mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Trzy inwestycje spokojne o pieniądze z UE

Trzy inwestycje spokojne o pieniądze z UE

Na przełomie lutego i marca Komisja Europejska potwierdziła unijny wkład dla trzech projektów dotyczących budowy dróg ekspresowych  i krajowych finansowanych z Programu Infrastruktura i Środowisko. Łączna wartość inwestycji wynosi blisko 2 mld zł, z czego ponad 1,4 mld zł pochodzi z funduszy Unii Europejskiej. Realizacja projektów przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa oraz skróci czas podróży.

Trzy inwestycje spokojne o pieniądze z UE
Pierwszą inwestycją z pozytywną decyzją Komisji Europejskiej jest rozbudowa węzła Obwodnicy Trójmiejskiej (droga ekspresowa S6) z ulicą Kartuską (droga ekspresowa S7) – Węzeł Karczemki w Gdańsku. Głównym celem przedsięwzięcia była poprawa płynności ruchu, skróceniu czasu przejazdu oraz zwiększenie bezpieczeństwa. Wartość całkowita projektu to ponad 262 mln zł, unijna dotacja wynosi 174 mln zł.

Kolejny projekt o wartości ponad 561 mln zł zlokalizowany jest na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Inwestycja o łącznej długości ponad 26 km obejmuje rozbudowę drogi krajowej nr 16 Olsztyn - Augustów (z wyłączeniem obwodnicy Ełku) odcinek Barczewo - Borki Wielkie. Po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia poprawi się płynność ruchu, skróci czasu przejazdu szczególnie w ruchu tranzytowym i w połączeniach między miastami regionu, a przede wszystkim zwiększy dostępność transportową Warmii i Mazur. Wartość unijnego dofinansowania to 451 mln zł.

Przedsięwzięcie dotyczące budowy drogi ekspresowej S8 pomiędzy Wrocławiem a Sycowem o długości ponad 47 km jest trzecią inwestycją ze zgodą Komisji Europejskiej. Odcinek ten, wraz z istniejącą obwodnicą Oleśnicy stanowi drogę ekspresową o długości niemal 55 km. Realizacja inwestycji miała na celu stworzenie bezpiecznej trasy, gdzie znacząco zredukuje się liczbę wypadków drogowych i podwyższy komfort jazdy podróżujących. Dużą zaletą projektu jest zwiększenie przepustowości, a co za tym idzie, oszczędności czasu użytkowników oraz polepszenie warunków życia mieszkańców miejscowości zlokalizowanych w sąsiedztwie drogi. Wartość całkowita projektu wyniosła ponad 1,1 mld zł, środki unijne to ponad 800 mln zł.

Do tej pory dla dużych projektów drogowych realizowanych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko Komisja Europejska wydała łącznie 21 pozytywnych decyzji potwierdzających dofinansowanie unijne.

Podobne wiadomości:

Nowe nazwy modeli Mitsubishi

Nowe nazwy modeli Mitsubishi

Aktualności 2007-04-26

Podatek transportowy: projekt już w czerwcu

Podatek transportowy: projekt już w czerwcu

Rynek 2007-01-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ford Mustang przeszedł delikatny lifting
Ford Mustang przeszedł delikatny lifting
Po dwóch latach od debiutu globalnej wersji Mustanga przyszedł czas na delikatne odświeżenie. Zmiany nie są rewolucje, ale sprawiają, że amerykańska legenda wygląda świeżo. Zobaczcie, co zmieniło się w nowym modelu?