mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Transportowy model symulacyjny miasta Gdańska

Transportowy model symulacyjny miasta Gdańska

Jakie natężenie ruchu będzie w Gdańsku w 2015, 2025 i 2035 roku? I czemu właściwie służyć mają te prognozy? Powstał "Transportowy model symulacyjny miasta Gdańska" - narzędzie do wykonywania prognoz i analiz transportowych, pozwalających na nowoczesne planowanie i zarządzanie systemem transportowym.

Transportowy model symulacyjny miasta Gdańska
- To bardzo przydatne narzędzie, które ma pomóc analizować istniejące zjawiska i zachowania komunikacyjne mieszkańców, a przez to generować pomysły na planowanie i rozwój systemów i układów transportowych - podkreśla zastępca prezydenta Gdańska, ds. polityki przestrzennej, Wiesław Bielawski.

Transportowy model symulacyjny Gdańska (TMS) stworzony został przez Biuro Rozwoju Gdańska przy współpracy z jednostkami miejskimi oraz konsultacji pracowników naukowych i drogowców z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Krakowskiej, Fundacji Rozwoju Inżynierii Lądowej oraz Biura Inżynierii Komunikacyjnej w Gdańsku.

TMS ma szerokie, praktyczne zastosowanie m.in. przy planowaniu systemów transportowych, projektowaniu układów transportowych, zarządzaniu systemami transportowymi, procesie wnioskowania o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej przy opracowywaniu analiz kosztów i korzyści dla projektów inwestycyjnych w sektorze transportu.

- Za pomocą opracowanego modelu istnieje możliwość zamodelowania wpływu nowych inwestycji drogowych na układ dróg lokalnych, np. budowa ulicy nowej Świętokrzyskiej spowoduje ok. 60% spadek natężenia ruchu na istniejącej ulicy Świętokrzyskiej. Analizy takie pomagają w wyborze wariantu rozwoju układu transportowego miasta, także w wymiarze lokalnym - tłumaczy Tomasz Budziszewski z Biura Rozwoju Gdańska.

Prezentowany model daje też możliwości oceny efektywności realizacji inwestycji w zakresie transportu zbiorowego. Dobrze obrazuje to rozwój sieci tramwajowej w dzielnicy Gdańsk Południe - każdy kolejny odcinek linii tramwajowej oddany do użytku podnosi efektywność (wzrost potoku pasażerskiego) sieci w tym rejonie. I tak w 2009 roku liczba pasażerów podróżujących w godzinie szczytu popołudniowego tramwajem w al. Armii Krajowej wynosiła ok. 900 pasażerów na jeden kierunek. Po uruchomieniu linii w al. V. Havla liczba ta wzrosła do ok. 1300 pasażerów na jeden kierunek w godzinie szczytu popołudniowego. Na podstawie modelu prognozuje się, że w roku 2025, w przypadku kontynuowania budowy układu linii tramwajowych w dzielnicy Gdańsk Południe, liczba ta może wzrosnąć do ok. 2200 pasażerów na jeden kierunek w godzinie szczytu popołudniowego

Podstawą do budowy TMS były kompleksowe badania ruchu wykonane w Gdańsku w 2009 roku. Wyniki badań stanowią bardzo bogatą bazę danych o zachowaniach transportowych mieszkańców Gdańska.

TMS zbudowano w oparciu o program Visum firmy PTV, który od kilku lat jest jednym z najpopularniejszych w Polsce oraz Europie narzędziem do modelowania zachowań transportowych mieszkańców i prognozowania ruchu.
Tematy w artykule: pomorskie Gdańsk

Podobne wiadomości:

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku gotowy. Kiedy pojadą nim kierowcy?

Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku gotowy....

Polskie drogi 2015-12-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.