mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Turbina w Rypinie

Turbina w Rypinie

W Rypinie powstało  pierwsze rondo turbinowe w województwie kujawsko-pomorskim. Właśnie zakończyło się malowanie ronda imienia marszałka Masseny. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy wprowadził na tym skrzyżowaniu nową organizację ruchu.

Turbina w Rypinie
- Nie jest to klasyczna "turbina", ale zawiera jej elementy - wyjaśnia naczelnik Wydziału Inwestycji ZDW w Bydgoszczy, Piotr Jaworski. – Wykonawca chciał wykonać oznakowanie poziome pod koniec listopada ubiegłego roku, ale przeszkodziły mu intensywne opady śniegu. Zdecydowana większość prac przy malowaniu zakończyła się w ubiegłym tygodniu.

- Cała filozofia skrzyżowań tego typu opiera się na założeniu, że kierowca wjeżdżając na rondo tylko raz ustępuje pierwszeństwa – tłumaczy dyrektor ZDW w Bydgoszczy, Mirosław Kielnik. -  Na samym rondzie  potoki ruchu pasa wewnętrznego i zewnętrznego nie przecinają się. To sprawia, że tego typu skrzyżowania są bardziej bezpieczne, a poza tym gwarantują większą płynność ruchu. Dla kierowców będzie to jednak nowość. Dlatego apelujemy póki co o szczególną ostrożność w tym miejscu. Ten eksperyment będziemy uważnie monitorować.

Prace na DW nr 560 rozpoczęły się w kwietniu 2008 roku. Remontem objęty został odcinek od Brodnicy przez Rypin w kierunku Sierpca. W sumie przebudowywane fragmenty liczą 32,6km. Wykonawca początkowo miał zakończył pracę do końca października 2010 roku. Jednak ze względu na rozszerzenie zakresu robót wyznaczony został nowy termin - maj 2011. Dzięki dodatkowym pieniądzom, ułożona została między innymi specjalna siatka poliwęglanowa, która wzmocniła istniejącą konstrukcję jezdni. Inwestycja razem z tymi dodatkowymi pracami kosztowała 48,5 mln.

Podobne wiadomości:

DW902 najlepszą inwestycją komunalną w kraju

DW902 najlepszą inwestycją komunalną w kraju

Polskie drogi 2016-05-27

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.