mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Turbina w Rypinie

Turbina w Rypinie

W Rypinie powstało  pierwsze rondo turbinowe w województwie kujawsko-pomorskim. Właśnie zakończyło się malowanie ronda imienia marszałka Masseny. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy wprowadził na tym skrzyżowaniu nową organizację ruchu.

Turbina w Rypinie
- Nie jest to klasyczna "turbina", ale zawiera jej elementy - wyjaśnia naczelnik Wydziału Inwestycji ZDW w Bydgoszczy, Piotr Jaworski. – Wykonawca chciał wykonać oznakowanie poziome pod koniec listopada ubiegłego roku, ale przeszkodziły mu intensywne opady śniegu. Zdecydowana większość prac przy malowaniu zakończyła się w ubiegłym tygodniu.

- Cała filozofia skrzyżowań tego typu opiera się na założeniu, że kierowca wjeżdżając na rondo tylko raz ustępuje pierwszeństwa – tłumaczy dyrektor ZDW w Bydgoszczy, Mirosław Kielnik. -  Na samym rondzie  potoki ruchu pasa wewnętrznego i zewnętrznego nie przecinają się. To sprawia, że tego typu skrzyżowania są bardziej bezpieczne, a poza tym gwarantują większą płynność ruchu. Dla kierowców będzie to jednak nowość. Dlatego apelujemy póki co o szczególną ostrożność w tym miejscu. Ten eksperyment będziemy uważnie monitorować.

Prace na DW nr 560 rozpoczęły się w kwietniu 2008 roku. Remontem objęty został odcinek od Brodnicy przez Rypin w kierunku Sierpca. W sumie przebudowywane fragmenty liczą 32,6km. Wykonawca początkowo miał zakończył pracę do końca października 2010 roku. Jednak ze względu na rozszerzenie zakresu robót wyznaczony został nowy termin - maj 2011. Dzięki dodatkowym pieniądzom, ułożona została między innymi specjalna siatka poliwęglanowa, która wzmocniła istniejącą konstrukcję jezdni. Inwestycja razem z tymi dodatkowymi pracami kosztowała 48,5 mln.

Podobne wiadomości:

DW902 najlepszą inwestycją komunalną w kraju

DW902 najlepszą inwestycją komunalną w kraju

Polskie drogi 2016-05-27

MON zainwestuje w polskie drogi

MON zainwestuje w polskie drogi

Polskie drogi 2017-01-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.