mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Trwają prace nad ostatnim etapem obejścia Opola

Trwają prace nad ostatnim etapem obejścia Opola

Północna obwodnica ma być rozwiązaniem problemu komunikacyjnego miasta Opola na drodze będącej częścią III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego omunikacyjnej. Do zamknięcia obwodnicy w pełne obejście śródmieścia w ciągu drogi 94 brakuje zaledwie 3,5 km.

Trwają prace nad ostatnim etapem obejścia Opola

Obecnie droga krajowa nr 94 przebiega przez śródmieście Opola. Na odcinku śródmiejskim długości ponad 15 km. ruch lokalny podstawowego układu komunikacyjnego miasta nakłada się z ruchem tranzytowym drogi 94, która jest jedyną alternatywną drogą do autostrady A4.

Znaczną poprawę warunków odczuli kierowcy i mieszkańcy po zrealizowaniu obwodnicy płn. na odcinku od Wrzosek do ul. Częstochowskiej łącznej długości 15,5 km. Do zamknięcia obwodnicy w pełne obejście śródmieścia w ciągu drogi 94 brakuje ponad 3,5 km. Obecnie trwają prace budowlane na brakujących kilometrach od ul. Częstochowskiej do ul. Strzeleckiej w ciągu drogi krajowej nr 94. Koszt projektu to około 60 mln zł z czego ponad 43 mln zł wyniesie dofinansowanie z UE w ramach SPOT.

W wyniku realizacji projektu powstanie m.in.: 3,52 km drogi o parametrach głównej przyśpieszonej wraz z wiaduktem nad torem PKP, około 0,8 km przebudowanego odcinka drogi 94 (ul. Strzeleckiej) i ponad 5 km dróg rolnych.

Rezultatem budowy końcowego odcinka Obwodnicy Płn. będzie zmniejszenie czasu podróży średnio o ponad 20 minut, zmniejszenie natężenia ruchu przez centrum miasta w poszczególnych latach 2007 i 2008 odpowiednio o 45 i 50%, poprawa warunków bezpieczeństwa ruchu, zmniejszenie kosztów eksploatacji oraz poprawa warunków życia na terenach przyległych do śródmiejskiego odcinka drogi 94 (zmniejszenie hałasu, emisji zanieczyszczeń, lepsze warunki ruchu lokalnego). Na atrakcyjności zyska Opole jako teren do mieszkania i inwestowania dzięki lepszej sieci infrastruktury komunikacyjnej.

Przeczytaj także:

S46 nie wcześniej niż w 2013 r. (2006-05-14)

MOPy na A4 (2006-06-06)

Gorzów rozkopany do wiosny? (2006-07-04)

Autostrady tańsze pod państwowym okiem (2006-03-02)

 

Tematy w artykule: obwodnice opolskie

Podobne wiadomości:

Ruszył remont na autostradzie A4. Bedą korki!

Ruszył remont na autostradzie A4. Bedą korki!

Polskie drogi 2016-04-04

Powstanie obwodnica Wałbrzycha

Powstanie obwodnica Wałbrzycha

Polskie drogi 2015-10-15

Komentuj:

~komol 2006-12-28

I tak to nie rozwiąże problemu komunikacyjnego Opola - skoro nie ma obwodnicy autostradowej Wrocławia A8, więc TURY pędzą przez obwodnice Opola z Rosji, Białorusi, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy w kierunku zachodnim i południowym - Czechy.

~Stephan 2006-10-24

obwodnica dobra rzecz ale nie taka obwodnica. Jedno pasmowa trasa ze skrzyżowaniami to niejest dobre rozwiązanie. To powinien być porządny kawałek trasy dwupasmowej z poboczami a skrzyżowania powinny być bezkolizyjne.

~opolanin 2006-08-26

Wreszcie będzie mniej tirów w mieście. A i przejazd np. na zaodrze z dzielnic północnych i wschodnich będzie szybszy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.