mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Trzy inwestycje spokojne o pieniądze z UE

Trzy inwestycje spokojne o pieniądze z UE

Na przełomie lutego i marca Komisja Europejska potwierdziła unijny wkład dla trzech projektów dotyczących budowy dróg ekspresowych  i krajowych finansowanych z Programu Infrastruktura i Środowisko. Łączna wartość inwestycji wynosi blisko 2 mld zł, z czego ponad 1,4 mld zł pochodzi z funduszy Unii Europejskiej. Realizacja projektów przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa oraz skróci czas podróży.

Trzy inwestycje spokojne o pieniądze z UE
Pierwszą inwestycją z pozytywną decyzją Komisji Europejskiej jest rozbudowa węzła Obwodnicy Trójmiejskiej (droga ekspresowa S6) z ulicą Kartuską (droga ekspresowa S7) – Węzeł Karczemki w Gdańsku. Głównym celem przedsięwzięcia była poprawa płynności ruchu, skróceniu czasu przejazdu oraz zwiększenie bezpieczeństwa. Wartość całkowita projektu to ponad 262 mln zł, unijna dotacja wynosi 174 mln zł.

Kolejny projekt o wartości ponad 561 mln zł zlokalizowany jest na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Inwestycja o łącznej długości ponad 26 km obejmuje rozbudowę drogi krajowej nr 16 Olsztyn - Augustów (z wyłączeniem obwodnicy Ełku) odcinek Barczewo - Borki Wielkie. Po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia poprawi się płynność ruchu, skróci czasu przejazdu szczególnie w ruchu tranzytowym i w połączeniach między miastami regionu, a przede wszystkim zwiększy dostępność transportową Warmii i Mazur. Wartość unijnego dofinansowania to 451 mln zł.

Przedsięwzięcie dotyczące budowy drogi ekspresowej S8 pomiędzy Wrocławiem a Sycowem o długości ponad 47 km jest trzecią inwestycją ze zgodą Komisji Europejskiej. Odcinek ten, wraz z istniejącą obwodnicą Oleśnicy stanowi drogę ekspresową o długości niemal 55 km. Realizacja inwestycji miała na celu stworzenie bezpiecznej trasy, gdzie znacząco zredukuje się liczbę wypadków drogowych i podwyższy komfort jazdy podróżujących. Dużą zaletą projektu jest zwiększenie przepustowości, a co za tym idzie, oszczędności czasu użytkowników oraz polepszenie warunków życia mieszkańców miejscowości zlokalizowanych w sąsiedztwie drogi. Wartość całkowita projektu wyniosła ponad 1,1 mld zł, środki unijne to ponad 800 mln zł.

Do tej pory dla dużych projektów drogowych realizowanych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko Komisja Europejska wydała łącznie 21 pozytywnych decyzji potwierdzających dofinansowanie unijne.

Podobne wiadomości:

Mniej za kartę pojazdu

Mniej za kartę pojazdu

Finanse i prawo 2006-01-18

Powstaje obwodnica Olkusza

Powstaje obwodnica Olkusza

Polskie drogi 2012-07-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.

Zalando Zalando