mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Tylko 5% polskich dróg zaliczono do „białych”

Tylko 5% polskich dróg zaliczono do „białych”

Unijny projekt “Białe drogi” ma na celu wskazanie najbezpieczniejszych odcinków sieci TEN-T we wszystkich krajach Unii. W Polsce znaleziono 9 takich odcinków, o łącznej długości 230 km.

Tylko 5% polskich dróg zaliczono do „białych”
“Białe drogi UE” zdefiniowano na potrzeby tego projektu jako odcinki, o długości przynajmniej 15 km, na których przez 5 kolejnych lat nie zanotowano ani jednej ofiary śmiertelnej w wyniku wypadku. Badaniem objęto statystyki z lat 2005-2009, zebranie i analiza niezbędnych danych oraz sformułowanie wniosków trwało 3 lata. Realizujący projekt podkreślają, że jego cecha charakterystyczną jest pozytywne podejście: chodzi o promowanie bezpiecznych rozwiązań, w przeciwieństwie do tradycyjnej praktyki skupiania się na „czarnych punktach”.


Realizując projekt, wzięto pod uwagę 85 418 km sieci drogowej i statystyki wypadków obejmujące 248 158 zdarzeń. 982 odcinki dróg zostały uznane za „Białe drogi Unii Europejskiej”, a stanowią one aż 40 procent długości sieci TEN-T w Europie. Polska i pod tym względem wypadła kiepsko: na 4339 km objętych badaniem, znaleziono 9 odcinków spełniających kryteria, o łącznej długości 230,8 km – czyli nieco ponad 5% długości sieci.


Częścią projektu było również badanie na miejscu stanu infrastruktury drogowej, wchodzącej w skład sieci TEN-T w 10 krajach, w tym w Polsce. Stwierdzono, że większość dróg TEN-T to są drogi dwupasmowe, choć zdarzają się i jednopasmowe. Szerokość pasa jezdni jest równa lub większa niż 3,5 metra, mają one utwardzone pobocze szerokości 50-150 cm. Przenoszą one dość znaczny ruch: od 10.000 do 35.000 pojazdów na dobę. W Polsce najwyższy był udział ruchu ciężkiego (43%), dla porównania w Hiszpanii wahał się od 13 do 26 procent, a na Łotwie wynosił 12%. Stwierdzono (ogólnie, bez wymieniania krajów), że widoczne są różnice w poziomie utrzymania nawierzchni. Zdarzają się spękania nawierzchni lub koleiny, wynikające z ograniczania środków przeznaczanych na utrzymanie, ale generalnie stan tych dróg określono jako niezły.

Podobne wiadomości:

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

Polskie drogi 2017-07-11

Bezpieczny samochód służbowy

Bezpieczny samochód służbowy

Bezpieczna jazda 2017-02-28

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i
Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i
Polska drogówka się zbroi - flota BMW 330i xDrive trafi pod koniec listopada na ulice. Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła odwołania pozostałych oferentów, którzy proponowali takie modele jak Volkswagen Passat czy Skoda Superb.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic