mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Tylko 5% polskich dróg zaliczono do „białych”

Tylko 5% polskich dróg zaliczono do „białych”

Unijny projekt “Białe drogi” ma na celu wskazanie najbezpieczniejszych odcinków sieci TEN-T we wszystkich krajach Unii. W Polsce znaleziono 9 takich odcinków, o łącznej długości 230 km.

Tylko 5% polskich dróg zaliczono do „białych”
“Białe drogi UE” zdefiniowano na potrzeby tego projektu jako odcinki, o długości przynajmniej 15 km, na których przez 5 kolejnych lat nie zanotowano ani jednej ofiary śmiertelnej w wyniku wypadku. Badaniem objęto statystyki z lat 2005-2009, zebranie i analiza niezbędnych danych oraz sformułowanie wniosków trwało 3 lata. Realizujący projekt podkreślają, że jego cecha charakterystyczną jest pozytywne podejście: chodzi o promowanie bezpiecznych rozwiązań, w przeciwieństwie do tradycyjnej praktyki skupiania się na „czarnych punktach”.


Realizując projekt, wzięto pod uwagę 85 418 km sieci drogowej i statystyki wypadków obejmujące 248 158 zdarzeń. 982 odcinki dróg zostały uznane za „Białe drogi Unii Europejskiej”, a stanowią one aż 40 procent długości sieci TEN-T w Europie. Polska i pod tym względem wypadła kiepsko: na 4339 km objętych badaniem, znaleziono 9 odcinków spełniających kryteria, o łącznej długości 230,8 km – czyli nieco ponad 5% długości sieci.


Częścią projektu było również badanie na miejscu stanu infrastruktury drogowej, wchodzącej w skład sieci TEN-T w 10 krajach, w tym w Polsce. Stwierdzono, że większość dróg TEN-T to są drogi dwupasmowe, choć zdarzają się i jednopasmowe. Szerokość pasa jezdni jest równa lub większa niż 3,5 metra, mają one utwardzone pobocze szerokości 50-150 cm. Przenoszą one dość znaczny ruch: od 10.000 do 35.000 pojazdów na dobę. W Polsce najwyższy był udział ruchu ciężkiego (43%), dla porównania w Hiszpanii wahał się od 13 do 26 procent, a na Łotwie wynosił 12%. Stwierdzono (ogólnie, bez wymieniania krajów), że widoczne są różnice w poziomie utrzymania nawierzchni. Zdarzają się spękania nawierzchni lub koleiny, wynikające z ograniczania środków przeznaczanych na utrzymanie, ale generalnie stan tych dróg określono jako niezły.

Podobne wiadomości:

Droga ekspresowa S61 – duże zainteresowanie budową

Droga ekspresowa S61 – duże zainteresowanie...

Polskie drogi 2016-07-15

Polskie projekty drogowe jako pierwsze z dofinansowaniem UE

Polskie projekty drogowe jako pierwsze z...

Polskie drogi 2016-03-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Koncern FCA mieszał przy spalinach?
Koncern FCA mieszał przy spalinach?
Afera "Dieselgate" zatacza coraz szersze kręgi. Pod koniec zeszłego tygodnia amerykańska agencja ds. ochrony środowiska oskarżyła koncern FCA o wykorzystywanie podobnych rozwiązań jak Volkswagen. Sprawa może dotyczyć nawet 100 tys. samochodów sprzedawanych na terenie USA.