeł „Marki” – węzeł „Lubelska”.

Władze Warszawy i Mazowsza dokonały już wstępnego przeglądu możliwych źródeł finansowania projektów związanych z organizacją Euro 2012. Samorządy widzą możliwości finansowania tych inwestycji zarówno ze środków własnych, jak i z funduszy strukturalnych, będących w dyspozycji samorządu województwa (Regionalny Program Operacyjny) i Rządu (w szczególności – Program Infrastruktura i Środowiska).

Przeczytaj także:

Szansa na lepsze podwarszawskie drogi (2007-03-27)

Plany inwestycyjne Mazowsza na 2007 rok (2007-01-12)

 


Podobne wiadomości:

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

Komentuj:

~dziecinów cow city cattletown krowiorze 2008-02-09

Dlaczego przebudowy 801 nie zaliczyli do priorytetów?

~z miasta 2007-05-10

wiadomo jakie są priorytety, od kilkudziesięciu lat conajmniej, ...może by zacząć jednak coś budować a nie pasjonować się kolejną zmianą planów na papierze, ...tak bym chciał usłyszeć że wokół Warszawy coś poważnego zaczyna się budować, nie tylko przepychanki i kto ładniej opowiada......

~Zyga 2007-05-10

Regionalne lotniska na Mazowszu to Modlin i Sochaczew, w mniejszym stopniu Radom. Kluczowym pozostaje Modlin. Odnosząc się do artykułu to modernizacja drogi wojewódzkiej 575 (Płock - Nowy Kazuń) prędko nie ruszy. Jest konflikt z Natura 2000. Zamiast tego powinno się rozpocząć modernizację krajowej 62 (Zakroczym - Płock - Włocławek). Ta droga połączyłaby Modlin z autostradą A-1.

~krzysztof 2007-05-10

regionalne lotniska na mazowszu.... a mialo byc zdaje sie jakies drugie duze lotnisko niedaleko warszawy, w modlinie zdaje sie, to co juz sie z tego pomyslu wycofa;li??

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.