mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Trzy, dwa, jeden, ruszaj

Trzy, dwa, jeden, ruszaj

Bezpieczniejsza jazda na skrzyżowaniach, mniej stresu i korków - to efekt działających w Toruniu nowych wyświetlaczy montowanych na sygnalizatorach świetlnych. Wyświetlacze informują kierowców, ile czasu pozostało do zapalenia zielonego światła i jak długo będzie się ono świeciło. Obecnie wyświetlacze czasu oprócz Torunia testują Warszawa, Wrocław i Opole. Do ich wprowadzenia przymierza się też Bydgoszcz.

Trzy, dwa, jeden, ruszaj
Urządzenia, które zakupił Miejski Zarząd Dróg w Toruniu, zamontowano próbnie na kilku newralgicznych skrzyżowaniach. - System działa sprawnie Potwierdzają to nasze statystyki i sami kierowcy. Najpierw kupiliśmy dwa systemy, teraz zdecydowaliśmy się na zakup kolejnych dwunastu - mówi rzeczniczka MZD w Toruniu, Agnieszka Kobus-Pęńsko.

Producent zapewnia, że dzięki wyświetlaczom przepustowość testowanych skrzyżowań poprawia się nawet o 70 aut na godzinę dla każdego pasa ruchu. Wyświetlacze mają mieć też znaczny wpływ poprawę bezpieczeństwa.

-Z naszych obserwacji wynika, że kierowcy przed skrzyżowaniem jednak nie przyspieszają widząc, że mają jeszcze dużo czasu na świetle zielonym. Pozwala to uniknąć gwałtownego hamowania szczególnie przy złych warunkach atmosferycznych. Ponadto urządzenie ogranicza blokowanie skrzyżowania przez pojazdy nie mogące go opuścić. Jeśli kierujący widzi, że zjazd ze skrzyżowania jest niemożliwy a czasu światła zielonego jest mało, to najczęściej powstrzymuje się od wjazdu w obszar skrzyżowania - dodaje Agnieszka Kobus-Pęńsko.

Na drogach krajowych poza terenami miejskimi panuje jednak zupełnie inna sytuacja. Z powodu dużego natężenia ruchu tego rodzaju rozwiązania mogłyby nie spełniać swojej roli.

- Zdecydowana większość naszych sygnalizatorów działa w systemie akomodacyjnym, czyli dostosowuje długość sygnału zielonego do panującego natężenia ruchu. Na naszych drogach system wykorzystany w Toruniu wyświetlałby więc co chwilę inne liczby i wartości w zależności od liczby nadjeżdżających pojazdów. Takie rozwiązania lepiej sprawdzają się w miastach, gdzie prędkość jest niższa a skrzyżowań ze światłami znacznie więcej. Skuteczność systemu niewątpliwie uzależniona jest też od rozsądku kierowców. Nie jest powiedziane, że kierowcy widząc ostatnie sekundy dla światła zielone zawsze będą zwalniać. - mówi Michał Piątkowski Naczelnik Wydziału BRD w GDDKiA.

Podobne wiadomości:

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Komentuj:

~Ruci 2010-04-14

W Szczecinie jest takie jedno urządzenie i fajnie działa, usprawnia ruch

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.