mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Trwają badania w celu wyjaśnienia kradzieży na A1

Trwają badania w celu wyjaśnienia kradzieży na A1

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła specjalną kontrolę jakości wykonania podbudowy autostrady A1 w okolicach Bytomia. W piątek po południu a także w weekend pobierane były próbki z autostrady. Obecnie trwa ich technologiczne badanie. Próbki są obecnie badane w celu ostatecznego wyjaśnienia, czy mogło dochodzić do kradzieży dolomitu z jezdni budowanej autostrady.

Trwają badania w celu wyjaśnienia kradzieży na A1
Specjaliści z Laboratorium Drogowego oddziału GDDKiA w Kielcach pobrali około 30 próbek, każdą o wadze od 30 do 60 kg. Próbki pobrano z okolic budowanej autostrady, skąd według wstępnych informacji kradziono cenne materiały budowlane, a także z jezdni drogi oraz wyrywkowo z innych odcinków budowanej autostrady. Laboratorium pobrało jeszcze próbki oraz przeprowadza badania nośności używając specjalistycznego sprzętu VSS.

Specjaliści z laboratorium otrzymali od nadzoru inwestycji dokumentację projektową, w której wymienione są między innymi materiały, jakie powinny być użyte do budowy drogi. Materiały z odwiertów posłużą do określenia czy warstwy wzmocnienia podbudowy nawierzchni są wykonane z materiału zgodnego z dokumentacją. W sobotę wieczorem materiały dotarły do kieleckiego laboratorium. Od poniedziałku są badane. Badanie potrwa co najmniej kilka dni. Próbki muszą być m.in. wypłukane, wysuszone i poddane badaniom specjalistycznym sprzętem.

Pracę na miejscu zdarzenia rozpoczęła też specjalna grupa kontrolna GDDKiA, która zweryfikuje związaną z budową dokumentację, w tym m.in. dokumenty dotyczące akceptacji wbudowania materiałów w autostradę. Szczególnym monitoringiem zostaną objęte działania zewnętrznego inżyniera kontraktu – firmy Arcadis, którego zadaniem jest kontrolowanie działań wykonawcy prac.

Wyniki prac badawczych Laboratorium Drogowego w Kielcach powinny być znane jeszcze w tym tygodniu – zapewnia GDDKiA.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 78 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 rusza na wschód

Autostrada A2 rusza na wschód

Polskie drogi 2017-07-26

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie realizacji

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie...

Polskie drogi 2017-07-26

Wykonawca jednego z czterech budowanych obecnie odcinków autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice zadeklarował zrealizowanie 50 proc. prac. Kierowcy pojadą tamtędy najwcześniej w 2019 roku.

Komentuj:

~Gdyby tego rodzaju "lotne" kontrole przeprowadzano 2010-09-06

na budowach drog w calym kraju, to nielibysmy jedne z najlepszych drog w europie. Skoro udalo sie z inspekcja ruchu drogowego, to czemu mialoby sie nie udac z kontrola jakosci i zgodnosci z projektem przy budowach drog? Powolanie takiego organu kosztowaloby o wiele mniej, a zyski w postaci drog lepszej jakosci, bylyby ogromne. Nie moge pojac, czemu tak sie nie dzieje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Znamy polski cennik Citroena C3 Aircross
Znamy polski cennik Citroena C3 Aircross
Francuski producent mocno rozwija gamę crossoverów. Do oferty dołącza kompaktowy SUV – C3 Aircross. Klienci mogą już zamawiać u polskich dealerów przedpremierowe egzemplarze.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech