mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Tunel w Pszczynie zgodnie z planem

Tunel w Pszczynie zgodnie z planem

Budowa przejazdu podziemnego pod torami kolejowymi w Pszczynie, w ciągu DW 933 przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem. Obecnie trwa budowa drugiego odcinka konstrukcji oporowej wykonywanej w technologii ścian szczelinowych. Budowanie tych zagłębionych w gruncie ścian potrwa ok. 3 miesięcy. Powstaną dwie boczne ściany o długości ok. 300 m każda  – informuje ZDW w Katowicach.

Tunel w Pszczynie zgodnie z planem
Przypomnijmy, że droga będzie biegła pod torami w kilkumetrowym zagłębieniu. Pociągi będą kursować, tak jak dotychczas, ale po wiaduktach przerzuconych nad drogą.  Boczne ściany wykonywane są właśnie technologią szczelinową. Odbywa się to w ten sposób, że specjalne urządzenie zawieszone na dźwigu, drąży wykop o szerokości 120 cm i głębokości od 8 do 16 m. Jest on zalewany zawiesiną bentonitową. Bentonit to skała powstała z przeobrażenia tufów i tufitów, wykorzystywana w budownictwie do produkcji tzw. zawiesiny bentonitowej, służącej m.in. do zabezpieczania ścian wąskich otworów przy wszelkiego rodzaju wierceniach. Zawiesina bentonitowa wypełniając wykop pełni rolę szalunku zabezpieczającego przed osuwaniem się gruntu. W wykopie umieszczane jest zbrojenie i potem zalewa się to betonem. Wypływającą zawiesinę bentonitową wypompowuje się w miarę podawania betonu. Jest ona potem oczyszczana i używana ponownie. Dzięki zastosowaniu technologii ścian szczelinowych do minimum ograniczono zajętość terenu przy realizacji inwestycji – informuje ZDW w Katowicach.

Budowa rozpoczęła się 20 kwietnia br. Potrwa do 30 czerwca przyszłego roku. Kosztować będzie ok. 54 mln złotych i w całości finansowana jest z budżetu samorządu województwa śląskiego.

Podobne wiadomości:

Droga S1 – trzy odcinki do 2022 roku

Droga S1 – trzy odcinki do 2022 roku

Polskie drogi 2016-12-06

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie realizacji

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie...

Polskie drogi 2017-07-26

Wykonawca jednego z czterech budowanych obecnie odcinków autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice zadeklarował zrealizowanie 50 proc. prac. Kierowcy pojadą tamtędy najwcześniej w 2019 roku.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.