mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Trasa Kwiatkowskiego

Trasa Kwiatkowskiego

Trasa Kwiatkowskiego, etap III - czyli 2,5 km estakada, łącząca istniejącą już arterię z obwodnicą trójmiasta, w konsekwencji zaś - z siecią dróg krajowych i międzynarodowych, to obok rozbudowy ul. Janka Wiśniewskiego (etap II) to dwa najważniejsze w Gdyni projekty drogowe.

Trasa Kwiatkowskiego

Projekty te mają kluczowe znaczenie dla usprawnienia dostępu do portu oraz usprawnienie podstawowego układu komunikacyjnego miasta.

Komisja Europejska wydała decyzję, potwierdzającą wysokość współfinansowania przez Unię Europejską budowy gdyńskiej Trasy Kwiatkowskiego - na kwotę 40,643 234 36 mln EUR (189 mln zł), czyli 75 proc. całkowitych wydatków publicznych wynoszących 54,190 978 mln EURO. Jest to pierwszy w Polsce, duży projekt, na który Komisja Europejska przyznała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Decyzja Komisji Europejskiej (wydana 1 kwietnia 2005 r.) była konieczna ze względu na skalę przedsięwzięcia - całkowity koszt kwalifikowany Trasy Kwiatkowskiego przekracza 50 mln euro.

Przygotowania do realizacji tych niezwykle skomplikowanych projektów, trwały od kilku lat. Obejmowały opracowanie dokumentacji, wykup nieruchomości, uchwalenie planu przestrzennego zagospodarowania, uzyskanie pozwoleń na budowę, przygotowanie wniosków o dofinansowanie wraz z kompletem wymaganych załączników.

Wnioski o dofinansowanie zostały złożone w Ministerstwie Infrastruktury 8 kwietnia 2004 r. Komitet Sterujacy SPO-Transport zatwierdził projekty do dofinansowania - już w czerwcu 2004, akceptując dotacje w wysokości 51,5 mln zł dla ul. Janka Wiśniewskiego i 189 mln zł dla Trasy Kwiatkowskiego. Stosowny wniosek do UE został złożony przez miasto 30 lipca 2004 r.

Decyzja o dotacji UE na Trasę Kwiatkowskiego to nie pierwsze decyzja o środkach uzyskanych przez Gdynie z funduszy strukturalnych UE, po wejściu Polski do Unii. Gdynia - uzyskała także środki unijne w ubiegłym roku - kwotę 21,5 mln zł na "Rozwój proekologicznego transportu publicznego" z EFRR.
 
Dotychczas z funduszy strukturalnych UE przyznano Gdyni dofinansowanie w wysokości 262 mln zł, przy czym wszystkie środki pochodzą z centralnej puli, znajdującej się w dyspozycji Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Gospodarki.


 


Podobne wiadomości:

Obwodnica Kościerzyny już otwarta

Obwodnica Kościerzyny już otwarta

Polskie drogi 2017-10-02

S6 z Ustronia sięgnie po Koszalin

S6 z Ustronia sięgnie po Koszalin

Polskie drogi 2015-11-04

Komentuj:

~qwe 2007-07-10

pikador3c - a ile na 100 ciezarówek bedzie jechac na szczecin? 5? moze 7? wszyscy beda walic na poludnie. a na rumie jechac przez osowa to gratuluje....

~pikador3c 2006-12-16

m - tez tak myslalem ale to nic - chodzi o to by tiry jechaly w kierunku szczecina nie przez rumie,rede,w-wo tylko zeby wlasnie pojechaly do wezla wysoka ( osowa ) a tam dalej, planowana droga leborska ( kaszubska ) dopiero w bozepolu dojechac do drogi krajowej nr.6 . po za tym zjazd z estakady "w lewo" ( do chylonii ) bylby trudny technicznie a po za tym podrazalby ta cala inwestycje. bogu dzieki ze sie udalo toto w koncu chocby zaczac i budowa idzie pelna para. tak "pelna" ze jak bylem tam po 2,5 mies. od jej rozpoczecia to szczerze powiem ze w zyciu nie widzialem taaaaakiego postepu... ;) to calkiem fajny i pouczajacy spacer.

~m 2006-09-19

A dlaczego w projekcie nie ma pełnego węzła, a tylko wjazd z obwodnicy z kierunku południowego? Znowu ktoś nie dopatrzył, czy uda się w ten sposób zaoszczędzić 90 mln euro, tak jak przy przebudowie A-4 (oszczędność powstała dzięki temu, że nie ma utwardzonego pobocza)? No ale dobre i to na początek.

~sssssss 2006-08-14

szkoda gadac,wreszcie po tylu latach tiry wreszcie z portu beda omijac miasto.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.