mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Trwają prace przy obwodnicy Kędzierzyna

Trwają prace przy obwodnicy Kędzierzyna

Od kilku tygodni prowadzone są prace związane z budową południowego odcinka obwodnicy Kędzierzyna-Koźla. Jednym z najważniejszych zadań objętych inwestycją będzie budowa nowego mostu przez Odrę. Kilka dni temu miało miejsce wmurowanie aktu erekcyjnego pod ten obiekt.

Trwają prace przy obwodnicy Kędzierzyna
1 grudnia bieżącego roku miało miejsce uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę nowego mostu przez Odrę w Kędzierzynie-Koźlu. Obiekt znajdzie się w ciągu budowanego odcinka obwodnicy miasta. W uroczystości wzięli udział m.in. wiceminister infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz, wojewoda opolski Ryszard Wilczyński oraz opolscy parlamentarzyści i władze miasta.

Kilka tygodni temu rozpoczęły się prace nad budową południowego odcinka obwodnicy Kędzierzyna, który będzie biegł od drogi krajowej nr 45 w Reńskiej Wsi, aż do ronda Milenijnego. W ciągu tego odcinka o długości blisko 5 km, znajdzie się m.in. nowy most przez Odrę o długości 395 m. Będzie on budowany metodą nawisową, a przęsło będzie miało długość aż 140 metrów.

Budowa południowego odcinka drogowego obejścia miasta ma się zakończyć w sierpniu 2010 roku. Bezpośrednio po tym etapie ekipy budowlane powinny przystąpić do budowy 14 km odcinka północnego wraz z obejściem Ujazdu. Zgodę na realizację tej inwestycji opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad powinien uzyskać pod koniec 2010 roku i wówczas będzie możliwe rozpoczęcie budowy północnego odcinka w roku 2011. Koniec prac planowany jest na w roku 2013.

Powstanie pełnego obejścia Kędzierzyna-Koźla zakończy przebudowę korytarza tranzytowego dla aglomeracji kędzierzyńsko-kozielskiej. Wykonane zostanie tym samym połączenie międzyregionalnej drogi z Czech i południa kraju z portem rzecznym na Odrze oraz węzłem kolejowym w Kędzierzynie-Koźlu.

Obwodnica kompleksowo rozwiąże problem komunikacji na głównej osi transportowej drogi krajowej nr 40 w Kędzierzynie-Koźlu, jak również usprawni ruch w kierunku węzła autostradowego Łany. Ruch tranzytowy, w tym transport materiałów chemicznych z Zakładów Azotowych, zostanie wyprowadzony poza zwartą miejską zabudowę, co pozwoli ograniczyć do minimum ryzyko wystąpienia katastrofy ekologicznej w centrum miasta. Wzrośnie bezpieczeństwo ruchu drogowego, zmniejszą się korki i spadnie emisja spalin.

Po wybudowaniu odcinków południowego i północnego oraz połączeniu ich z istniejącą już obwodnicą powstanie droga omijająca Kędzierzyn-Koźle i Ujazd o całkowitej długości około 25 km. Całkowity koszt budowy obwodnicy to około 400 mln zł.

Podobne wiadomości:

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Będzie 400-konne EVO!

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~nie ja 2008-12-09

A ty ja nie cwaniakuj jak nie rozróżniasz

~ja 2008-12-09

ale z Ciebie idiota ?! !!!!!!!!!!!!!

~?! 2008-12-09

Jakiego Kędzierzyna, ta obwodnica będzie w Koźlu

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.