mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Trwa budowa obwodnicy Bełchatowa

Trwa budowa obwodnicy Bełchatowa

Postęp prac na budowanej obwodnicy Bełchatowa jest widoczny. Wykonawca inwestycji, firma Budimex, prowadzi już prace ziemne. Nową drogą kierowcy powinni pojechać w pierwszej połowie 2017 roku.

Trwa budowa obwodnicy Bełchatowa
Umowa na realizację obwodnicy Bełchatowa w ciągu drogi krajowej nr 74 (dawna droga krajowa nr 8), opiewająca na kwotę 119,4 mln zł netto, została podpisana ostatniego dnia ubiegłego roku. Budimex ma 19 miesięcy na realizację tej inwestycji, tak więc, nie wliczając okresów zimowych (od 15 grudnia do 15 marca), obwodnica Bełchatowa powinna być przejezdna w pierwszej połowie 2017 r.

Obwodnica odciąży centrum Bełchatowa od ruchu tranzytowego oraz usprawni przejazd na trasie Wrocław – Warszawa drogą krajową nr 74. Zostanie poprowadzona przez Ludwików, Domiechowice, Ławy, Zawady, Kałduny, Dobrzelów, Helenów i zachodnie obrzeża Bełchatowa. Obwodnica będzie liczyć 11 kilometrów i będzie klasy GP (klasa główna ruchu przyspieszonego) w systemie 2+1.

Ponadto zadanie obejmuje budowę czterech węzłów drogowych (dwa na skrzyżowaniu z dawnym przebiegiem drogi krajowej nr 8, pozostałe na przecięciu z drogą wojewódzką 484 i 485), przebudowę oraz rozbudowę odcinków dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich, które będą przecinać obwodnicę, budowę oraz przebudowę dróg dojazdowych i wewnętrznych, ciągów pieszych, przepustów drogowych i odwodnienia, a także trzech wiaduktów nad obwodnicą i sześciu w ciągu obwodnicy (w tym jednego przejścia dla zwierząt) oraz mostu nad rzeką, drogą gminną i drogami wewnętrznymi.

Po czterech miesiącach od podpisania umowy postęp prac na budowie obwodnicy Bełchatowa jest widoczny. W lutym zakończyła się wycinka drzew. Dobiegły końca prace wyburzeniowe. Wzdłuż budowanej obwodnicy powstały drogi technologiczne. Obecnie trwają rozbiórki elementów dróg, ogrodzeń i przepustów. Sukcesywnie przebudowywane są kolizje sanitarne, kanalizacji deszczowej, melioracyjne, teletechniczne i energetyczne. Na części obwodnicy został już zdjęty humus (żyzna warstwa gleby). Rozpoczęły się także roboty ziemne – wykonywanie wykopów i nasypów. Tu poziom zaawansowania prac wynosi odpowiednio 10 i 20 proc.

Równocześnie prowadzone są prace związane z odwodnieniem i wzmocnieniem korpusu drogowego. Trwa budowa dróg dojazdowych, na niektórych odcinkach została już ułożona podbudowa z kruszywa. Na drogach wojewódzkich (484 i 485) budowane są bajpasy, którymi podczas prowadzenia prac zostanie poprowadzony ruch. Postęp prac jest także widoczny na przyszłych obiektach mostowych, gdzie są budowane podpory, ławy fundamentowe oraz zbrojenia.

Podobne wiadomości:

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

Targi Motoryzacyjne Genewa 2015: Ferrari 488...

auto motor i sport 2015-03-04

Styliści nowego Ferrari 488 GTB mieli bardzo trudne zadanie. Musieli stworzyć auto, które będzie jak najlepiej wykorzystywało pęd powietrza, dociskając go do podłoża, a tym samym sprawić, by było piękne, bo to przecież Ferrari. Czy im się udało? Odpowiedzcie sobie sami, oglądając zdjęcia prosto z Targów Motoryzacyjnych w Genewie.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Rekordowa sprzedaż samochodów w Polsce. Skoda znów numerem jeden
Rekordowa sprzedaż samochodów w Polsce. Skoda znów numerem jeden
Rok 2017 był najlepszym dla polskich dealerów w XXI wieku. Przez dwanaście miesięcy zarejestrowano nad Wisłą 483 195 samochodów. Po raz ostatni podobny wynik odnotowano w 1999 roku.