mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Trwają badania w celu wyjaśnienia kradzieży na A1

Trwają badania w celu wyjaśnienia kradzieży na A1

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła specjalną kontrolę jakości wykonania podbudowy autostrady A1 w okolicach Bytomia. W piątek po południu a także w weekend pobierane były próbki z autostrady. Obecnie trwa ich technologiczne badanie. Próbki są obecnie badane w celu ostatecznego wyjaśnienia, czy mogło dochodzić do kradzieży dolomitu z jezdni budowanej autostrady.

Trwają badania w celu wyjaśnienia kradzieży na A1
Specjaliści z Laboratorium Drogowego oddziału GDDKiA w Kielcach pobrali około 30 próbek, każdą o wadze od 30 do 60 kg. Próbki pobrano z okolic budowanej autostrady, skąd według wstępnych informacji kradziono cenne materiały budowlane, a także z jezdni drogi oraz wyrywkowo z innych odcinków budowanej autostrady. Laboratorium pobrało jeszcze próbki oraz przeprowadza badania nośności używając specjalistycznego sprzętu VSS.

Specjaliści z laboratorium otrzymali od nadzoru inwestycji dokumentację projektową, w której wymienione są między innymi materiały, jakie powinny być użyte do budowy drogi. Materiały z odwiertów posłużą do określenia czy warstwy wzmocnienia podbudowy nawierzchni są wykonane z materiału zgodnego z dokumentacją. W sobotę wieczorem materiały dotarły do kieleckiego laboratorium. Od poniedziałku są badane. Badanie potrwa co najmniej kilka dni. Próbki muszą być m.in. wypłukane, wysuszone i poddane badaniom specjalistycznym sprzętem.

Pracę na miejscu zdarzenia rozpoczęła też specjalna grupa kontrolna GDDKiA, która zweryfikuje związaną z budową dokumentację, w tym m.in. dokumenty dotyczące akceptacji wbudowania materiałów w autostradę. Szczególnym monitoringiem zostaną objęte działania zewnętrznego inżyniera kontraktu – firmy Arcadis, którego zadaniem jest kontrolowanie działań wykonawcy prac.

Wyniki prac badawczych Laboratorium Drogowego w Kielcach powinny być znane jeszcze w tym tygodniu – zapewnia GDDKiA.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Audi A1 z pakietem od Abt

auto motor i sport 0000-00-00

Audi A1 – nadchodzi nowa moda

auto motor i sport 0000-00-00

Już niedługo pokazanie się w mieście za kierownicą takiego auta jak Audi A8, Q7 czy R8 może być obciachowe. Na topie mają być zwinne i przyjazne dla środowiska auta, na przykład... Audi A1.

Komentuj:

~Gdyby tego rodzaju "lotne" kontrole przeprowadzano 2010-09-06

na budowach drog w calym kraju, to nielibysmy jedne z najlepszych drog w europie. Skoro udalo sie z inspekcja ruchu drogowego, to czemu mialoby sie nie udac z kontrola jakosci i zgodnosci z projektem przy budowach drog? Powolanie takiego organu kosztowaloby o wiele mniej, a zyski w postaci drog lepszej jakosci, bylyby ogromne. Nie moge pojac, czemu tak sie nie dzieje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Volkswagen Jetta - niedostępny w Europie
Nowy Volkswagen Jetta - niedostępny w Europie
Na targach w Detroit zadebiutował właśnie jeden z najważniejszych modeli dla koncernu Volskwagen. Kolejne wcielenie Jetty lada moment trafi na ulice za wielką wodą.