mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Trudności z rozbudową DW 776 Busko - granica Małopolski

Trudności z rozbudową DW 776 Busko - granica Małopolski

We wrześniu 2011 roku ruszyła długo oczekiwana inwestycja rozbudowy drogi z Buska Zdroju do granicy z województwem małopolskim. Krakowska firma Budostal-5 zajmująca się realizacją inwestycji przerwała jednak prace i rozpoczęła procedurę upadlościową. Inwestor, którym jest Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich zmuszony jest szukać innego wykonawcy.

Trudności z rozbudową DW 776 Busko - granica Małopolski
Projekt zakładał generalną modernizację drogi wojewódzkiej nr 776 wraz z rozbudową czterech i remontem trzech obiektów mostowych na terenie gmin Kazimierza Wielka, Czarnocin, Złota, Wiślica oraz Busko-Zdrój.

- Droga 776 od początku rodziła się w bólach. Wydawało się, że kiedy podpisaliśmy umowę z wykonawcą na rozpoczęcie robót, jest to moment przełomowy i teraz już wszystko będzie sie układać bardzo dobrze. Tym bardziej, że procedura sprawdzania wykonawcy przebiegła pomyślnie i jednocześnie mieliśmy dobre rekomendacje od sąsiednich województw. Niestety dość szybko okazało się, że firma ma problemy – informuje Jan Maćkowiak, członek Zarządu Województwa.

- Jednym z ważniejszych punktów na tej drodze jest remont obiektu mostowego w Wiślicy na rzece Nidzie. Okazało się, że tam, zgodnie z decyzją środowiskową roboty można prowadzić tylko od października do kwietnia. Firma tych robót nie wykonywała, nie zabezpieczyli robót na okres zimowy, pomimo wielokrotnych wezwań. Ruch odbywał się cały czas w systemie wahadłowym. Inwestor wzywał wielokrotnie do przyśpieszenia wykonania robót. Niestety okazało się, że firma zamiast wykonać zaplanowane na 2011 rok 25% robót, zrealizowała jedynie 2%. Uznaliśmy więc, że zaistniała konieczność odstąpienia z winy wykonawcy od umowy i tak zrobiliśmy. Wykonawca został wezwany do zapłacenia kar umownych, a my rozpoczęliśmy inwentaryzacje wykonanych robót po to, żeby móc skorygować specyfikację istotnych warunków zamówienia i ogłosić nowy przetarg – dodaje Maćkowiak.

Umowa z firmą rozwiązana została 3 stycznia. Do końca tego tygodnia mają zostać zakończone prace związane z inwentaryzacją i w najbliższy poniedziałek ma ogłoszony przetarg na nowego wykonawcę. - Procedura potrwa zgodnie z prawem zamówień publicznych, czyli 40 dni. Po tym okresie przyjmiemy oferty, sprawdzimy je i dokonamy wyboru. Uważam, że na przełomie marca i kwietnia powinniśmy mieć już nowego wykonawcę – informuje Damian Urbanowski, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach.

Inwestor dokonał już prac mających na celu zabezpieczenie terenu inwestycji. Ruch na drodze 776 jest jednak nadal utrudniony, szczególnie na odcinku Kazimierza Wielka do granic województwa. Są tam cztery odcinki, na których ruch odbywa się tylko jedną połówką jezdni. - Cały czas jesteśmy w kontakcie ze starostą kazimierskim i na bieżąco staramy się odpowiednio korygować ruch drogowy – zapewnia dyrektor ŚZDW.

Podobne wiadomości:

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Polskie drogi 2016-07-15

S7 Kraków - Warszawa: uruchomiono kolejny odcinek

S7 Kraków - Warszawa: uruchomiono kolejny...

Polskie drogi 2017-07-13

Komentuj:

~buskowianeczka 2012-01-25

A tiry jeżdzą przez zdrój. Wstyd dla miasta ,że kłamie kuracjuszy i bierze klimatyczne za jeżdżące tiry.Wstydzcie się gospodarze Buska Zdroju.

dajan55 2012-01-20

Tak to jest jak wygrywa najtańszy (iluzorycznie) a nie najlepszy !

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.