mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Trasa Północna Zielonej Góry

Trasa Północna Zielonej Góry

Oddana obwodnica Wilkanowa jest kolejnym fragmentem obejścia Zielonej Góry. Fragmentem o tyle istotnym, gdyż domykający istniejącą już Trasę Północno-Zachodnią w Zielonej Górze tworząc pełną obwodnicę miasta, a co za tym idzie, pozwalając na jego całkowite ominięcie przez ruch tranzytowy.

Trasa Północna Zielonej Góry

Obwodnica powstała w ciągu drogi krajowej nr 27 prowadzącej od przejścia granicznego w Przewozie - poprzez Żary, Nowogród Bobrzański - do Zielonej Góry. Dotychczas pojazdy nadjeżdżające z kierunku Żar, a udające się w głąb kraju zmuszone były do przejechania przez centrum Zielonej Góry. Podobnie wyglądał ruch od strony Poznania, Szczecina, czy Wrocławia (droga krajowa nr 32 i nr 3). Kierowcy jadący się w stronę Żar, lub przejść granicznych w Przewozie, Zasiekach, Łęknicy, Olszynie, także musieli przejechać przez miasto. Pełne obejście Zielonej Góry pozwala na jego całkowite ominięcie przez ruch tranzytowy. Jadący obwodnicą ominą również wieś Wilkanowo. Początek obejścia przyjęto na skrzyżowaniu ul. Aleja Wojska Polskiego z drogą Nr 32 Gubin - Zielona Góra, gdzie powstało rondo. Koniec trasy wytyczono na przecięciu z drogą krajową Nr 27 pomiędzy Świdnicą a Wilkanowem.

Oddanie tego odcinka drogi do użytku ułatwi pracę przewoźnikom i poprawi bezpieczeństwo pieszych w mieście. Korzystny wpływ będzie miało również na drogi miejskie, które dewastowane były przez ciężki transport samochodowy. Na poprawę wspomnianych warunków niewątpliwie mają nadzieję władze miasta Zielona Góra, które występują jako współinwestor tego zadania obok zielonogórskiego Oddziału GDDKiA, ponosząc tym samym część kosztów (1 mln euro) związanych z budową. Realizacja obwodnicy przyjęta była do programu Phare 2001.

Trwająca prawie 18 miesięcy budowa pochłonęła niemal 4,5 mln euro netto, z czego 2 mln euro pochodziło z UE w ramach programu PHARE. Parametry oddawanej trasy o długości 4,97 km zostały dostosowane do standardów unijnych: nośność jej wynosi 115 kN/oś, jezdnia ma szerokość 8 metrów (dwa 3,5 metrowe pasy ruchu plus półmetrowe opaski z obu stron).

W ramach zadania wykonano drogę długości 4,9 km wraz z trzema skrzyżowaniami, wiadukt drogowy nad linią kolejową Zielona Góra - Żagań, przełożenie ok.1,5 km odcinka drogi gminnej i odcinków dróg leśnych, kanalizację deszczową i oświetlenie oraz przebudowę linii energetycznych i telekomunikacyjnych.

Na odcinku o długości 1,3 km droga przebiega po terenie przekształconym przez szkody górnicze w postaci szeregu zamkniętych i wydłużonych obniżeń terenu. Są to pozostałości po prowadzonej na przełomie XIX i XX wieku podziemnej eksploatacji węgla brunatnego w kopalni Słone.

Podczas prowadzonych na trasie przyszłej obwodnicy Wilkanowa wyprzedzających, ratowniczych badań wykopaliskowych natknięto się na niewielką osadę (obozowisko) ludności kultury ceramiki sznurowej (około 1900 p.n.e.). Odsłonięto kilkanaście obiektów tej kultury i bogaty materiał zabytkowy zarówno ceramiczny, jak i krzemienny. Odkrycie to zaliczono do najważniejszych odkryć archeologicznych 2003 roku w skali całego województwa lubuskiego, ponieważ ludność tej kultury prowadziła koczowniczy tryb życia, w związku z czym osiedlała się na krótko, zostawiając po sobie nieliczne ślady.

Przeczytaj także:

Trzy etapy żarskiej obwodnicy  (2005-12-12)

A-18 nabiera kształtów (2005-12-02)

S3 Szczecin - Gorzów w 2009 r. (2005-11-28)

Mostowa inicjatywa polsko-niemiecka (2005-04-21)


 


Podobne wiadomości:

S3 Sulechów - Zielona Góra: podpisano umowę

S3 Sulechów - Zielona Góra: podpisano umowę

Polskie drogi 2016-02-23

Przetargi na dwie nowe inwestycje w woj. mazowieckim

Przetargi na dwie nowe inwestycje w woj....

Polskie drogi 2015-10-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną ? nowe Subaru XV!