mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Trasa Generalska w Białymstoku

Trasa Generalska w Białymstoku

W Białymstoku powstaje Trasa Generalska, czyli ponad 12 km drogi szybkiego ruchu, która przeprowadzi tranzyt przez miasto. Nazwa szlaku pochodzi od modernizowanych ulic, które się na niego składają. Są to ul. Gen. Andersa, Gen. Kleeberga, Gen. Maczka i przedłużenie Maczka do ul. Baranowickiej w kierunku przejścia drogowego w Bobrownikach.

Trasa Generalska w Białymstoku
Trasa Generalska to 12,3 km drogi dostosowanej do ruchu przyspieszonego. Pobiegnie przez nią ruch tranzytowy. Dziś odbywa się on przez centrum miasta, tak zwaną Trasą Kopernikańską. Trasa Generalska umożliwi szybszy, bezpieczniejszy i nieuciążliwy dla mieszkańców ruch przelotowy w granicach miasta. – Nowa droga będzie dwupasmowa, z dwoma albo trzema pasami ruchu w jednym kierunku. Przejazdy nad drogami i torami będą bezkolizyjne, dwupoziomowe. Będzie można tędy jechać szybciej, z prędkością 70 km/h – mówi Beata Gieleżyńska z Zarządu Dróg i Inwestycji Miejskich w Białymstoku.


Budowa Trasy Generalskiej rozpoczęła się w grudniu 2009 r. We wrześniu 2011 r oddano do użytku jej pierwszy odcinek, czyli ul. Gen. St. Maczka. Przebudowa ul. Gen. Wł. Andersa i jej przedłużenia do ul. Baranowickiej w kierunku granicy zakończy się w 2013 r. Wówczas zmodernizowana Andersa połączy się z drogą krajową nr 65.

Budowa całości Trasy Generalskiej będzie trwała 5 lat, do 2014 roku, kiedy zakończy się modernizacja ul. Kleeberga. Przedsięwzięcie, na którą składają się cztery projekty, będzie kosztowało ponad 454 mln zł, z czego 331 mln zł będzie pochodziło z Programu Rozwój Polski Wschodniej.

Dzięki Programowi Rozwój Polski Wschodniej w Białymstoku powstało też przedłużenie ul. Piastowskiej. Oddane do użytku w lipcu 2012 r., łączy Trasę Kopernikańską z powstającą Trasą Generalską.

Ul. Gen. Kleeberga, ostatnia część trasy

17 października 2012 r. została podpisania ostatnia z czterech umów na Trasę Generalską, umowa o dofinansowanie „Przebudowy ul. Gen. F. Kleeberga w Białymstoku”.

Budowa Kleeberga będzie kosztowała 93,7 mln zł, dofinansowanie z Programu Rozwój Polski Wschodniej wyniesie ponad 64 mln zł. – Jesteśmy na etapie wyłaniania wykonawcy tej drogi, trwa procedura przetargowa – mówi Beata Gieleżyńska. – Liczymy, że roboty rozpoczną się w marcu 2013 r., a zakończą jesienią 2014 r.

Projekt „Przebudowa ul. Gen. F. Kleeberga w Białymstoku” przewiduje budowę skrzyżowań dwupoziomowych z estakadami nad ul. H. Kołłątaja i Przędzalnianą oraz nad ul. Narodowych Sił Zbrojnych. Powstanie wiadukt nad torami kolejowymi, a także drogi dojazdowe, ścieżki rowerowe, oświetlenie, sieć wodociągowa i chodniki.

Podobne wiadomości:

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Po ośmiu latach przyszedł czas na następcę Skody Yeti. Nowy model zmienił się tak bardzo, że otrzymał nową nazwę - Karoq. Znamy już pierwsze szczegóły na temat kompaktowego SUV-a z Mlada Boleslav.