mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Tunel pod Świną

Tunel pod Świną

Mogą przepaść 2 mln zł, których Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie zdąży wydać w tym roku na studium wykonalności tunelu pod Świną, który ma połączyć wyspy Wolin i Uznam.

Tunel pod Świną
We wrześniu 2006 roku droga powiatowa od skrzyżowania z drogą krajową nr 3 do przeprawy na Karsiborzu i dalej na wyspie Uznam do nowego przejścia granicznego została przemianowana na drogę krajową oznaczoną numerem 93. Dzięki temu pojawiła się możliwość ubiegania się o pieniądze z budżetu centralnego na budowę stałej przeprawy pod Świną. W bieżącym roku w budżecie państwa zarezerwowano 2 mln zł na przygotowanie studium wykonalności inwestycji, natomiast aż 115,6 mln euro wpisano do unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, nadając tunelowi rangę inwestycji o znaczeniu kluczowym. Tunel pod Świną miałby mieć 1820 m i byłby wywiercony na głębokości 12,5 m pod dnem cieśniny.

Pieniądze na studium wykonalności powinny zostać wykorzystane jeszcze w tym roku, jednak przeciągające się negocjacje w sprawie ustalenia inwestora. Umowa została podpisana dopiero w październiku, co umożliwiło przygotowanie przetargu na stadium. Inwestor musi dać zainteresowanym minimum 47 dni na złożenie oferty, zatem termin ich przyjmowania wyznaczono na połowę stycznia 2008 roku. Aby pieniądze nie przepadły, prezydent Świnoujścia złożył do wojewody wniosek o niewygaszanie dotacji, który został następnie przesłany do Ministerstwa Finansów.

Opracowanie studium wykonalności ma być gotowe do końca 2008 r., a budowa rozpocznie się najwcześniej w 2009 roku.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Mazda 3
Mazda 3
Cena podstawowa już od: 68 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg

S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg

Polskie drogi 2016-09-21

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Komentuj:

~miki 2008-06-02

Ten tunel - to tunel pod dworcem w Krakowie. Z DEBILNYM rozwiązaniem polegającym na ostrym zakręcie w tunelu. A co do Swinoujścia - COŚ trzeba zrobić. Osobiście bym zaprojektował fajną kładkę dla pieszych i rowerów - a potem ambicje tunelowe

~atomik 2008-05-25

oj Panowie, Panowie!!! ciszej nad tą trumną - już od lat 60-tych słyszę o tunelu lub moście / chyba wybory się zbliżają / Przeprawa promem to sama radość, tylko trzeba umieć to wykorzystać

~ZSW 2007-11-26

A możeby tak most zwodzony?

~ZSW 2007-11-26

A możeby tak most zwodzony?

~Jurcio 2007-11-25

Majkelu, czy Ty zrozumiałeś coś z mojego postu? Pomyśl, co zmieni tunel wybudowany w odległym o 6 km Karsiborzu? Nie byłoby wygodniej mieć tunel w pobliżu centrum, gdzie można by przejść te 400 m pod Świną piechotą?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Dacia Duster – znamy pełny, polski cennik
Nowa Dacia Duster – znamy pełny, polski cennik
Siedem lat po premierze Dacii Duster pierwszej generacji, przyszedł czas na wprowadzenie kolejnego modelu. Polski importer podał właśnie pełny, oficjalny cennik modelu. Czy będzie drożej?