mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Trwają badania w celu wyjaśnienia kradzieży na A1

Trwają badania w celu wyjaśnienia kradzieży na A1

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła specjalną kontrolę jakości wykonania podbudowy autostrady A1 w okolicach Bytomia. W piątek po południu a także w weekend pobierane były próbki z autostrady. Obecnie trwa ich technologiczne badanie. Próbki są obecnie badane w celu ostatecznego wyjaśnienia, czy mogło dochodzić do kradzieży dolomitu z jezdni budowanej autostrady.

Trwają badania w celu wyjaśnienia kradzieży na A1
Specjaliści z Laboratorium Drogowego oddziału GDDKiA w Kielcach pobrali około 30 próbek, każdą o wadze od 30 do 60 kg. Próbki pobrano z okolic budowanej autostrady, skąd według wstępnych informacji kradziono cenne materiały budowlane, a także z jezdni drogi oraz wyrywkowo z innych odcinków budowanej autostrady. Laboratorium pobrało jeszcze próbki oraz przeprowadza badania nośności używając specjalistycznego sprzętu VSS.

Specjaliści z laboratorium otrzymali od nadzoru inwestycji dokumentację projektową, w której wymienione są między innymi materiały, jakie powinny być użyte do budowy drogi. Materiały z odwiertów posłużą do określenia czy warstwy wzmocnienia podbudowy nawierzchni są wykonane z materiału zgodnego z dokumentacją. W sobotę wieczorem materiały dotarły do kieleckiego laboratorium. Od poniedziałku są badane. Badanie potrwa co najmniej kilka dni. Próbki muszą być m.in. wypłukane, wysuszone i poddane badaniom specjalistycznym sprzętem.

Pracę na miejscu zdarzenia rozpoczęła też specjalna grupa kontrolna GDDKiA, która zweryfikuje związaną z budową dokumentację, w tym m.in. dokumenty dotyczące akceptacji wbudowania materiałów w autostradę. Szczególnym monitoringiem zostaną objęte działania zewnętrznego inżyniera kontraktu – firmy Arcadis, którego zadaniem jest kontrolowanie działań wykonawcy prac.

Wyniki prac badawczych Laboratorium Drogowego w Kielcach powinny być znane jeszcze w tym tygodniu – zapewnia GDDKiA.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~Gdyby tego rodzaju "lotne" kontrole przeprowadzano 2010-09-06

na budowach drog w calym kraju, to nielibysmy jedne z najlepszych drog w europie. Skoro udalo sie z inspekcja ruchu drogowego, to czemu mialoby sie nie udac z kontrola jakosci i zgodnosci z projektem przy budowach drog? Powolanie takiego organu kosztowaloby o wiele mniej, a zyski w postaci drog lepszej jakosci, bylyby ogromne. Nie moge pojac, czemu tak sie nie dzieje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.